Przejdź na WP

Apteczka podróżnika

Każda osoba, wybierająca się w podróż, powinna zabrać ze sobą niezbędne leki i opatrunki. Aktywny wypoczynek mogą zakłócić pęcherze na stopach, poparzenia słoneczne i niestrawność. Jak wyposażyć apteczkę podróżną, aby być przygotowanym na wszystkie niemiłe niespodzianki na wymarzonym urlopie?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Choroba lokomocyjna

Objawia się mdłościami, uczuciem niepokoju, apatią lub rozdrażnieniem. Jeśli cierpimy na chorobę lokomocyjną, warto na godzinę przed wyjazdem zażyć środki przeciwwymiotne. W trakcie podróży należy pić chłodną wodę.

2. Dolegliwości układu pokarmowego

Wyjeżdżając na urlop najczęściej żywimy się w restauracjach i chcemy spróbować regionalnych potraw. Zjedzenie nowych smakołyków może zakończyć się bólem brzucha lub biegunką. Poza zmianą posiłków, dolegliwości żołądkowe mogą być wywołane przez zmianę wody i klimatu. Jeśli jesteśmy wrażliwi na te czynniki, powinniśmy zabrać ze sobą krople żoładkowe, węgiel i środki przeciwbiegunkowe. Jeśli stosujemy węgiel, nie należy zażywać innych leków. Gdy biegunka nie ustępuje po trzech dniach, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku pojawiania się zaparć, warto zastosować ziołowe leki przeczyszczające. Trzeba pić dużo wody mineralnej i jeść owoce i warzywa, które są źródłem błonnika.

3. Poparzenie słoneczne

To częsta dolegliwość urlopowiczów. W apteczce turystycznej powinny się znaleźć leki w maściach łagodzące poparzenia słoneczne i kremy z filtrem, które stosuje się przed wyjściem na słońce.

4. Opuchnięte nogi i obolałe stopy

Cierpią na nie zwłaszcza turyści lubiący letnie wędrówki po górach. W celu wzmocnienia układu żylnego, przed wycieczką można zażyć wyciąg z kasztanowca w tabletkach. Opuchnięte nogi należy smarować specjalnymi żelami. Natomiast na pęcherze na stopach najlepiej pomagają plastry (warto używać tych wodoodpornych). Odciski i skaleczenia na stopach należy dezynfekować wodą utlenioną i stosować na nie plastry z opatrunkiem, a jeśli rana jest rozległa, bandaże. Idąc w góry, nie można zapominać o wygodnym obuwiu. W przypadku zwichnięć, powinniśmy mieć ze sobą rozpuszczalną sól w wodzie, watę opatrunkową oraz bandaż.

5. Ból gardła

W apteczce podróżnika muszą znajdować się leki łagodzące ból gardła. Warto wybrać te, które nam najszybciej pomagają. Jeśli bólowi gardła towarzysz katar i kaszel, można zastosować środki na przeziębienie.

6. Podrażnione oczy

Problem dotyczy nie tylko alergików, zaczerwienione i bolesne oczy pojawiają się pod wpływem piasku czy słońca i mogą wystąpić u każdego. Można zastosować krople do oczu lub napar z rumianku.

Ponadto w apteczce turystycznej powinny się znaleźć: agrafki, chusta trójkątna, aparat do sztucznego oddychania, chusteczki odkażające, woda utleniona, plastry z opatrunkiem, nożyczki, kompres jałowy, gaza opatrunkowa, opaska dziana, siatka opatrunkowa oraz koc ratunkowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy