Trwa ładowanie...

Bracia wspólnie świętują 103. urodziny

 Agnieszka Gotówka
30.12.2018 19:02
Bracia wspólnie świętują 103. urodziny
Bracia wspólnie świętują 103. urodziny (YouTube.com)

Bliźniacy Paulus i Pieter Langerock urodzili się w 1913 roku (przeżyli zatem zarówno pierwszą, jak i drugą wojnę światową). Przed długie lata pracowali jako sędziowie w belgijskim wymiarze sprawiedliwości. Niemal całe życie mieszkali razem. Wspólnie podjęli również decyzję o przeprowadzce do domu spokojnej starości w Gandawie, w północno-zachodniej części Belgii, gdzie dzielą wspólny pokój. Z własnego domu wyprowadzili się na krótko przed ukończeniem 100. roku życia.

Sędziwi panowie na co dzień posługują się językiem francuskim. Pracownicy domu opieki i ich przyjaciele wiedzą, że mężczyźni zdecydowanie bardziej wolą galijskie wersje swoich imion, Paul i Pierre.

1. Sekret długowieczności? Stan wolny!

Przez wszystkich pytani są o sekret długowieczności. Ich odpowiedź może wprawić w zdumienie: bycie wiecznym kawalerem! Co prawda Paulus jest zdania, że małżeństwo z ukochaną osobą to wspaniała rzecz, sam nigdy nie zmienił stanu cywilnego. Uganianie się za kobietami w ich ocenie przysparza zbyt wielu problemów.

Bliźniacy wskazują ponadto, że w nigdy nie jedli zbyt dużo. Uważają, że przyczyniło się to w ich przypadku do długiego zachowania zdrowia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Bracia każdego dnia delektują się lampką czerwonego wina, musi być to jednak trunek wysokiej jakości. Są zdania, że to właśnie ów nawyk przyczynił się do ich długowieczności. Wskazują również, że w życiu należy ciężko i sumienie wykonywać swoje obowiązki. Panowie wysoko cenią punktualność.

Ci bracia wspólne świętują 103 urodziny
Ci bracia wspólne świętują 103 urodziny (YouTube.com)

Sędziwi bliźniacy bardzo lubią swoje towarzystwo. Odważnie mówią o łączącej ich przyjaźni. Pieter w jednym z wywiadów powiedział, że jedyną osobą której ufa bezgranicznie, jest jego brat.

2. Długowieczność bliźniaków na świecie

Paulus i Pieter Langerock za dwa lata mogą zostać uznani za najdłużej żyjących braci bliźniaków na świecie. Obecnie tytuł ten należy do Amerykanów. Glen i Dale Moyer urodzili się 20 czerwca 1895 roku i wspólnie świętowali 105. urodziny. Glen Moyer zmarł miesiąc przed swoimi 106. urodzinami.

Dale był emerytowanym rolnikiem. Glen całe życie pracował jako nauczyciel języka angielskiego. Pełnił również funkcję dyrektora szkoły średniej. Na swoje 100. urodziny otrzymał 185 kartek z życzeniami od byłych uczniów i przyjaciół.

Ich sekret długowieczności? Bracia całe życie unikali nałogów. Niezwykle ważna była dla nich religia i rodzina (Glen był pastorem jednego z kościołów protestanckich).

W 1999 roku swoje 107. urodziny obchodziły z kolei najstarsze bliźniacze siostryKin i Gin. Tym samym pobiły rekord długowieczności wśród bliźniaków.

Pochodzące z Japonii panie, których imiona oznaczają „srebro” i „złoto”, urodziły się 1 sierpnia  1892 roku w Nagoi. Kobiety przez długie lata cieszyły się dobrym zdrowiem i witalnością.

Gościnnie występowały w wielu programach rozrywkowych. Z okazji swoich 100. urodzin bliźniaczki wydały płytę z przebojami dla seniorów.

Gin żyła 109. lat, jej siostra zmarła tuż przed dniem 108. urodzin.

3. Czy istnieje recepta na długowieczność?

O długowieczności mówi się, gdy długość życia człowieka jest wyższa od oczekiwanej. Specjaliści wskazują, że wpływ na długie życie ma wiele czynników. Z pewnością najważniejsze są czynniki genetyczne, nie bez znaczenia są również styl życia i klimat.

O ludziach, którzy przeżyli więcej niż 110 lat, mówi się ‘superstulatkowie’. 

Za rekordzistkę uznaje się Jeanne Louise Calment. Francuska urodziła się w 1875 roku, zmarła w 1997, przeżywszy 122 lata i 164 dni. Za sekret swojej długowieczności podawała wieczny optymizm. Jeanne Louise Calment nie była wolna od nałogów - paliła do 117. roku życia. Po śmierci kobietę okrzyknięto mianem "babci wszystkich Francuzów".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze