Fatalne połączenie. Tych suplementów nie bierz z lekami
W okresie jesienno-zimowym bardzo chętnie sięgamy po suplementy diety. Niestety, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich wpływu na działanie leków, które przyjmujemy. - Niektóre suplementy będą osłabiać działanie leków, a to może zaszkodzić nie tylko naszemu zdrowiu, a nawet życiu - alarmuje dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska w rozmowie z WP abcZdrowie.
1. 81 proc. Polaków przyjmuje suplementy
Suplementy diety cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Najchętniej sięgamy po preparaty witaminowo-mineralne w formie tabletek lub kapsułek. Popularnością cieszą się także preparaty poprawiające wygląd skóry, włosów i paznokci.
Raport OSAVI "Polacy a suplementy diety" z 2022 r. wskazuje, że do suplementacji preparatów z witaminami i minerałami przyznaje się ponad 81 proc. Polaków. Niemal połowa nie konsultuje tego ze specjalistą. A lepiej to robić, bo niektórych suplementów nie można przyjmować z lekami, bo ze sobą konkurują i znoszą swoje działanie.
- Taką nieodpowiedzialną suplementacją możemy przynieść sobie więcej szkody niż pożytku. Niektóre suplementy będą osłabiać działanie leków, a to może zaszkodzić nie tylko naszemu zdrowiu, a nawet życiu - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.
2. Nie łącz tych leków z syplementami
Główne grzechy Polaków przy łączeniu leków z suplementami? Lekarka podnosi, że niekorzystnych efektów można spodziewać się, przyjmując jednocześnie dziurawiec z lekami na depresję.
- Ziele dziurawca stosuje się na problemy trawienne. Jednak może ono potęgować działanie leków na depresję. Gdy dojdzie do takiego niekorzystnego połączenia, pacjent może odczuwać takie objawy jak: pobudzenie, rozszerzenie źrenic, kołatanie serca, niepokój, suchość w jamie ustnej, a nawet halucynacje - wylicza dr Cubała-Kucharska.
Parą, która także ze sobą nie współgra, będzie selen i cynk.
- Działają one antagonistycznie, czyli znoszą nawzajem swoje działanie. Lepiej przyjmować je osobno w odstępie kilku godzin - wyjaśnia specjalistka medycyny rodzinnej.
Cynk nie lubi się także z miedzią. Wzmożona suplementacja cynkiem na przestrzeni czasu może prowadzić do niedoborów miedzi.
Ekspertka alarmuje także, że wiele suplementów i ziół będzie wpływało na działanie leków przeciwzakrzepowych.
- Do tej grypy zaliczamy na przykład koenzym Q10. Nie tylko wpływa on na działanie takich farmaceutyków, ale także może obniżać ciśnienie krwi. Miłorząb, który może zwiększać przepływ krwi w mózgu, a co za tym idzie odgrywać rolę w działaniu neuroprzekaźników, kluczowych dla prawidłowej pracy układu nerwowego również będzie wchodził w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi. Dobrym połączeniem nie będą także leki przeciwzakrzepowe i kwas omega 3 - tłumaczy ekspertka.
Natomiast osoby zmagające się z chorobami tarczycy powinny uważać na suplementy zawierające żelazo i wapń.
- Mogą one przeciwdziałać wchłanianiu leków na tarczycę. Bardzo często osoby, które mają chorą tarczycę, mają także zaburzenia gospodarki wapniowej i przyjmują takie preparaty. Dlatego zawsze o rozpoczęciu suplementacji należy poinformować lekarza - mówi dr Cubała-Kucharska.
- Ponadto żelazo i wapń rywalizują ze sobą o wchłanianie. Dlatego nie należy ich przyjmować razem. Z wapniem dobrze nie będzie współgrał także magnez, ponieważ wapń blokuje wchłanianie magnezu z jelita cienkiego - dodaje.
Powinniśmy także z rozwagą przyjmować potas.
- Z preparatami zawierającymi potas nie będą dobrze współgrać diuretyki, które bierzemy w chorobach nadciśnieniowych. O rozsądne przyjmowanie preparatów zawierających ten pierwiastek powinny także zadbać osoby z chorymi nerkami - podnosi specjalistka.
3. Uwaga na pestki grejfruta
Dr Cubała-Kucharska dodaje, że w interakcje z prawie wszystkimi lekami wchodzi wyciąg z pestek grejpfruta.
- Nie może być podawany łącznie. Muszą upłynąć minimum cztery godziny, żeby przyjąć go bezpiecznie po zażyciu jakiegokolwiek leku - wyjaśnia.
Jak widać, tych niekorzystnych połączeń jest całkiem sporo. Dlatego też pacjenci, którzy cierpią na choroby przewlekłe i regularnie przyjmują leki, powinni z rozwagą poddawać się suplementacji.
- Pamiętajmy, przyjmujmy suplementy z głową, a nie łykajmy jak cukierki. Przed włączeniem ich do naszej diety skonsultujmy się z prowadzącym nas lekarzem lub dietetykiem. Pamiętajmy, że suplementy mogą albo zwiększać toksyczność branych leków, albo powodować, że leki nie działają tak, jak powinny - podsumowuje dr Cubała-Kucharska.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.