Trwa ładowanie...

Gorsze niż marskość wątroby. Mózg powoli zanika

 Karolina Rozmus
21.08.2023 20:30
Gorsze niż marskość wątroby. Uszkodzenie rozwija się nawet po okresie abstynencji
Gorsze niż marskość wątroby. Uszkodzenie rozwija się nawet po okresie abstynencji (Getty Images)

Alkohol jest toksyczny dla wszystkich tkanek i narządów organizmu, jednak najczęściej skutki nadużywania etanolu kojarzymy z marskością wątroby. Ale jeszcze bardziej wrażliwy na działanie alkoholu niż wątroba jest mózg. Etanol degeneruje móżdżek, istotę szarą i korę mózgu oraz układ limbiczny.

spis treści

1. Cerebellopatia alkoholowa, czyli zanik mózgu

Polacy za kołnierz nie wylewają – ostatnie dane wskazują, że statystyczny mieszkaniec kraju nad Wisłą wypija około dziesięciu litrów alkoholu rocznie. Choć nie jesteśmy rekordzistami w Europie, to jest to wynik imponujący. Szacuje się, że co 50. osoba jest uzależniona od alkoholu, a co ósma – nadużywa etanolu.

Co 50. Polak jest uzależniony, co ósmy - nadużywa alkoholu
Co 50. Polak jest uzależniony, co ósmy - nadużywa alkoholu (Pixabay)

Tymczasem regularne spożywanie alkoholu powiązane jest z szeregiem problemów zdrowotnych. Etanol uszkadza wątrobę, bo to ona jest odpowiedzialna za metabolizowanie substancji toksycznych, jakie trafiają do naszego organizmu, podnosi ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, zwiększa ryzyko raka, w tym nowotworów wargi, jamy ustnej i gardła, krtani, przełyku, okrężnicy, odbytnicy, wątroby i raka piersi u kobiet. Sprzyja otyłości, zaburzeniom metabolicznym, zaburza działanie układu immunologicznego, wreszcie – dewastuje układ nerwowy, a konkretnie mózg. To drugi najbardziej narażony na skutki działania etanolu narząd.

Zobacz film: "Z Ludzką Twarzą: Alkohol w Polsce"

Gdy wskutek długotrwałego spożywania nadmiernych ilości trunków dojdzie do uszkodzenia móżdżku, istoty szarej i kory mózgu oraz układu limbicznego, mówimy o alkoholowym zaniku mózgu. Cerebellopatia odpowiada za trwałe zmiany w tych obszarach mózgu, które odpowiadają m.in. za funkcje intelektualne i procesy myślowe, planowanie, pamięć, emocje, kontrolę impulsów oraz wiele innych.

Chorzy nie potrafią właściwie osądzać sytuacji, mają zaburzenia koncentracji i pamięci, stają się impulsywni, a niekiedy także agresywni. Choroba ma charakter postępujący i może wystąpić nawet po okresie abstynencji.

2. Druga strona medalu. Zespół Korsakowa

Uszkodzenia układu nerwowego mają związek przede wszystkim z toksycznym wpływem etanolu i jego metabolitów na mózg, ale nie tylko. Pracę mózgu upośledzają także idące w parze z nadużywaniem alkoholu zaburzenia metaboliczne, hormonalne, nadciśnienie tętnicze, które uszkadza naczynia krwionośne czy wreszcie niedobory witaminowe.

Występujące wśród osób uzależnionych od alkoholu niedobory witaminy B1 prowadzą do rozwoju choroby neuropsychiatrycznejzespołu Korsakowa, określanego również mianem zespołu Wernickego-Korsakowa. Uważa się, że może on dotykać około trzech procent alkoholików.

W przebiegu zaburzenia pojawiają się objawy neurologiczne i psychiczne. Do neurologicznych objawów należą zaburzenia chodu, czucia i kontroli ruchów, drgawki czy oczopląs. Wśród objawów psychicznych wymienia się zaburzenia pamięci i świadomości, konfabulacje czy problemy z myśleniem abstrakcyjnym. W leczeniu zespołu Korsakowa stosuje się duże dawki witaminy B1 podawane dożylnie, jednak podobnie jak w cerebellopatii, nie jest możliwe cofnięcie uszkodzeń mózgu.

Szacuje się, że tylko u jednej czwartej chorych objawy zespołu Korsakowa ustępują całkowicie, u 50 proc. częściowo, a u pozostałych leczenie nie przynosi żadnych efektów.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze