TENS - charakterystyka metody, skuteczność

Ból porodowy wywołuje strach u wielu kobiet oczekujących narodzin dziecka. Teraz jednak można go zminimalizować za pomocą nowoczesnej metody, jaką jest TENS. Dzięki impulsom elektrycznym o niskiej częstotliwości, skutecznie zablokujesz odczuwanie bólów porodowych. Oznacza to większy komfort podczas porodu i radość z narodzin nowego życia bez wspomnienia o bólu. Aparat TENS to wynalazek, który może pomóc niejednej rodzącej kobiecie.

Sposoby łagodzenia bólu porodowego

Metoda TENS łagodzi ból porodowy tylko w określonej fazie porodu. Gdy skurcze macicy stają się niezwykle silne, TENS może nie być w stanie osłabić bólu...

TENS - charakterystyka

TENS to skrót od ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation, co w języku polskim znaczy: przezskórna elektryczna stymulacja nerwów. Nazwa brzmi dość nieprzyjemnie, ale sama metoda jest nieinwazyjna i bardzo bezpieczna. Stymulator TENS to niewielkie urządzenie zasilane baterią, które wytwarza prąd o niskich częstotliwościach (1-150 Hz).

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Do stymulatora podłączone są przewodami dwie lub cztery płaskie elektrody, które przykleja się do pleców kobiety, w części krzyżowo-lędźwiowej. TENS wyposażony jest w pilota, za pomocą którego rodząca może zmieniać natężenie stymulacji. W chwili, gdy zaczynają się bóle porodowe, kobieta naciska na przycisk i reguluje siłę impulsów elektrycznych. Impulsy te, docierając do ciała, wywołują efekt przeciwbólowy. Zamiast skurczów porodowych kobieta odczuwa łagodne mrowienie i lekkie napinanie się mięśni pleców w okolicy elektrod. Poród bez bólu to teraz nie utopia.

Na Zachodzie technikę TENS wykorzystuje się od wielu lat. Dużą popularnością cieszy się w Wielkiej Brytanii, gdzie stosuje się ją przy około 20% porodów. W Polsce metoda ta dopiero zaczyna docierać do powszechnej świadomości. Na razie oferują ją tylko nieliczne szpitale. Stymulator TENS można jednak zakupić bez problemu w Internecie (300-500 zł) lub wypożyczyć w szkołach rodzenia (100-200 zł). Jeśli zdecydujesz się na zakup urządzenia, może się ono przydać nie tylko w czasie ciąży i przy porodzie. Stymulator TENS to także dobra pomoc w zwalczaniu bólów menstruacyjnych, reumatycznych i bólów kręgosłupa.

Metoda TENS

Bóle brzucha w ciąży to sygnały dla mamy, że dziecko rozwija się prawidłowo, rośnie i wykonuje ruchy. W pierwszym tygodniu ciąży zarodek zagnieżdża się...

TENS - działanie metody

Przeciwbólowe działanie techniki TENS jest dwutorowe. Po pierwsze, przepływ słabego prądu przez ciało zwiększa uwalnianie się endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Działają one jak naturalny środek przeciwbólowy. Po drugie, pobudzane prądem nerwy czuciowe częściowo blokują docieranie do mózgu bodźców bólowych.

Stymulacja nerwów czuciowych w miejscu bólu ogranicza liczbę bodźców bólowych. Zamiast bólu rodząca odczuwa mrowienie. Dzieje się tak, dlatego że komórka nerwowa przekazuje tylko jeden impuls naraz: albo uczucie mrowienia, albo uczucie bólu. O tym, który impuls zostanie przekazany do mózgu, decyduje jego siła. Poza tym nerwy czuciowe są grubsze niż nerwy bólowe i szybciej przewodzą sygnały. Działanie stymulatora TENS polega więc na dostarczaniu bodźców czuciowych, by zająć nimi mózg i odwrócić jego uwagę od bodźców bólowych.

TENS - skuteczność techniki

Stymulator TENS pomaga przy bolesnych skurczach porodowych. Łagodzi przede wszystkim bóle krzyżowe. Na bóle w podbrzuszu oddziałuje w niewielkim stopniu. Największą korzyść ze stosowania techniki TENS odnoszą więc kobiety, które podczas porodu skarżą się na bóle pleców. Należy pamiętać, by elektrod nie przyklejać na brzuchu ciężarnej. Bóle porodowe łagodzi ból porodowy tylko w określonej fazie porodu. Gdy skurcze macicy stają się niezwykle silne, TENS może nie być w stanie osłabić bólu porodowego.

Poza tym należy pamiętać, by nie przyczepiać elektrod na zranionej skórze i nie stosować stymulatora w odległości mniejszej niż jeden metr od aktywnych urządzeń o wysokiej częstotliwości. Techniki TENS powinny unikać kobiety z silną arytmią serca, epilepsją i rozrusznikiem serca.

Zalety techniki TENS:

  • całkowicie bezpieczna dla matki i dziecka,
  • świetna alternatywa dla środków farmakologicznych i znieczulenia zewnątrzoponowego,
  • metoda bezinwazyjna,
  • metoda mobilna – podczas stymulacji można swobodnie się poruszać,
  • skraca pierwszy okres porodu, więc kobieta jest mniej zmęczona w fazie parcia.
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Łagodzenie bólu porodowego
najnowsze pytania

Dyskusja na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Łagodzenie bólu porodowego
Łagodzenie bólu porodowego

Sposoby łagodzenia bólu porodowego

Sposoby łagodzenia bólu porodowego

Metoda TENS łagodzi ból porodowy tylko w określonej fazie porodu. Gdy skurcze macicy stają się niezwykle silne, TENS może nie być w stanie osłabić bólu porodowego.

Łagodzenie bólu porodowego

Sposoby na ból podczas porodu

bliską dodatkowo zapewnia poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza stres. Walka z bólem porodowym w szpitalu Jest dostępnych kilka metod łagodzenia bólu porodowego (...) , które ból porodowy...

Łagodzenie bólu porodowego

Bóle porodowe (WIDEO)

Bóle porodowe (WIDEO) Odtwórz wideo

. Jeżeli brzuch staje się twardy, a skurcze są regularne, najprawdopodobniej to początek porodu. Ból porodowy jest bardzo silny, czasami wymaga wsparcia farmakologicznego.

Łagodzenie bólu porodowego

Oddychanie w czasie porodu - nauka, techniki

i większej pewności siebie warto poznać techniki relaksacyjne i sposoby na złagodzenie bólu porodowego. Jak należy oddychać w czasie porodu? Oddychanie (...) sposób oddychania jest niezwykle ważny, ponieważ może pomóc...

Łagodzenie bólu porodowego

Rodzić bez bólu ważniejsze, niż rodzić naturalnie

Choć oficjalnie cięcie cesarskie w naszym kraju może być wykonywane jedynie ze względu na wskazania medyczne, większość rodzących wie, jak tę zasadę ominąć. Pierwsza opcja to poród w placówce prywatnej. Teoretycznie i tutaj do porodu drogą operacyjną...

Łagodzenie bólu porodowego

Kosztowne znieczulenie przy porodzie

Mimo, iż resort zdrowia uznał za nielegalne pobieranie od pacjentek opłat za znieczulenie przy porodzie, w wielu szpitalach wciąż się to praktykuje. Są również takie, w których kobiety nie mają możliwości skorzystania ze znieczulenia na życzenie. Prawo...

Łagodzenie bólu porodowego

Ból podczas porodu

rodzącej, a ponadto może wpływać niekorzystnie na układ krążenia i układ oddechowy. Łagodzenie bólu porodowego w sposób naturalny Metody naturalne nie zniosą bólu całkowicie, ale...

Mastektomia - przygotowania do zabiegu, przebieg, powikłania, skuteczność zabiegu

Zabieg mastektomii

Zabieg mastektomii

Operacja amputacji piersi.

Usuwanie tatuaży

Metoda salabrazji

Metoda salabrazji

Salabrazja dotyczy usuwania tatuaży jasnych i płytkich za pomocą chlorku sodu. Skutkiem ujemnym zastosowania tej metody jest mała skuteczność oraz możliwość powstania przebarwień i blizn.