Przejdź na WP

Kobiece infekcje pęcherza

Zapalenie układu moczowego (ZUM) to bardzo częsta dolegliwość kobieca. Wywołują ją drobnoustroje. Choroba ma dwie postaci: zakażenie pęcherza moczowego oraz odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Objawy zapalenia pęcherza są stosunkowo charakterystyczne. Chorobę zwiastują:

  • częste parcie na mocz,
  • pieczenie i/lub ból w czasie oddawania moczu,
  • ból brzucha w okolicy nadłonowej,
  • stan podgorączkowy,
  • nietrzymanie moczu.

Znane są również przypadki bezobjawowego zapalenia pęcherza (bezobjawowy bakteriomocz). Chorobę rozpoznaje się wówczas na podstawie wyniku badania moczu.

8 domowych sposobów na zwalczenie infekcji
8 domowych sposobów na zwalczenie infekcji [8 zdjęć]

Właściwości lecznicze miodu znane są od wieków. Na szczególne uznanie zasługuje jego działanie antybakteryjne...

zobacz galerię

1. Przyczyny infekcji pęcherza

Zapalenie pęcherza jest częstsze u kobiet, co wiąże się z budową anatomiczną kobiecego ciała (w przypadku pań cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzn). Rozwojowi infekcji sprzyja wychłodzenie na skutek siadania na murkach, kamieniach, zimnych ławkach. ZUM częściej pojawia się również u kobiet w okresie menopauzy (wynik zmian hormonalnych). Ryzyko zakażenia pęcherza moczowego rośnie razem z wiekiem, może być również związane z nieprawidłowościami w obrębie narządów układu moczowo­-płciowego.

Do układu moczowego bakterie przedostają się w zdecydowanej większości przypadków przez cewkę moczową. Najpopularniejszym drobnoustrojem wywołującym ZUM jest bakteria Escherichia coli, bytująca w jelicie grubym. Układowi moczowemu zagrażają również wirusy, chlamydie, mikolazmy, które przenoszone są droga płciową.

Kobiece infekcje pęcherza
Kobiece infekcje pęcherza (zdjęcie kobiety / 123RF)

By zapobiec infekcjom pęcherza moczowego konieczne jest odpowiednie nawadnianie organizmu (powinno się pić co najmniej 2 litry płynów dziennie). Istotne jest też dbanie o higienę intymną – regularne podmywanie się (maksymalnie dwa razy dziennie), jak również noszenie odpowiedniej bielizny i ubrań (wybieraj majtki bawełniane, delikatne, spodnie zaś nie powinny być zbyt obcisłe). Do codziennej diety warto włączyć żurawinę.

Zobacz także

Objawy zapalenia pęcherza są mało komfortowe. W znacznym stopniu utrudniają one prawidłowe funkcjonowanie. W chwili ich wystąpienia dobrze jest wykonać badanie moczu i poddać się odpowiedniemu leczeniu.

Następny artykuł: Zapalenie pęcherza

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy