Trwa ładowanie...

Związek schizofrenii z cukrzycą

U chorych na schizofrenię występuje zwiększone ryzyko zawałów serca czy też udarów mózgu, które z kolei często spowodowane są występowaniem cukrzycy typu drugiego. Według badań osoby, które zmagają się z schizofrenią są trzy razy bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy.

Zobacz film: "Kreatywność a choroby psychiczne"

Schizofrenia - ryzyko wystąpienia choroby przez całe życie wynosi zaledwie 1 procent. Leczenie trwa nieraz wiele lat, a możliwa jest także sytuacja, w której terapia trwa do końca życia.

W przebiegu choroby możemy wyróżnić charakterystyczne okresy z nasileniem lub remisją objawów - wtedy leczenie jest także konieczne – istotą terapii jest zahamowanie zaostrzeń choroby i zapobieganie nawrotom.

W leczeniu stosuje się pełen wachlarz dostępnych metod terapeutycznych - farmakoterapię, psychoterapię i odpowiednią edukację. Naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili zbadać jaki jest związek występowania schizofrenii i cukrzycy. Ryzyko to może wynikać ze stosowanych leków, złego odżywiania się czy też kiepskiej kondycji organizmu.

Jaki jest związek schizofrenii i cukrzycy typu II?
Jaki jest związek schizofrenii i cukrzycy typu II?

Wyniki analiz przeprowadzonych przez badaczy zostały opublikowane w magazynie "Jama Psychiatry" i odnoszą się one do ryzyka wystąpienia cukrzycy u osób, u których dopiero zdiagnozowano schizofrenię, w związku z czym przebieg choroby nie jest długi, a także ilość zażywanych leków w perspektywie całego życia nie jest duża. Dodatkowo, zmiany w stylu życia nie są na tyle rozwinięte, że wpływają na jego jakość i zwiększone ryzyko występowania różnych schorzeń.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że osoby, które przeszły pierwszy epizod schizofrenii maja wyższy poziom hemoglobiny glikowanej we krwi (która jest wskaźnikiem wyrównania gospodarki węglowodanowej w ciągu ostatnich 3 miesięcy) oraz podwyższony poziom insuliny na skutek występowania zjawiska inulinooporności.

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych
10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych [10 zdjęć]

Cukrzyk powinien odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu co najmniej cztery razy w roku. Co więcej, powinien...

zobacz galerię

Badacze zwracają uwagę, że ryzyko wystąpienia różnych stanów chorobowych związane jest z ryzykiem mutacji genetycznych oraz czynników, takich jak przedwczesny poród czy też niska masa urodzeniowa. Istnieje również prawdopodobieństwo, że na skutek wzrostu stężenia kortyzolu może dochodzić do wystąpienia niepożądanych stanów chorobowych.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że osoby z rozpoznaniem schizofrenii stoją u progu rozpoznania cukrzycy - nie jest jednak pewne, kiedy dojdzie do jej pełnej manifestacji choroby. Badacze zaznaczają również, że przyjmowane leki stosowane w kontroli i leczeniu schizofrenii mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Na lekarzach spoczywa ogromna odpowiedzialność dostosowania właściwych środków farmakologicznych w odpowiednich dawkach.

Cukrzyca typu II (prezentacja edukacyjna)
Cukrzyca typu II (prezentacja edukacyjna) [18 zdjęć]

Cukrzyca to przewlekła choroba, która uniemożliwia przekształcenie cukru w energię, a to z kolei powoduje...

zobacz galerię

Konieczne jest także zwrócenie uwagi, na prowadzenie właściwego stylu życia, a także odpowiedniej aktywności fizycznej, które mają prewencyjne znaczenie w rozwoju cukrzycy. Przedstawione badania opisują ważny problem współwystępowania różnych chorób jednocześnie.

Doniesienia na ten temat mogą stanowić istotną informację zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy. Pojawienie się charakterystycznych objawów cukrzycy takich jak nadmierne oddawanie moczu, czy też duże pragnienie (poliuria i polidypsja) mogą skłonić daną osobę do kontaktu z lekarzem i przeprowadzenia odpowiednich badań w celu wykluczenia lub też potwierdzenia cukrzycy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.