Trwa ładowanie...

Kobiece infekcje pęcherza

Zapalenie układu moczowego (ZUM) to bardzo częsta dolegliwość kobieca. Wywołują ją drobnoustroje. Choroba ma dwie postaci: zakażenie pęcherza moczowego oraz odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Objawy zapalenia pęcherza są stosunkowo charakterystyczne. Chorobę zwiastują:

  • częste parcie na mocz,
  • pieczenie i/lub ból w czasie oddawania moczu,
  • ból brzucha w okolicy nadłonowej,
  • stan podgorączkowy,
  • nietrzymanie moczu.
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Znane są również przypadki bezobjawowego zapalenia pęcherza (bezobjawowy bakteriomocz). Chorobę rozpoznaje się wówczas na podstawie wyniku badania moczu.

1. Przyczyny infekcji pęcherza

Zapalenie pęcherza jest częstsze u kobiet, co wiąże się z budową anatomiczną kobiecego ciała (w przypadku pań cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzn). Rozwojowi infekcji sprzyja wychłodzenie na skutek siadania na murkach, kamieniach, zimnych ławkach. ZUM częściej pojawia się również u kobiet w okresie menopauzy (wynik zmian hormonalnych). Ryzyko zakażenia pęcherza moczowego rośnie razem z wiekiem, może być również związane z nieprawidłowościami w obrębie narządów układu moczowo­-płciowego.

Do układu moczowego bakterie przedostają się w zdecydowanej większości przypadków przez cewkę moczową. Najpopularniejszym drobnoustrojem wywołującym ZUM jest bakteria Escherichia coli, bytująca w jelicie grubym. Układowi moczowemu zagrażają również wirusy, chlamydie, mikolazmy, które przenoszone są droga płciową.

By zapobiec infekcjom pęcherza moczowego konieczne jest odpowiednie nawadnianie organizmu (powinno się pić co najmniej 2 litry płynów dziennie). Istotne jest też dbanie o higienę intymną – regularne podmywanie się (maksymalnie dwa razy dziennie), jak również noszenie odpowiedniej bielizny i ubrań (wybieraj majtki bawełniane, delikatne, spodnie zaś nie powinny być zbyt obcisłe). Do codziennej diety warto włączyć żurawinę.

Zobacz także

Objawy zapalenia pęcherza są mało komfortowe. W znacznym stopniu utrudniają one prawidłowe funkcjonowanie. W chwili ich wystąpienia dobrze jest wykonać badanie moczu i poddać się odpowiedniemu leczeniu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zapalenie pęcherza
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza