Zauważyłeś na poduszce tuż po przebudzeniu? Nigdy nie lekceważ
Każdemu od czasu do czasu zdarza się obudzić, by odkryć na poduszce mokrą plamę. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu nasz organizm nie przestaje produkować śliny w czasie snu. Jeśli jednak zdarza się to zbyt często, może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.
1. Mokry problem
Produkcja śliny zachodzi przez całą dobę, nawet podczas snu. Nocny odpoczynek sprawia jednak, że organizm przechodzi w tryb regeneracyjny, a więc gruczoły ślinowe pracują na minimalnym poziomie.
Ślina jest niezbędna, by nawilżać jamę ustną i gardło, więc zdarza się, że po przebudzeniu na poduszce widnieje mokra plama. Zwykle nie jest to powód do niepokoju, ale przyczyną mogą być różne czynniki.
Niektóre pozycje mogą sprawiać, że ślina gromadzi się w ustach i wypływa na zewnątrz, ponieważ nie jest odruchowo połykana. Najczęściej dzieje się tak, gdy śpimy na boku lub na brzuchu.
Warto też upewnić się, że nadmiar śliny nie jest spowodowany zażywaniem niektórych leków. Na jej produkcję wpływają antybiotyki, leki przeciwpsychotyczne oraz środki wykorzystywane w leczeniu alzheimera.
2. Objaw choroby
W niektórych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, gdyż nadmierne ślinienie się może być osymptomem choroby. W ten sposób objawiają się stany zapalne dziąseł, infekcje czy próchnica.
Oddychanie przez usta, na przykład z powodu zatkanego nosa, alergii, polipów nosowych czy bezdechu sennego, wysusza jamę ustną, więc organizm może produkować więcej śliny, by utrzymać odpowiednie nawilżenie.
U niektórych osób nadmiar śliny może być odpowiedzią na podrażnienie przełyku przez kwas żołądkowy, który cofa się w czasie snu. Innym objawem refluksu jest częste uczucie zgagi.
Nadmierne ślinienie się może być też spowodowane przez poważne choroby neurologiczne. Schorzenia takie jak choroba Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne (ALS), porażenie mózgowe czy udar mózgu mogą wpływać na kontrolę mięśni w jamie ustnej, co utrudnia prawidłowe połykanie śliny.
3. Jak sobie poradzić?
Oprócz konsultacji ze specjalistą, warto nieco zmienić nawyki, by zminimalizować ilość wydzielanej w czasie snu śliny. Rozwiązaniem problemu może okazać się zmiana pozycji - staraj się zasypiać na plecach, by ślina łatwiej spływa do gardła.
Nawilżacz powietrza może pomóc utrzymać wilgotność w jamie ustnej podczas snu, więc organizm nie będzie rekompensował suchości nadmiernym wydzielaniem śliny. Upewnij się także, że w ciągu dnia spożywasz odpowiednią ilość wody.
Alkohol i kofeina przyczyniają się do wysuszania jamy ustnej, więc w godzinach wieczornych najlepiej zrezygnować z tych substancji. Pamiętaj też o odpowiedniej higienie jamy ustnej w ciągu dnia.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.