Koronawirus. Otyłość i zespół metaboliczny zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i COVID-19
Zespół metaboliczny może powodować ciężki przebieg infekcji wirusowych w tym spowodowanych wirusem grypy i SARS-CoV-2. Wynika to z najnowszych badań amerykańskich naukowców.
1. Otyłość a infekcje wirusowe
Badania przeprowadzili naukowcy z St. Jude Graduate School of Biomedical Sciences i University of Tennessee Health Science Centrum. Wyniki zostały opublikowane w "Journal of Virology".
Głównym odkryciem naukowców jest to, że zespół metaboliczny może powodować ciężki przebieg infekcji wirusowych, w tym tych spowodowanych wirusem grypy i koronawirusem. Zespół metaboliczny, nazywany zespołem X, charakteryzują liczne zaburzenia metaboliczne, które powoli wyniszczają organizm. Problem dotyczy co 5. Polaka.
Zespół metaboliczny to co najmniej trzy współwystępujące schorzenia, które zwiększają ryzyko chorób serca, udaru i cukrzycy typu 2. Oznacza to, że osoba z zespołem metabolicznym może mieć nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej, wysokie ciśnienie oraz poziom cukru we krwi, a także zaburzenia lipidów (w tym nadmiar trójglicerydów i cholesterolu), insulinooporność oraz stan prozapalny.
Już wcześniej wiele badań wykazało, że otyłość może powodować cięższy przebieg grypy A. Osoby z nadwagą z reguły mają wyższe miano wirusa w wydychanym powietrzu i dłużej zakażają wirusem innych. Nawet jeśli taka osoba jest zaszczepiona przeciwko grypie, ryzyko zachorowania jest dwukrotnie wyższe. Według naukowców, zmiany w populacji wirusów mogą sprzyjać pojawieniu się bardziej patogennych wariantów grypy.
2. Cukrzyca powoduje ciężki przebieg COVID-19
Od początku pandemii koronawirusa naukowcy podkreślali, że podobnie jak w przypadku grypy, otyłość jest czynnikiem ryzyka przy zakażeniu SARS-CoV-2.
"Nie jest to zaskakujące, ponieważ nadmierna masa ciała i odkładanie się tłuszczu wywierają nacisk na przeponę, co dodatkowo zwiększa trudność oddychania podczas infekcji wirusowej" – czytamy w raporcie naukowców.
Niedawne badanie dotyczyło 174 pacjentów z cukrzycą z potwierdzonymi przypadkami COVID-19. Badanie wykazało, że ci pacjenci byli znacznie bardziej narażeni na ciężkie zapalenie płuc w porównaniu z pacjentami, którzy cukrzycy nie mieli. Tomografia komputerowa wykazała większe nasilenie nieprawidłowości w płucach u tych pacjentów.
Badacze zaznaczają, że u badanych pacjentów z cukrzycą nastąpił również głęboki wzrost poziomu IL-6 w surowicy, będącej prognostycznym biomarkerem ciężkości choroby. Dane te sugerują, że SARS-CoV-2 powoduje ciężką chorobę u pacjentów otyłych i u chorych na cukrzycę typu 2, wywołując obustronne zapalenie płuc i burzę cytokin, która uszkadza barierę nabłonkowo-śródbłonkową płuc.
3. Grupy ryzyka przy koronawirusie
Lekarze i badacze początkowo obawiali się, że inhibitory ACE i ARB mogą promować adhezję i wejście SARS-CoV-2 do komórek gospodarza, zwiększając w ten sposób ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Wbrew obawom wiele badań sugeruje obecnie, że inhibitory ACE i ARB nie prowadzą do gorszych wyników w zakażeniu COVID-19.
"Przyszłe badania powinny mieć na celu ustalenie, w jaki sposób nieprawidłowości metaboliczne zwiększają patogenezę wirusów, ponieważ informacje te będą odgrywać kluczową rolę w globalnej gotowości przeciw pojawiającym się szczepom wirusów sezonowych i pandemicznych" - podsumowują badacze.
Zobacz także: Trzydziestolatek poszedł na "COVID party", bo myślał, że koronawirus to fikcja. Zmarł na koronawirusa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.