Kleszcze uciekają, gdy czują ten zapach. Zjedz, gdy idziesz na spacer
Główny Inspektorat Sanitarny już ostrzega przed kleszczami i radzi, by zachować ostrożność podczas spacerów. Czego nie lubią te groźne pajęczaki i jak się przed nimi chronić?
1. GIS ostrzega przed kleszczami
Choć na wiosnę trzeba jeszcze trochę poczekać, na kleszcze już trzeba uważać. GIS przypomina o ostrożności podczas spacerów na świeżym powietrzu i tłumaczy, jak się chronić przed tymi groźnymi pajęczakami.
"Czekasz na wiosnę? Kleszcze nie czekają! Już teraz możesz wrócić ze spaceru z niechcianym towarzystwem" - ostrzega GIS w mediach spoecznościowych.
GIS przypomina, by na spacer po parku czy lesie założyć odpowiednie ubranie (długie rękawy, długie spodnie, zakryte buty).
- Bieganie po lesie w krótkich spodenkach i w sandałkach spowoduje, że zapewnimy kleszczom idealny dostęp. My, jak chodzimy do pracy, jesteśmy dość szczelnie ubrani: koszula z długim rękawem, długie spodnie, wskazane jest też nakrycie głowy - to na pewno nas zabezpiecza - podkreślał też w rozmowie z WP abcZdrowie najsłynniejszy polski leśnik Kazimierz Nóżka z Nadleśnictwa Baligród.
Najlepiej wybierać też jasne kolory ubrań. To nie tyle odstrasza, co pomaga łatwiej zauważyć pajęczaka i się go pozbyć, zanim dotrze do naszego ciała.
GIS przypomina też o stosowaniu repelentów, a także, by po powrocie dokładnie obejrzeć całe ciało. Przed wejściem do domu warto też sprawdzić ubranie.
2. Tego nie lubią kleszcze
Ukąszenie przez kleszcza może doprowadzić do boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.
Dlatego warto się chronić, a także - jeśli dojdzie już do ukąszenia - jak najszybciej pozbyć się niebezpiecznego pajęczaka.
- W przypadku boreliozy mówi się, że żeby uniknąć zakażenia ten kleszcz nie może być wbity dłużej niż 20 godzin - podkreślał Kazimierz Nożka.
Warto też pamiętać, że kleszcze nie lubią konkretnych zapachów. Odstraszająco działają np. zapach lawendowy, szałwiowy, rozmarynowy, miętowy, eukaliptusowy czy tymiankowy.
Odstraszaczem mogą być olejki eteryczne np. olejek tymiankowy, olejek na bazie goździków, olejek z szałwii, olejek na bazie trawy cytrynowej czy olejek migdałowy.
Pajęczaki nie lubią też zapachu cynamonu, dlatego pomocne może okazać się spryskiwanie skóry lub ubrań roztworem z wody i olejku cynamonowego.
Pomocne może się też okazać to, co jemy. Szczególnie polecane są produkty z dużą zawartością witamin z grupy B, np. kiełki pszenicy, otręby, orzechy laskowe, kasza gryczana. Sprawdzi się także czosnek lub napar z czystka.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.