Zmniejsza ryzyko cukrzycy niemal o 40 proc. Wystarczy prosta zmiana
Na świecie żyje 537 mln osób z cukrzycą typu 2. To choroba cywilizacyjna, która w ostatnich dekadach zbiera coraz większe żniwo. Powikłania obejmują choroby układu krążenia, zaburzenia pracy narządów, jak nerki czy serce, a nawet ślepotę. Jak temu zapobiec?
1. Rujnuje serce, nerki i oczy. Chorych przybywa
Z cukrzycą w Polsce według szacunków zmagają się aż trzy miliony osób. Dziewięć procent Polaków ma cukrzycę typu 2, drugie tyle ma zaburzenia, które poprzedzają cukrzycę. Hiperinsulinemia oraz insulinooporność, zespoły metaboliczne i otyłość. Prognozy również nie są optymistyczne, bo eksperci szacują, że zarówno w Polsce, jak i na całym świecie chorych będzie przybywać. Główny winowajca? Oczywiście styl życia.
Dr Miriam Stoppard w rozmowie z The Mirror przyznaje, że można odwrócić ten niepokojący trend. Oczywiście kluczowa jest zmiana nawyków, m.in. tych związanych z dietą, ale nie tylko.
- Dobra wiadomość jest taka, że mamy ogólnoświatowe badanie pokazujące, że szybki marsz to recepta na zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2. Aby uzyskać tę korzyść, musisz chodzić szybciej niż 3 km/h - mówi.
Nawiązuje do badania, które przeprowadzili naukowcy z Imperial College w Londynie, University of Medical Sciences w Iranie i Oslo New University College w Norwegii. Wzięło w nim udział ponad 508 tys. osób.
- Ludzie, którzy chodzą w tempie szybszym niż 6 km/h, zmniejszają ryzyko o 39 procent. Jednak nawet spacerowanie z prędkością mniejszą niż 3 km/h wiąże się z o 15 proc. niższym ryzykiem cukrzycy typu 2, niezależnie od czasu spędzonego na chodzeniu - dodaje lekarka.
Badanie niesie za sobą bardzo proste przesłanie: im szybsze tempo spaceru, tym mniejsze ryzyko cukrzycy, ale każda aktywność fizyczna niesie korzyści w zakresie utrzymania prawidłowej gospodarki węglowodanowej.
2. Jak zapobiec cukrzycy?
Cukrzycy można zapobiec także przez zdrowe nawyki żywieniowe, zmniejszenie udziału produktów wysokoprzetworzonych, węglowodanów prostych czy alkoholu oraz napojów słodzonych cukrem. Ryzyko schorzenia jest mniejsze także u osób, które prowadzą aktywny tryb życia i utrzymują prawidłową masę ciała.
W przypadku gdy dojdzie do rozwoju cukrzycy, bardzo ważne jest postawienie diagnozy na wczesnym etapie, zanim choroba zacznie siać spustoszenie, m.in. uszkadzając naczynia krwionośne czy nerwowe.
Objawy, które mogą wskazywać na cukrzycę typu 2, to:
- nadmierne pragnienie i napady wilczego głodu.
- wzrost masy ciała,
- suchość w jamie ustnej,
- częstsze oddawanie moczu,
- zmęczenie, senność oraz apatia,
- bóle głowy,
- skurcze nóg,
- zaburzenia widzenia.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.