Zioła o potężnych właściwościach. Lekarka wymienia pięć najlepszych
Dr Magdalena Cubała-Kucharska – lekarka praktykująca zarówno medycynę akademicką, jak i naturalną – poleciła na Instagramie pięć ziół ajurwedyjskich, które stosuje się w medycynie chińskiej "do wspierania zdrowia i równowagi". Jakie to zioła?
Obserwowana na Instagramie przez 118 tys. osób lekarka wymieniła w poście ashwagandhę, bacopa monnieri, guggul, gymnema sylvestre oraz imbir.
1. Ashwagandha
Ashwagandha znana w medycynie chińskiej jako "indyjski żeń-szeń", jest ceniona za swoje wszechstronne właściwości adaptogenne, które pomagają organizmowi radzić sobie ze stresem i przywracać wewnętrzną równowagę. Uważa się, że poprawia życiową energię, wspierając zarówno fizyczne, jak i mentalne zdrowie.
2. Bacopa Monnieri
Zioło znane również jako "brahmi" jest cenione za swoje właściwości poprawiające funkcje poznawcze i uspokajające umysł. To środek wzmacniający aspekt umysłu i świadomości, co przekłada się na lepszą koncentrację, jasność i spokój emocjonalny.
Właściwości Bacopy Monnieri obejmują także wsparcie pamięci i zdolności uczenia się.
3. Guggul
Guggul wspiera krążenie krwi i często jest wykorzystywany do łagodzenia stanów zapalnych, szczególnie w obrębie stawów, co czyni go skutecznym środkiem w leczeniu takich schorzeń jak artretyzm czy reumatyzm. Stosowany jest również do oczyszczania ciała z toksyn i obniżania poziomu cholesterolu.
Wykorzystuje się go do łagodzenia niepokoju i napięcia oraz wsparcia równowagi emocjonalnej i psychicznej.
4. Gymnema Sylvestre
To zioło cenione za swoje wyjątkowe właściwości regulujące poziom cukru we krwi. Jest stosowane w leczeniu zaburzeń metabolicznych, wspiera wytwarzanie insuliny i utrzymanie stabilnego poziomu glukozy. Jest również znane z redukcji ochoty na słodyczę, a więc pomaga kontrolować apetyt i przyczynia się do zdrowego zarządzania wagą.
W kontekście dobrego samopoczucia gymnema sylvestre jest również używana do zwiększenia witalności i energii.
5. Imbir
Imbir jest wszechstronną rośliną, która w medycynie chińskiej ceniona jest za swoje właściwości rozgrzewające, detoksykujące, przeciwzapalne oraz za zdolność do poprawy trawienia, krążenia i ogólnego samopoczucia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.