Leki na cukrzycę tylko dla wybrańców
Szacuje się, że obecnie na cukrzycę cierpią ponad 3 miliony Polaków. Aż milion z nich nie zdaje sobie jednak sprawy ze swojej choroby. Pomimo tego, że diabetycy stanowią prawie 8% naszego społeczeństwa, to przez Ministerstwo Zdrowia traktowani są po macoszemu. Dostęp do najnowszych terapii nie jest dla każdego, a chorzy na cukrzycę często nie mogą pozwolić sobie na wykupienie leków, które znacznie ułatwiłyby im życie.
1. Problemy na etapie diagnostyki
Problemy polskich diabetyków zaczynają się już na początku diagnostyki. Winni takiej sytuacji są zarówno lekarze, jak i sami pacjenci. Lekarze POZ nie zawsze zwracają uwagę na pacjentów zgłaszających się do nich z objawami wyraźnie wskazującymi na cukrzycę. Tacy pacjenci powinni być od razu wysyłani do poradni diabetologicznej.
Często sami pacjenci, znając swoje objawy, bagatelizują je, nie zdając sobie sprawy, jak niebezpieczne dla zdrowia i życia są powikłania związane z cukrzycą. Dotykają one zazwyczaj układu naczyniowego i sercowego, nerek, powodują retinopatię oraz warunkują tzw. stopę cukrzycową.
2. Sytuacja polskich cukrzyków
W 2014 roku polscy diabetycy rozpoczęli walkę o możliwość leczenia się i dostęp do nowoczesnych terapii. Obecnie refundowane są leki tradycyjne, które okres nowatorstwa mają już dawno za sobą. Przyjmowanie ich rzeczywiście obniża poziom glukozy we krwi, ale powoduje też szereg niepożądanych działań, w tym niedocukrzenie i wzrost masy ciała, który w wypadku cukrzyków jest wyjątkowo niebezpieczny.
Przyjmowana przez pacjentów insulina oraz pochodne sulfonylomocznika nie mają na rynku farmaceutycznym w zasadzie żadnych zamienników, które niwelowałyby występujące skutki uboczne. Jedyną alternatywą są drogie nowoczesne preparaty, na które jednak nie stać każdego chorego.
3. Nowoczesne leki szansą na lepsze życie
Mowa tu o preparatach inkretynowych, które tak jak insulina obniżają poziom glukozy we krwi, ale także redukują i stabilizują masę ciała pacjenta. Ponadto nie powodują niedocukrzeń i mogą też pozytywnie wpływać na ciśnienie tętnicze. Mają więc wielokierunkowe działanie, które wpływa nie tylko na działanie diabetologiczne, ale także na ogólny stan chorego.
Niestety NFZ nie dopłaca do tych leków, a ich refundacja jest regularnie odsuwana w czasie. Co ciekawe, w krajach takich jak Czechy i Słowacja koszty pacjenta związane z ich przyjmowaniem są minimalne. Koszt nowoczesnych leków na cukrzycę to kwota od 400 do 600 złotych miesięczne.
Nic nie wskazuje na to, że rok 2015 będzie przełomowy dla sytuacji zdrowotnej polskich cukrzyków. Co prawda, dialog ma trwać, jednak Ministerstwo Zdrowia uważa, że po wprowadzeniu refundacji wszyscy pacjenci prosiliby o zastąpienie starych leków nowymi. Sytuacja jest patowa, a Ministerstwo chyba nie zdaje sobie sprawy z powagi choroby, jaką jest cukrzyca i konsekwencji, które mogą z niej wynikać.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.