Jakich błędów unikać, mając małe dziecko?
Dzieci, niestety, nie przychodzą na świat z instrukcją obsługi, a maluchy w wieku 1-3 lat potrafią dać się rodzicom we znaki. Mają one dużo energii i chętnie testują cierpliwość rodziców. Są przy tym tak urocze, że serce rodzica błyskawicznie mięknie i nierzadko pozwala wejść dziecku na głowę. Jest to jednak poważny błąd – jeden z wielu, jakie dorośli popełniają, mając do czynienia z dziećmi w wieku 1-3 lat. Jakie są najczęstsze błędy rodziców maluchów? Czego unikać, by w relacji dziecko-rodzic maluch nie był górą?
1. Główne błędy rodziców małych dzieci
Poważnym błędem rodziców jest brak konsekwencji. Jeśli maluch widzi, że rodzic często zmienia zdanie i jest nieprzewidywalny, poczucie bezpieczeństwa dziecka jest zakłócone. Małe dziecko najbardziej lubi spokój i rutynę, dlatego warto trzymać się w domu pewnych zasad, zarówno w kwestii pory posiłków, jak i złego zachowania. Najlepiej jest zawczasu omówić z partnerem, w jaki sposób będziecie reagować na różne wybryki malca. Ważne jest, by mówić jednym głosem – maluch musi wiedzieć, że rodzice tworzą spójną całość i zgadzają się w istotnych kwestiach.
Być może zaskoczy cię fakt, że innym błędem rodziców jest zbytnie naciskanie na spędzanie czasu w całym gronie rodziny. Maluch potrzebuje pobyć sam na sam z każdym z rodziców, by poczuć, że uwaga dorosłego jest skupiona tylko na nim. Najprostszym sposobem na wspólne spędzanie czasu z malcem jest bawienie się z nim. Nie należy przy tym zbyt często pomagać dziecku, gdy ma kłopoty z wykonaniem konkretnej czynności. Jako rodzica zapewne kusi cię nieraz, by pomóc maluchowi z układanką lub nałożeniem sweterka. Specjaliści przekonują jednak, że dzieciom w wieku 1-3 lat potrzeba trochę wyzwań i samodzielności. Wyręczając malucha za każdym razem, gdy sam próbuje coś zrobić, robisz mu krzywdę, wysyłając mu sygnał, że sam nie jest w stanie nic osiągnąć. Metodą prób i błędów brzdąc uczy się polegać nie tylko na rodzicach, ale i na sobie. Pozbawiając go możliwości nauki, uniemożliwiasz mu prawidłowy rozwój. Widząc swoją pociechę z trudem nakładającą buty na stópki, zamiast pomocy zaoferuj mu wsparcie, chwaląc go i zachęcając do kolejnych prób.
Staraj się dużo mówić do dziecka – w ten sposób wspomożesz jego naukę mowy. Jednak w niektórych sytuacjach ugryź się w język. Jeżeli maluch cię nie słucha, zamiast wygłaszać długą tyradę, powiedz raz, czego od niego oczekujesz. Jeśli to nie zadziała, policz do trzech lub ostrzeż dziecko o konsekwencjach jego zachowania. Może się zdarzyć, że maluch cię nie posłucha. Wówczas ukarz go zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami lub zabierz go z miejsca, w którym nabroił, by ochłonąć. Spokój zachowaj także w sytuacji, gdy maluch zaczyna marudzić w miejscu publicznym. Nie wdawaj się z nim w dyskusję, tylko jak najszybciej zabierz go do domu.
2. Jakich innych błędów powinni unikać rodzice małych dzieci?
Mniej poważnym, ale dość częstym błędem jest podawanie dzieciom wyłącznie dań dla maluchów. Wiele dzieci najchętniej żywi się paluszkami rybnymi, które są wygodne w przygotowaniu i nie zawierają ości. Specjaliści są jednak zgodni, że brzdące powinny poznawać także inne smaki. Zamiast paluszków podaj maluchowi filet z ryby, w którym nie ma ości. Nie czekaj, aż dziecko skończy 5 lat, by urozmaicić jego dietę. Im wcześniej zaczniesz podawać mu normalne dania (oczywiście nie przed ukończeniem pierwszego roku życia), tym lepiej. Na początku malec może być sceptycznie nastawiony do nowych produktów i dań. Nie zniechęcaj się jednak i konsekwentnie kładź mu na talerz trochę nowych produktów do spróbowania. Twoim sprzymierzeńcem będzie fakt, iż maluchy uwielbiają naśladować dorosłych. Widząc, jak jesz coś z apetytem, dziecko będzie chętne, by przekonać się, jak smakują „dorosłe” potrawy.
Jeżeli kusi cię, by pozbyć się łóżeczka malucha i kłaść go do łóżka normalnych rozmiarów, wstrzymaj się. Dla malucha takie przejście może być zbyt wczesne. Wówczas z pewnością zacznie przychodzić do łóżka rodziców, by poczuć się bezpiecznie. Odczekaj, aż dziecko będzie nieco starsze. W pewnym momencie samo będzie chciało spać w dużym łóżku. Odczekaj także z nauką korzystania z nocnika. Nie ma sensu naciskać na dziecko. Sama przekonasz się, że gdy nadejdzie pora, maluch sam chętnie usiądzie na nocniku.
Nie popełniaj też częstego błędu i nie traktuj telewizora jako niańki. Dzieci, które oglądają dużo programów telewizyjnych, zwykle gorzej radzą sobie w szkole. Lepszym wyborem jest wspólne czytanie z dzieckiem, rysowanie i bawienie się. Im później pozwolisz maluchowi na oglądanie telewizji, tym lepiej.
Jeśli masz małe dziecko, nie czekaj z wprowadzeniem zasad, aż będzie nieco starsze. Okres między 1. a 3. rokiem życia jest niezwykle istotny w rozwoju dziecka, dlatego warto potraktować jego wychowanie poważnie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.