Trwa ładowanie...

​Przyczyny zachorowań na grzybicę pochwy

 Agnieszka Gotówka
10.05.2016 09:51
​Przyczyny zachorowań na grzybicę pochwy
​Przyczyny zachorowań na grzybicę pochwy (Zdjęcie lekarza / Shutterstock)

Infekcje intymne, choć mogą być utożsamiane z brakiem higieny, tak naprawdę mogą rozwinąć się u każdej z kobiet. Przyczyn zachorowania na grzybicę pochwy jest wiele, a na niektóre z nich nie mamy żadnego wpływu.

Za grzybicę pochwy najczęściej odpowiadają drożdżaki. Infekcje intymne mogą wywołać również bakterie (bakteryjne zapalenie pochwy).

1. Grzybica pochwy – czynniki ryzyka

Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Obserwuje się m.in. wahania hormonalne, które przyczyniają się do obniżenia kwaśności pochwy. Ilość pałeczek kwasu mlekowego obniża się, co sprzyja namnażaniu się drożdżaków.

Grzybica pochwy jest często diagnozowana u kobiet, u których włączono leczenie antybiotykami lub niedawno poddawały się tego rodzaju terapii. Antybiotyki zabijają bowiem nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale i te „dobre”, co przyczynia się do zachwiania równowagi mikrobiologicznej. Dodatkowo antybiotyki z grupy tetracyklin pobudzają namnażanie się grzybów. Ryzyko wzrasta również u pań, które przyjmują kortykosterydy (przepisywane w przebiegu astmy lub tocznia).

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Infekcjom intymnym sprzyja również niehigieniczny tryb życia (stres, zmęczenie, nieodpowiednia dieta), a także choroby. Grzybica atakuje często chorych na cukrzycę, gdyż wysoki poziom cukru we krwi prowokuje drożdżaki do intensywnego namnażania się.

Grzybica pochwy częściej dotyczy kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne oraz stosujących terapię hormonalną.

Infekcje intymne mogą być ponadto wynikiem nieprawidłowej higieny. Błędne jest myślenie, że im będzie ona intensywniejsza, tym lepiej. Zaleca się podmywać maksymalnie dwa razy dziennie (w czasie miesiączki – w zależności od potrzeb). Do rozwoju bakteryjnego lub grzybiczego zapalenia pochwy dojść może również w wyniku zbyt intensywnej higieny (irygacje, kilkakrotne podmywanie się w ciągu dnia). Choroba może się również pojawić, gdy kobieta będzie dzieliła z drugą osobą ręcznik lub strój kąpielowy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Jak powstają infekcje intymne u kobiet?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze