Berberil – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Berberil to lek w postaci kropli, który jest przeznaczony do stosowania w przypadku podrażnienia oczu i alergicznego zapalenia spojówek. Obecna w nich substancja czynna, stosowana miejscowo do worka spojówkowego, obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęk i przekrwienie. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest Berberil?
Berberil to krople do oczu stosowane przy podrażnieniu spojówek i brzegów powiek. Preparat zawiera chlorowodorek tetryzoliny, który jest aminą sympatykomimetyczną. Substancja wykazuje działanie sympatykomimetyczne, co oznacza, że działa pobudzająco na układ adrenergiczny. W efekcie przeciwdziała przekrwieniu spojówek wskutek obkurczania obwodowych naczyń krwionośnych i zmniejszenia obrzęku.
Co zawierają krople Berberil? Jeden mililitr kropli zawiera 0,5 mg chlorowodorku tetryzoliny (substancja czynna) oraz substancje pomocnicze. To chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący 0,10 mg, sorbitol 40,00 mg, dwuwodorofosforan sodu dwuwodny 2,15 mg, wodorofosforan sodu dwunastowodny 2,40 mg, hypromelosa 2,40 mg, woda do iniekcji do 1 ml.
W aptekach można kupić także inne krople zawierające chlorowodorek tetryzoliny. To krople do oczu Starazolin, Visine Classic (także roztwór) oraz Visine Comfort (roztwór).
Krople zawierające chlorowodorek tetryzoliny stosuje się również do nosa. Wskazaniem jest zapalenie błony śluzowej nosa, sezonowe, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok przynosowych.
2. Wskazania do stosowania kropli Berberil i dawkowanie
Berberil to krople do oczu stosowane w przypadku podrażnienia oczu przebiegającego zarówno z zaczerwienieniem spojówek i brzegów powiek, jak i podrażnienia oczu bez zaczerwienienia (także alergiczne zapalenie oczu). Wskazaniem do stosowania kropli do oczu z chlorowodorkiem tetryzoliny jest:
- niebakteryjne zapalenie spojówek wywołane czynnikami fizycznymi, np. kurz, wiatr, dym, promienie słońca,
- podrażnienie przez soczewki kontaktowe,
- zmęczenie oczu wskutek długiego czytania czy pracy przy komputerze, oglądania telewizji czy prowadzenia samochodu nocą,
- alergiczne zapalenie spojówek (pyłkowice, alergiczny nieżyt nosa, nadwrażliwość na pyłki roślin, kurz).
Preparat nie powinien być używany dłużej niż 5 dni bez konsultacji z lekarzem. Typowe dawkowanie wynosi jedną kroplę podawaną do worka spojówkowego od 2 do 3 razy na dobę. Ważne, by podczas podawania kropli Berberil lekko odchylać głowę do tyłu.
3. Berberil – przeciwwskazania i środki ostrożności
Berberil nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów. Przeciwwskazanie stanowi:
- nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu,
- ciężka choroba sercowo-naczyniowa,
- suche zapalenie śluzówki nosa,
- suche zapalenie spojówek i rogówki,
- jaskra z zamkniętym kątem przesączania. W przypadku innych postaci jaskry lek może być stosowany tylko w szczególnych przypadkach i pod kontrolą lekarza,
- choroba metaboliczna (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca),
- stosowanie inhibitorów MAO,
- zaćma,
- wiek poniżej 2 lat. U dzieci w wieku 2-6 lat stosowanie preparatu powinno odbywać się pod nadzorem lekarza,
- ciąża i okres karmienia piersią.
Podczas stosowania kropli Berberil należy zachować środki ostrożności. Trzeba pamiętać, że:
- preparat zachowuje trwałość przez 6 tygodni od pierwszego otwarcia.
- podczas stosowania kropli nie wolno nosić miękkich soczewek kontaktowych (z uwagi na obecność środka konserwującego chlorku benzalkoniowego).
- w przypadku użytkowania twardych soczewek kontaktowych przed zakropleniem preparatu trzeba zdjąć soczewki z oczu i nałożyć ponownie po kwadransie od podania kropli.
Berberil stosuje się wyłącznie w sytuacji, gdy problemem jest niewielkie podrażnienie oczu. Jeżeli podawanie kropli w ciągu dwóch dób nie przyniesie poprawy (podrażnienie czy zaczerwienienie nie ustępują lub narastają), nie tylko trzeba przerwać terapię, ale i porozmawiać z lekarzem.
4. Skutki uboczne działania kropli Berberil
Ze stosowaniem kropli Berberil wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Te mogą pojawić się zarówno w obrębie narządu wzroku, jak i mieć charakter ogólnoustrojowy.
Najczęściej obserwowane skutki uboczne stosowania leku Berberil to podrażnienie spojówek (zaczerwienienie oczu, łzawienie, światłowstręt). Rzadziej pojawiają się przemijające zaburzenia ostrości widzenia czy oślepienie z uwagi na rozszerzenie źrenicy.
Gdy Berberil przeniknie do układu krążenia, może pojawić się ból głowy, drżenie szczególnie rąk, kołatanie serca, osłabienie, podwyższenie ciśnienia krwi czy poty. Wchłanianie do organizmu po podaniu miejscowym jest możliwe szczególnie w przypadku stosowania na błonę śluzową z uszkodzonym nabłonkiem.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.