Znęcanie się psychiczne i fizyczne

Znęcanie psychiczne i fizyczne to problem wszechobecny. Najczęściej mówi się o nim w kontekście przemocy w rodzinie, ale zdarzają się również przypadki znęcania się dzieci nad rówieśnikami w szkole, a także znęcania się nad osobami dorosłymi, w tym również starszymi, w pracy lub różnego rodzaju instytucjach. Każda forma przemocy ma negatywny wpływ na osobę krzywdzoną, a w szczególności, gdy jest nią dziecko. Ofiary przemocy często noszą jej brzemię do końca życia. Czym różni się przemoc fizyczna od przemocy psychicznej?

Polecane wideo:

Na czym polega znęcanie się?

Znęcanie się to zamierzone lub niezamierzone krzywdzenie drugiego człowieka. Znęcanie się jest procesem, często długotrwałym, w przeciwieństwie do pojedynczych aktów przemocy. Osoba krzywdzona doznaje poczucia niesprawiedliwości i bezsilności. Zazwyczaj nie potrafi przeciwstawić się osobie, która zadaje jej ból. Przemoc wobec drugiej osoby może przybrać formę znęcania się psychicznego, fizycznego lub seksualnego. Najczęstszymi ofiarami przemocy są dzieci, gdyż sprawcy przemocy zawsze wybierają osoby słabsze i bezbronne. Często też dochodzi do znęcania się partnera nad partnerką w związku.

Przemoc fizyczna

Znęcanie się fizyczne ma miejsce wtedy, gdy zachowanie człowieka wobec drugiej osoby nastawione jest na zadawanie bólu fizycznego. Przemoc fizyczna może się objawiać na ciele osoby krzywdzonej, ale nie zawsze tak jest. Często zdarza się, że sprawca przemocy przemyślnie zadaje ból w taki sposób, aby nie pozostawiało to żadnych śladów. Ofiary przemocy fizycznej często trafiają do szpitali z ranami, złamaniami, potłuczeniami i obrażeniami wewnętrznymi. W takiej sytuacji sprawca przemocy zawsze potrafi wytłumaczyć te urazy upadkiem ze schodów lub potknięciem. Okrucieństwo może przybierać bardzo wyszukane formy. Sprawcy przemocy znęcają się nad swoimi ofiarami poprzez przypalanie im skóry papierosami, związywanie sznurami i wyrywanie włosów. Znęcanie się nad drugim człowiekiem daje im poczucie siły i wyższości.

Skutki fizycznego znęcania się

Ofiara przemocy odczuwa fizyczne skutki znęcania, takie jak kalectwo, uszkodzenia narządów wewnętrznych i mózgu. Niekiedy w wyniku pobicia ofiara umiera. Przemoc fizyczna nie pozostaje również bez wpływu na psychikę osoby maltretowanej. Osoba bita traci poczucie bezpieczeństwa, nie akceptuje siebie, a często wręcz wini się za przemoc, jakiej doznaje. Tacy ludzie mają poważne problemy z nawiązywaniem zdrowych relacji międzyludzkich, popadają w depresję i stany lękowe. Często zdarza się, że ofiary przemocy same później znęcają się nad innymi.

Skutki przemocy psychicznej

Znęcanie psychiczne również ma na celu zadawanie bólu drugiej osobie, z tą różnicą, że nie wykorzystuje się do tego żadnych narzędzi ani siły. Przemoc psychiczna nie pozostawia śladów na krzywdzonej osobie, nie licząc zniszczeń, do jakich prowadzi w sferze emocjonalnej drugiego człowieka. Na znęcanie psychiczne może się składać wiele różnych zachowań. Są to zarówno wyzwiska i obelgi, jak i zbyt wysokie wymagania wobec drugiej osoby.

Ofiary przemocy psychicznej przeżywają wewnętrzną udrękę. Często mają lęki i cierpią na depresję, a ponadto mają bardzo niską samoocenę, czują, że zasługują na to, co je spotyka. Dzieci, nad którymi znęcano się psychicznie, mają utrudniony rozwój emocjonalny i społeczny. Skutki przemocy odczuwają nawet, gdy są już dorosłe. Należą do nich m.in.:

Przemoc w domu - bez względu na to, czy fizyczna, czy psychiczna - działa niszcząco na ofiarę. Bardzo często zdarza się, że maltretowane dzieci po założeniu rodziny powielają wzorzec, który wyniosły z domu. Nawet mimo znęcania się, krzywdzona żona lub dziecko odczuwają silną więź ze sprawcą przemocy, co nie pozwala im szukać pomocy.

Komentarze (27)
~Edyta J
~Edyta J 4 tygodnie temu

Prof. zrobił mnie zacne z dr Makuła ostrzegł ze mnie załatwi. Gdzie ja nie byłam w jakim Oddziale w Naszym . Gdzie przeżyłam uniesienia przeżywam uniesienia z Naszym według prosfora dr Makuły. Okazało się ze pacjentka germanistka spała sobie z mężem w łóżku lekarzem w mojej Sali numerem 9 W Centrum Matki Polki w Łodzi . Klinika Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi | ICZMP. Profesor oburzył l myślałem ze Pani z Naszym była w łóżku ja skoro żona lekarza mogą. Grzesiek na działce spal z Moniką Sudnik codziennie przy Martynie mojej córce pilnował by piec zgasł bo jego nie uruchomi . Piec wiele razy zgasł kiedy ja byłam chora nawet nie miał ciepłej wody. Grzesiek przyznał się zdradzał mnie wszędzie na działce tez w każdym pokoju . Mnie ponizali wszyscy w Barlickim dr Kaźmierczak nazwał „ kurwa”, prof. Fabiś zapytał czy która jest kurwa czy ja jestem kurwa.” Grzesiek spytał sie każda kobieta na ul. Piotrkowskiej robił w mieszkaniu co chciał z nimi ja nie byłam leczona ani na udar w 2015 roku ani na serce, ani na naczyniak żylny w wlej Pólki móżdżku. Prof. Zadrożny pytał czy mnie może uderzyć w twarz dr Makula chciał mnie uderzyć w twarz kiedy powiedział iż umieram może tyle Naszemu Markowi z UM przekazać. Wszyscy z lekarzy wiedza że Ela studentką chemii z PŁ i może powiedzieć ze ja prof. Pocałował w dupę bo był z nią wybrał ja na żonę. Nie pozwoli sobie prof. który był z Ela zrobić jej krzywdy nikomu. Grzesiek Janaszkiewicz dla czego ja mam być z Toba kaleką nazwa prze każdego lekarza kurwa, dauwnem nic itd. Skoro zdradziłem cie z Monika Sudnik w twojej obecności. Grzesiek mówi jesteś daunem i tyle jeszcze żyjesz cholero mwi do mnie . Tak wygląda życie kobiety zdradzonej pobitej , której nawet lekarze nie leczą czekają na objawy wylewu śmierć proponują eutanazje , pobitej proszącej lekarzy aby leczyli. Lekarz dr w Centrum Matki Polki pokazywał kiedy by miał ze mną orgazm przy studentach .

Odpowiedz
~Kasia
~Kasia 6 miesięcy temu

Byla zona mojego narzeczonego oskarzyla go o regularne bicie, co sie oczywiscie nigdy nie wydarzylo, tylko dlatego, ze dowiedziala sie ze planujemy slub i dziecko i postanowila go zniszczyc. Narzeczony siedzi juz miesiac w areszcie a ja nie wiem jak go uratowac. Jak mozna poznac czy osoba rzeczywiscie byla bita czy tylko udaje? Przeciez to widac po psychice! A ta kobieta jest silna i pewna siebie, sypia z kim popadnie i cieszy sie, ze skoro nie chcial byc jej to "zginie w pierdlu". Pomocy! Jak to udowodnic, ze ona klamie??

Odpowiedz
~Krzysztof
~Krzysztof 6 miesięcy temu

Witam. Może moje pytanie wyda się dziwne ale proszę mi uwierzyć że jest to dla mnie bardzo ogromnym, wstydliwym problemem. Nie mówię o tym nikomu, nie opisuję nigdzie bo myślę że nie często o takimś czymś można usłyszeć. A mianowicie chodzi o to, czy celowe uniemożliwianie współmałżonkowi który razem zamieszkuje skorzystanie z toalety i załatwienie potrzeby fizjologicznej jest molestowaniem psychicznym? W tym przypadku chodzi uniemożliwianie mężowi przez żonę.

Odpowiedz
~Jato
~Jato 6 miesięcy temu

I tak mój przypadek jest chyba najrzadszy. Jestem alkoholikiem. Chudzielcem i słabeuszem. Waze 59 kilo. Mam partnerke z którą mieszkam. Ona ma syna 15 lat który ćwiczy non stop i jest strasznie napakiwany jak dla mnie. Same miesnie. On waży jakies ok. 20 kilo wiecej. Gnoi mnie fizycznie na kazdym kroku. Przy mamusi to tak delikatnie dla zabawy. Np. Na plazy na łopatki rozłoży na piasku ku u ciesze koleżanek źony. Bo taki talent , taki umięsniony, ale jak zdarza sie ze jesteśmy sami w domu. To makra. Rzuca mną o ściane, dusi, za szyje do góry podnosi przy scianie. Jeszcze staram sie bronic, opierac, różnica sił jest ogromna. On podnosi 95 kilo sztange, robi salto w tył z miejsca, 100 pompek z marszu. A moja mnie wyzywa że z dzieckem nie daje rady

Odpowiedz
~aq11
~aq11 ponad rok temu

oberkomando der wechrmacht policja współpracownicy moniki tarasiuk,. monika tarasiuk o ukraińskim nazwisku lubi znęcać się nad polakiem krzyśkiem podwójnym kaleką - dała mu już dwa wyroki i udaje, że nic się nie stało - tak wogóle to ona nawet nie interesuje się tą sprawą, ale strach udawany posiadała na policji, meldowała tylko, ze psuję jej opinię i pomimo, ze to ja zostałem kaleką dzięki jej polityce kadrowej to tak sobie ona jedzie na moim nazwisku - niby walcząc o swoją opinię, z braku honoru monika nie zauważyła, ze moim dobrym imieniem reperuje swoją zdartą reputację, ale to takie przecież proste a zarazem trudne dla nieinteligentnych to zauważyć, więc można imieniem Krzyska sobie pograć i jego nazwiskiem..przeinacza krzywdy i fakty, żeby moim kosztem zyskiwać w oczach pracowników magny.

Odpowiedz
~nini
~nini ponad rok temu

Ja nie sądziłam że mnie o kiedyś spotka... a jednak zaraz po slubie zaczeło się mimo iż kilka lat mieszkalismy razem przed ślubem. Zaczł sie niewinnie że brakuje sexu ze ja chyba przekawitam pomimo iz sex był czesto i zawsze uwazal ze jesteem dobrak "w te klocki" ale jak sie okazalo chodzi o cos zupelnie innego chcial legalnej kochanki na boku lub spotkan w 3 lub 4 osoby... przy tym wyzwiska itp Pare razy pchnąl mnie, wiecznie nie zadolwolny az w koncu wział scisnał mi szyje rekami z całych sil przydusil i podniósł do góry i zaczał potrzacac... prawdopodobnie nigdy juz nie odzyskam sprawnosci calkowitej .... Zniszczył mi zycie

Odpowiedz
~Kobieta123
~Kobieta123 ponad rok temu

znam osobę co na każdy podniesiony głos reagowała lękiem,drganiem wewnątrz ciała i rąk/jak jej mąż nna nią krzyknął reakcja była straszna-wpadała wprost w panikę.Mąż ją bił ,wyzywał od najgorszych,poniżał przy znajomych,w ciąży chodziła z siniakami.A jak juz nie wytrzymywała i krzyczała,bo ne umiała sobie radzić to tez wykorzystywał to przeciwko jej.Była tak pozbawiona własnej wartości,że wierzyła już ,że jest niczym i na tym świecie nie ma dla niej miejsca.Przeszła długotrwałą terapię.Dzięki ludziom-takim naprawdę życzliwym wyszła z tego ''piekła''Otoczenie czasami nie chce widzieć osoby bardzo smutnej,ze skuloną głową...bo po co.Jej pomógł jeden człowiek-ja jej powiedziałam ,że jest wyjątkowa.pracuje ,dba o dzieci,że jest kimś dobrym,,,,,czasami zaczątek rozmowy może uratować komuś życie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przemoc domowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Przemoc domowa
Przemoc domowa

Przemoc fizyczna w rodzinie

Przemoc fizyczna w rodzinie

Dzieci, które doświadczają przemocy fizycznej, nie wiedzą, do kogo powinny zwrócić się o pomoc.

Przemoc domowa

Przemoc w rodzinie wobec dzieci

Przemoc w rodzinie wobec dzieci

do samoobrony. Sprawcami przemocy domowej wobec dzieci bywają zarówno ojcowie, jak i matki, a także inni członkowie rodziny, np. dziadkowie albo starsze (...) przemocy domowej, będąc...

Przemoc domowa

Alkoholizm w rodzinie

Alkoholizm w rodzinie to choroba wszystkich jej członków. Może pić jedna osoba, a cierpi każdy domownik. Najczęściej uzależnieni od alkoholu są mężczyźni - mężowie i ojcowie. Coraz częściej jednak, pod wpływem licznych stresów i frustracji, do kieliszka...

Przemoc domowa

Syndrom maltretowanego dziecka

Syndrom maltretowanego dziecka

wychowawcza. Art. 207 Kodeksu karnego uznaje przemoc wobec najmłodszych za przestępstwo. Jak objawia się zespół dziecka bitego i jakie są skutki (...) . Niestety, nie wszystkie maluchy mogą cieszyć się sielskim scenariuszem lat dziecinnych....

Przemoc domowa

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

Przemoc w rodzinie to problem natury prawnej, moralnej, psychologicznej i społecznej. Interwencje w przypadku przemocy domowej określa m.in. ustawa (...) społecznej państwa. Jak pomagać ofiarom przemocy...

Przemoc domowa

Znęcanie się nad rodziną

Co to jest zgwałcenie? to niestety nie tylko problem w środowiskach patologicznych czy tych z „marginesu społecznego". Coraz częściej w tzw. „dobrych domach" pojawia się przemoc psychiczna i agresja jako skutek frustracji czy obniżonej...

Przemoc domowa

Żona bije męża

W mediach i prasie bardzo dużo mówi się na temat przemocy w rodzinie. Najczęściej zdarza się, że ofiarami przemocy domowej padają kobiety i dzieci (...) stereotyp, że ofiarami przemocy...

Przemoc domowa

Życie dzielone z katem

Życie dzielone z katem

roku ofiarami przemocy domowej padło łącznie ponad 100 tys. osób, przy czym jedną piątą z tej grupy stanowiły dzieci. Osoby, które na co dzień (...) liczbę przypadków przemocy wobec kobiet spośród wszystkich...

Przemoc domowa

Psychopata w rodzinie

Psychopata w rodzinie

W ciężkich sytuacjach niezbędna jest konsultacja z psychiatrą, ważne jest to przede wszystkim dla kobiet, które narażone były na przemoc psychiczną i fizyczną.