Trwa ładowanie...

Badanie kariotypu

Kariotyp to charakterystyczny układ chromosomów, obecnych we wszystkich komórkach jądrzastych człowieka i zwierząt. Badanie kariotypu (inaczej badanie cytogenetyczne) określa liczbę oraz strukturę chromosomów danego człowieka. Układ chromosomów jest charakterystyczny dla osobników tego samego gatunku. Jak przeprowadza się badanie kariotypu i kto powinien do niego przystąpić?

spis treści

1. Skutki aberracji chromosomowych

Badanie kariotypu
Badanie kariotypu

Częścią każdej wizyty u lekarza jest szczegółowo przeprowadzony wywiad lekarski. Jest on szczególnie

zobacz galerię

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

U zdrowego człowieka każda komórka ciała powinna zawierać zestaw 22 par chromosomów oraz 2 par chromosomów płciowych. Kobiety charakteryzują się zestawem 2 chromosomów płciowych X (zapis XX), a mężczyźni mają jeden chromosom X i Y (zapis XY). W sumie w jednej komórce zdrowego człowieka występuje 46 chromosomów. W badaniu kariotypu poza liczbą chromosomów określa się także ich wielkość, przewężenia oraz to, czy chromosomy nie są ze sobą połączone w sposób nieprawidłowy. Każda zmiana w obrazie kariotypu to przyczyna poważnych chorób o podłożu genetycznym.

Do najczęściej spotykanych skutków aberracji chromosomowych należą:

  • samoistne poronienia,
  • niepłodność,
  • zespoły wad rozwojowych,
  • zaburzenia różnicowania płci ze współistnieniem wad somatycznych.

2. Wskazania do badań genetycznych

Badanie kariotypu powinny wykonać kobiety po poronieniach, kobiety z pierwotnym brakiem miesiączki lub problemami pokwitania, kobiety, które urodziły dziecko z wadami genetycznymi i planują dalsze ciąże; mężczyźni podejrzewani o zaburzenia chromosomów płci; osoby, w rodzinie których stwierdzono choroby o podłożu genetycznym; u kobiet w ciąży, w przypadku podejrzenia wady genetycznej u płodu.

Do badania potrzebna jest krew z żyły odłokciowej. Pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się do badań genetycznych ani spełniać jakichkolwiek wymogów. Zazwyczaj trzeba wypełnić szczegółową ankietę, która dotyczy cech klinicznych danego pacjenta. Wyniki badania można odebrać po 4-5 tygodniach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Badanie kariotypu
Badanie kariotypu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza