Mało jesz i ciągle tyjesz? Możesz mieć zespół Cushinga
Masz problemy z wagą? Twoje ręce i nogi są szczupłe, a większość tłuszczu gromadzi się w okolicach górnej części ciała? Jeśli dodatkowo zaobserowałaś u siebie nadmierne owłosienie, może to ozaczać, że cierpisz na zespół Cushinga.
Zespół Cushinga związany jest z zaburzeniami hormonalnymi i polega na wytwarzaniu nadmiernej ilości kortyzolu przez korę nadnerczy. To schorzenie inaczej nazywane jest hiperkortyzolizmem i może mieć różne przyczyny.
Zespół Cushinga występuje pod dwiema postaciami: zależną i niezależną od kortykotropiny (ACTH). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z chorobą Cushinga. Przyczyną hiperkortyzolizmu jest zwiększone wydzielane ACTH, co prowadzi do wytwarzania nadmiernej ilości kortyzolu.
W postaci niezależnej od kortykotropiny przyczyną nadmiernej ilości kortyzolu może być przerost nadnerczy, gruczolak przysadki albo guz nadnerczy. Zespół Cushinga może też wynikać ze stosowania leków glikokortykosteroidowch.
Najpopularniejszym objawem zespołu Cushinga jest otyłość górnej części ciała. Jest bardzo charakterystyczna – nogi pozostają szczupłe, a tłuszcz gromadzi się między ramionami, w okolicach karku, na brzuchu i nad obojczykami. Chory ma też okrągłą, pełną twarz (tzw. twarz księżycowa).
Do innych symptomów zespołu należą: zmiany skórne, rozstępy, trądzik, ból kości, słabe mięśnie, skóra podatna na siniaki. Hiperkortyzolizm daje też objawy psychiczne: zmiany w zachowaniu, depresja, lęki, zmęczenie.
U kobiet pojawia się też nadmierne owłosienie na twarzy, szyi, klatce piersiowej, brzuchu i udach. Dodatkowo mają problem z nieregularnym cyklem miesiączkowym. Mężczyźni skarżą się na zmniejszony popęd seksualny, a nawet impotencję.
Jeśli zauważyłaś u siebie podobne objawy koniecznie skonsultuj się z endokrynologiem.
Leczenie zespołu Cushinga zależne jest od przyczyn, które go wywołały. Jeśli nasz organizm produkuje nadmierną ilość hormonu ACTH, lekarz przeprowadza zabieg usunięcia nadnerczy, a następnie zleca terapię zastępczą, która musi być stosowana przez resztę życia.
Jeśli nie da się usunąć guza, który powoduje hiperkortyzolizm, pacjent musi stosować leki ułatwiające blokowanie uwalniania kortyzolu.
W przypadku stosowania kortykosteroidów, pod nadzorem lekarza stopniowo zmniejsza się dawki leku. Jeśli nie można przerwać terapii lekarz musi na bieżąco monitorować stan pacjenta.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.