Sprawdź, jak rozpoznać boreliozę (WIDEO)
Borelioza jest bardzo niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze. By stwierdzić, że jesteś nią zarażony, nie potrzebne są żadne badania.
Należy uważnie obserwować swoje ciało. Jak rozpoznać objawy boreliozy? By stwierdzić boreliozę czasami nie potrzebne są żadne badania. Wystarczy dobrze obserwować swoje ciało.
Jeśli pojawi się na nim rumień wskutek ugryzienia kleszcza - możesz mieć pewność, że jesteś zarażony. Rumień wędrujący nie pojawia się w momencie wkłucia kleszcza w skórę, ale nawet do czternastu dni po ukąszeniu pajęczaka.
Zazwyczaj znika samoistnie po około miesiącu. Zdarza się jednak, że pozostaje dłużej - wtedy jest świadectwem rozsiania się krętka po organizmie. A to z kolei jest oznaką przejścia choroby z fazy skórnej do postaci wczesnej rozsianej.
Niestety, choć rumień jest cechą charakterystyczną dla boreliozy, nie występuje w 100 procentach zakażeń. Lekarze podkreślają, że jest on obecny jedynie u 30-40 procent pacjentów.
Dlatego tak ważne jest słuchanie własnego ciała, by rozpoznać inne objawy schorzenia. Rzadkim, ale również charakterystycznym objawem boreliozy jest chłoniak limfocytowy skóry. To guzek w kolorze czerwono-niebieskim.
Zmiana jest niebolesna i zazwyczaj występuje na płatku ucha lub na małżowinie usznej, czasami na brodawce sutkowej lub mosznie. Borelioza przyjmuje nie tylko postać skórną, ale daje objawy łudząco podobne do przeziębienia lub grypy.
Rozsianie się krętka z rodzaju Borrelia może powodować gorączkę, poty, dreszcze, uderzenia gorąca. Co jest niezwykle ważne - objawy grypopodobne występują dopiero jakiś czas po ugryzieniu kleszcza i zakażeniu.
Choroba z Lyme atakuje także stawy i są to dość częste przypadki. Zapalenie stawów pojawia się w niedługim czasie po wystąpieniu rumienia. Zaawansowana postać boreliozy może stać się bardzo niebezpieczna. Powód?
Choroba atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Może wtedy dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenia mózgu. Objawami są w takich przypadkach silne bóle głowy, nudności, wymioty.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Przeslij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.