Apteczka podróżnika
Każda osoba, wybierająca się w podróż, powinna zabrać ze sobą niezbędne leki i opatrunki. Aktywny wypoczynek mogą zakłócić pęcherze na stopach, poparzenia słoneczne i niestrawność. Jak wyposażyć apteczkę podróżną, aby być przygotowanym na wszystkie niemiłe niespodzianki na wymarzonym urlopie?
1. Choroba lokomocyjna
Objawia się mdłościami, uczuciem niepokoju, apatią lub rozdrażnieniem. Jeśli cierpimy na chorobę lokomocyjną, warto na godzinę przed wyjazdem zażyć środki przeciwwymiotne. W trakcie podróży należy pić chłodną wodę.
2. Dolegliwości układu pokarmowego
Wyjeżdżając na urlop najczęściej żywimy się w restauracjach i chcemy spróbować regionalnych potraw. Zjedzenie nowych smakołyków może zakończyć się bólem brzucha lub biegunką. Poza zmianą posiłków, dolegliwości żołądkowe mogą być wywołane przez zmianę wody i klimatu. Jeśli jesteśmy wrażliwi na te czynniki, powinniśmy zabrać ze sobą krople żoładkowe, węgiel i środki przeciwbiegunkowe. Jeśli stosujemy węgiel, nie należy zażywać innych leków. Gdy biegunka nie ustępuje po trzech dniach, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku pojawiania się zaparć, warto zastosować ziołowe leki przeczyszczające. Trzeba pić dużo wody mineralnej i jeść owoce i warzywa, które są źródłem błonnika.
3. Poparzenie słoneczne
To częsta dolegliwość urlopowiczów. W apteczce turystycznej powinny się znaleźć leki w maściach łagodzące poparzenia słoneczne i kremy z filtrem, które stosuje się przed wyjściem na słońce.
4. Opuchnięte nogi i obolałe stopy
Cierpią na nie zwłaszcza turyści lubiący letnie wędrówki po górach. W celu wzmocnienia układu żylnego, przed wycieczką można zażyć wyciąg z kasztanowca w tabletkach. Opuchnięte nogi należy smarować specjalnymi żelami. Natomiast na pęcherze na stopach najlepiej pomagają plastry (warto używać tych wodoodpornych). Odciski i skaleczenia na stopach należy dezynfekować wodą utlenioną i stosować na nie plastry z opatrunkiem, a jeśli rana jest rozległa, bandaże. Idąc w góry, nie można zapominać o wygodnym obuwiu. W przypadku zwichnięć, powinniśmy mieć ze sobą rozpuszczalną sól w wodzie, watę opatrunkową oraz bandaż.
5. Ból gardła
W apteczce podróżnika muszą znajdować się leki łagodzące ból gardła. Warto wybrać te, które nam najszybciej pomagają. Jeśli bólowi gardła towarzysz katar i kaszel, można zastosować środki na przeziębienie.
6. Podrażnione oczy
Problem dotyczy nie tylko alergików, zaczerwienione i bolesne oczy pojawiają się pod wpływem piasku czy słońca i mogą wystąpić u każdego. Można zastosować krople do oczu lub napar z rumianku.
Ponadto w apteczce turystycznej powinny się znaleźć: agrafki, chusta trójkątna, aparat do sztucznego oddychania, chusteczki odkażające, woda utleniona, plastry z opatrunkiem, nożyczki, kompres jałowy, gaza opatrunkowa, opaska dziana, siatka opatrunkowa oraz koc ratunkowy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.