Lekarz ma 101 lat. Mówi, jakiego produktu nie brakuje w jego menu
William ma 101 lat, a do 85. roku życia pracował jako lekarz. Choć przeszedł już na emeryturę, nadal świetnie się czuje, jest niezależny i stosunkowo aktywny. Senior podzielił się trzema radami, które jego zdaniem gwarantują długowieczność.
1. 101-letni lekarz
William urodził się w 1922 roku w Wielkiej Brytanii. Emerytowany lekarz mieszka sam i jest całkowicie niezależny, choć nad jego stanem zdrowia czuwa zespół geriatrów, który zapewnia mu także wsparcie.
Senior należy do małej, ale nieustannie rosnącej grupy stulatków. Mimo wieku nadal jest ciekawy świata i cechuje go niebywały optymizm. Jego zdaniem nie tylko czynniki genetyczne, ale także styl życia mają ogromny wpływ na samopoczucie.
Przede wszystkim William nie pozwala sobie na bezczynność i brak ruchu. Gdy był młodszy, regularnie pływał, obecnie aktywność ograniczył do podnoszenia ciężarów oraz łagodnych ćwiczeń aerobowych.
Lekarze podkreślają, że mieszanka ćwiczeń wytrzymałościowych i aerobowych jest niezwykle korzystna dla utrzymania zdrowia naczyń krwionośnych i mózgu, a także silnych mięśni i wytrzymałych kości.
2. Zdrowe ciało i umysł
William ujawnił także, że nadal wszystkie swoje posiłki przygotowuje w domu. W ten sposób ma kontrolę nad tym, co je i łatwiej mu unikać przetworzonej żywności. W jego diecie nie może zabraknąć sardynek.
Niepozorne rybki zawierają wiele składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu, takich jak potas, żelazo i wapń oraz kwasy omega-3. Zbilansowana dieta chroni przed wieloma problemami zdrowotnymi, w tym cukrzycą typu 2 i chorobami układu krążenia.
Ostatnim sekretem długowieczności Williama jest praca i podejmowanie wyzwań z nią związanych. Lekarz na emeryturę przeszedł, gdy miał 85 lat, a w międzyczasie zdobywał różnorodne doświadczenia.
Zobacz także: Dekalog "Dziarskiego Dziadka". Uniwersalny sposób na długowieczność
Długa kariera pozwoliła seniorowi pozostać zaangażowanym - William nieustannie miał kontakt z innymi ludźmi, a każdy dzień był pełen nowych wyzwań.
Rozwijanie zainteresowań pobudza mózg, a tym samym chroni go przed zmianami neurodegeneracyjnymi. Regularna stymulacja jest niezwykle ważna, by zachować bystry umysł.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.