Trwa ładowanie...

Maść na stawy – rodzaje i właściwości, działanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
29.03.2021 23:30
Maść na stawy to preparat o działaniu miejscowym, stosowany przy różnych dolegliwościach w obrębie stawów i mięśni.
Maść na stawy to preparat o działaniu miejscowym, stosowany przy różnych dolegliwościach w obrębie stawów i mięśni. (123rf)

Maść na stawy to preparat o działaniu miejscowym, stosowany przy różnych dolegliwościach w obrębie stawów i mięśni. W zależności od składu, działania i właściwości, można kupić zarówno maści na receptę, jak i bez. Niektóre z nich mają działanie nie tylko przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale również rozgrzewające, chłodzące czy regenerujące. Którą wybrać?

spis treści

1. Co to jest maść na stawy?

Maść na stawy to produkt leczniczy o działaniu miejscowym, który sprawdza się, gdy dokucza ból stawów i mięśni. Można ją kupić w aptece, zarówno na receptę, jak i bez niej.

Maść na stawy pomaga na bóle wywołane chorobą zwyrodnieniową, reumatyzmem, przeciążeniem, nadwyrężeniem lub kontuzją. Stosuje się je w obrębie kręgosłupa, kolan czy nadgarstków. Prawidłowo dobrana maść przyspiesza proces leczenia.

Zobacz film: "Dolegliwości stawowe"

W zależności od oczekiwań, można wybrać:

  • maść przeciwbólową i przeciwzapalną: bez recepty i na receptę,
  • maść chłodzącą,
  • maść rozgrzewającą,
  • maść regenerującą,
  • maść ziołową.

Każdy rodzaj maści na stawy zawiera inną substancję czynną. Maści na stawy, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie niosą wiele korzyści. Są efektywne i bezpieczne w działaniu. Działają miejscowo, dlatego szybko przynoszą ulgę w miejscu dolegliwości. Dzięki temu eliminują konieczność stosowania tabletek, które działają drażniąco na błonę śluzową żołądka. Często są jedynym ratunkiem dla osób, które zmagają się nie tylko z bólem stawów i mięśni, ale i chorobą wrzodową żołądka, refluksem czy zgagą.

2. Maść na stawy na receptę

Maści przeciwbólowe na receptę zawierają ketoprofen należący do grupy NLPZ. Cechuje go silne działanie, dlatego leki te stosuje się przy dolegliwościach o nasilonym przebiegu. Bardzo ważne jest, by pamiętać o przeciwwskazaniach i środkach ostrożności. CO jest ważne?

Ketoprofen można stosować wyłącznie przez krótki okres. Podczas kuracji nie można stosować innych preparatów z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie wolno go także aplikować na zranioną skórę.

Preparatów z ketoprofenem nie poleca się:

3. Maść na stawy bez recepty

Maści na stawy o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które można kupić także bez recepty.

Zawarte w nich substancje czynne mają właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, hamują również syntezę czynnika reumatoidalnego. To: ibuprofen, naproksen, diklofenak (ma również działanie przeciwobrzękowe) i salicylany (działają także lekko znieczulająco).

Nie każdy i nie zawsze może stosować maści na stawy z grupy NLPZ. Jakie są przeciwwskazania? Trzeba pamiętać, że:

  • w ciąży można po nie sięgać wyłącznie w I lub II trymestrze ciąży,
  • nie należy ich stosować u dzieci do 12. roku życia,
  • nie mogą ich używać matki karmiące piersią,
  • nie wolno ich nakładać na podrażnioną skórę.

4. Rozgrzewająca i chłodząca maść na stawy

Maści na stawy o działaniu rozgrzewającym zawierają takie substancje jak kamfora czy pozyskiwana z owoców pieprzowca kapsaicyna. Z uwagi na działanie nie tylko rozgrzewające, ale i drażniące na skórę, należy sięgać po nie z umiarem i ostrożnością. Maści rozgrzewające na stawy i bóle mięśni można stosować u dzieci powyżej 6. roku życia.

Składnikiem chłodzących maści na stawy jest mentol, który ma działanie przeciwbólowe, lekko znieczulające i chłodzące. Występuje w preparatach połączonych z ibuprofenem bądź salicylanami. Chłodzącą maść na stawy, bez konsultacji z lekarzem, można stosować nie dłużej niż 10 dni. Nie mogą jej używać dzieci poniżej 12. roku życia.

5. Regenerująca maść na stawy

Maści regenerujące na stawy działają na chrząstkę stawową dzięki obecności takich składników jak:

Ponieważ z ich stosowaniem nie wiążą się skutki uboczne, można je stosować przewlekle. Jednocześnie, by odczuć efekty leczenia, niezbędne jest ich regularne stosowanie przez około 6–8 tygodni.

6. Ziołowe maści na stawy

Maści ziołowe na stawy są dostępne bez recepty. Można je stosować pomocniczo w leczeniu reumatyzmu. To także wsparcie w procesie odbudowy chrząstki stawowej.

W terapii wykorzystuje się moc takich roślin jak hakorośl, kasztanowiec, arnika, szyszki chmielu, omułek zielonowargowy czy rozmaryn. Dzięki nim ziołowe maści na stawy mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, ale i działają znieczulająco oraz pomagają w odbudowie chrząstki stawowej. Po maści ziołowe warto sięgać w przypadku bólu o mniejszym nasileniu. Choć produkty te są uznawane za bezpieczne, nie zaleca się ich stosowania u dzieci poniżej 12. roku życia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze