Trwa ładowanie...

Coraz więcej mężczyzn ma zawał przed czterdziestką

Naukowcy alarmują: coraz więcej mężczyzn już po trzydziestce doświadcza zawału. Zdaniem lekarzy ta tendencja będzie się nasilać. Jaka jest przyczyna zawałów przed czterdziestką?

1. Coraz więcej zawałów wśród młodych ludzi

Tyrone Morris prowadził mały sklepik w Milwaukee. Gdy wieczorem zamykał drzwi, został zaatakowany przez uzbrojonego napastnika. Grożąc bronią mężczyzna zażądał wydania utargu. Tyrone Morris nie wahał się, bo życie było dla niego więcej warte niż pieniądze.

Jednak emocje, jakich doświadczył, pozostały nie bez wpływu na jego organizm. Mężczyzna zaczął cierpieć na bóle w klatce piersiowej, uczucie ucisku, nieuzasadnionego zmęczenia, a także przybrał na wadze.

Zobacz film: "Ponad 5 drinków tygodniowo skróci twoje życie"

Gdy odwiedził lekarza, dowiedział się, że cierpi na chorobę serca, chociaż miał zaledwie 33 lata. Gdyby w porę nie zaczął się leczyć, prawdopodobnie jeszcze przed 40 r.ż. miałby zawał serca. Jak zauważają kardiolodzy, to coraz częstszy problem wśród młodych mężczyzn.

Chociaż u osób po 65 r.ż. udało się osiągnąć wyraźną redukcję, jeśli chodzi o zawały serca, to zgodnie z nowymi danymi American College of Cardiology u młodych ludzi odnotowuje się tak dużo zawałów, jak nigdy wcześniej. Mężczyźni już nawet po 20. czy 30 r.ż. doświadczają miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych dwukrotnie częściej niż przed dwudziestu laty.

2. Przyczyny zawałów u młodych mężczyzn

Jakie są przyczyny tego problemu? Naukowcy zwracają uwagę na plagę otyłości już wśród dzieci i młodzieży. Ponadto coraz więcej osób odżywia się niezdrowo, zbyt często sięgając po fast food.

Paradoksalnie starsi mężczyźni, którzy mają inny tryb życia i inne nawyki żywieniowe, odżywiają się lepiej. Zauważalny jest też spadek aktywności fizycznej, spędzanie czasu przed ekranem telewizora, przemieszczanie się samochodem zamiast pieszo.

To wszystko obciąża układ krążenia i może prowadzić do stanu zapalnego, który rzutuje na sprawność serca, układu krążenia i przepływ krwi do serca. Zauważono też, że wielu młodych mężczyzn wciąż pali papierosy.

Zgodnie z nowymi badaniami publikowanymi w "British Medical Journal" wystarczy sięgać już po jednego papierosa każdego dnia, aby ryzyko choroby wieńcowej wzrosło o 50 proc. a prawdopodobieństwo udaru - o 71 procent.

Młodzi ludzie żyją również w stresie, który może przyczyniać się do powstawania nadciśnienia, problemów zakrzepowych oraz zachowań, które z pozoru rozładowują stres, a w praktyce pogarszają stan zdrowia. Mowa o podjadaniu czy piciu alkoholu.

Wielu pacjentów dodatkowo długo ignoruje objawy, których doświadcza, ponieważ sądzą, że są zbyt młodzi na zawał. Dlatego lekarze biją na alarm, aby uczulić na wszelkie niepokojące procesy zachodzące w organizmie. Szybka reakcja i uzyskanie pomocy medycznej mogą uratować zdrowie i życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza