Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

TENS - charakterystyka metody, skuteczność

Avatar placeholder
30.03.2021 12:30
TENS - charakterystyka metody, skuteczność
TENS - charakterystyka metody, skuteczność (Shutterstock)

Ból porodowy wywołuje strach u wielu kobiet oczekujących narodzin dziecka. Teraz jednak można go zminimalizować za pomocą nowoczesnej metody, jaką jest TENS. Dzięki impulsom elektrycznym o niskiej częstotliwości, skutecznie zablokujesz odczuwanie bólów porodowych. Oznacza to większy komfort podczas porodu i radość z narodzin nowego życia bez wspomnienia o bólu. Aparat TENS to wynalazek, który może pomóc niejednej rodzącej kobiecie.

spis treści

1. TENS - charakterystyka

TENS to skrót od ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation, co w języku polskim znaczy: przezskórna elektryczna stymulacja nerwów. Nazwa brzmi dość nieprzyjemnie, ale sama metoda jest nieinwazyjna i bardzo bezpieczna. Stymulator TENS to niewielkie urządzenie zasilane baterią, które wytwarza prąd o niskich częstotliwościach (1-150 Hz).

Do stymulatora podłączone są przewodami dwie lub cztery płaskie elektrody, które przykleja się do pleców kobiety, w części krzyżowo-lędźwiowej. TENS wyposażony jest w pilota, za pomocą którego rodząca może zmieniać natężenie stymulacji. W chwili, gdy zaczynają się bóle porodowe, kobieta naciska na przycisk i reguluje siłę impulsów elektrycznych. Impulsy te, docierając do ciała, wywołują efekt przeciwbólowy. Zamiast skurczów porodowych kobieta odczuwa łagodne mrowienie i lekkie napinanie się mięśni pleców w okolicy elektrod. Poród bez bólu to teraz nie utopia.

Na Zachodzie technikę TENS wykorzystuje się od wielu lat. Dużą popularnością cieszy się w Wielkiej Brytanii, gdzie stosuje się ją przy około 20% porodów. W Polsce metoda ta dopiero zaczyna docierać do powszechnej świadomości. Na razie oferują ją tylko nieliczne szpitale. Stymulator TENS można jednak zakupić bez problemu w Internecie (300-500 zł) lub wypożyczyć w szkołach rodzenia (100-200 zł). Jeśli zdecydujesz się na zakup urządzenia, może się ono przydać nie tylko w czasie ciąży i przy porodzie. Stymulator TENS to także dobra pomoc w zwalczaniu bólów menstruacyjnych, reumatycznych i bólów kręgosłupa.

2. TENS - działanie metody

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Przeciwbólowe działanie techniki TENS jest dwutorowe. Po pierwsze, przepływ słabego prądu przez ciało zwiększa uwalnianie się endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Działają one jak naturalny środek przeciwbólowy. Po drugie, pobudzane prądem nerwy czuciowe częściowo blokują docieranie do mózgu bodźców bólowych.

Stymulacja nerwów czuciowych w miejscu bólu ogranicza liczbę bodźców bólowych. Zamiast bólu rodząca odczuwa mrowienie. Dzieje się tak, dlatego że komórka nerwowa przekazuje tylko jeden impuls naraz: albo uczucie mrowienia, albo uczucie bólu. O tym, który impuls zostanie przekazany do mózgu, decyduje jego siła. Poza tym nerwy czuciowe są grubsze niż nerwy bólowe i szybciej przewodzą sygnały. Działanie stymulatora TENS polega więc na dostarczaniu bodźców czuciowych, by zająć nimi mózg i odwrócić jego uwagę od bodźców bólowych.

3. TENS - skuteczność techniki

Stymulator TENS pomaga przy bolesnych skurczach porodowych. Łagodzi przede wszystkim bóle krzyżowe. Na bóle w podbrzuszu oddziałuje w niewielkim stopniu. Największą korzyść ze stosowania techniki TENS odnoszą więc kobiety, które podczas porodu skarżą się na bóle pleców. Należy pamiętać, by elektrod nie przyklejać na brzuchu ciężarnej. Bóle porodowe łagodzi ból porodowy tylko w określonej fazie porodu. Gdy skurcze macicy stają się niezwykle silne, TENS może nie być w stanie osłabić bólu porodowego.

Poza tym należy pamiętać, by nie przyczepiać elektrod na zranionej skórze i nie stosować stymulatora w odległości mniejszej niż jeden metr od aktywnych urządzeń o wysokiej częstotliwości. Techniki TENS powinny unikać kobiety z silną arytmią serca, epilepsją i rozrusznikiem serca.

Zalety techniki TENS:

  • całkowicie bezpieczna dla matki i dziecka,
  • świetna alternatywa dla środków farmakologicznych i znieczulenia zewnątrzoponowego,
  • metoda bezinwazyjna,
  • metoda mobilna – podczas stymulacji można swobodnie się poruszać,
  • skraca pierwszy okres porodu, więc kobieta jest mniej zmęczona w fazie parcia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze