Regeneruje mózg i leczy chore jelita. Najważniejsza witamina
Witamina B12 jest kluczowa między innymi dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Okazuje się, że ma też ogromny potencjał w regeneracji tkanek, co może pomóc w leczeniu m.in. chorób zapalnych jelit.
1. Witamina B12 naprawia tkanki
Witamina B12 jest kluczowa dla prawidłowej pracy organizmu, co potwierdza kolejne odkrycie naukowców. Okazuje się, że świetnie radzi sobie z regeneracją tkanek, dzięki czemu może pomóc w leczeniu m.in. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
Naukowcy z Instytutu Badań nad Biomedycyną w Barcelonie odkryli, że witamina B12 odgrywa ważną rolę w przeprogramowaniu komórkowym i regeneracji tkanek. Wyniki ich badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature Metabolism".
Już wcześniejsze badania wskazywały, że witamina B12 wspomaga organizm w procesach naprawczych, takich jak stymulacja tkanek neurologicznych potrzebnych do regeneracji mięśni lub po uszkodzeniu nerwów (np. w wyniku urazowego uszkodzenia mózgu). Teraz naukowcy sprawdzili to na przykładzie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego w badaniach na myszach.
Na czym polegają zdolności naprawcze witaminy B12?
- Bierze ona udział w dwóch reakcjach metabolicznych u ssaków – w tym u myszy i ludzi – i jedna z tych reakcji ma kluczowe znaczenie dla wytwarzania znacznika chemicznego – tłumaczy dr Marta Kovatcheva, współautorka badania, cytowana przez "Medical News Today".
Jego działanie odgrywa bardzo istotną rolę.
- To znakowanie jest bardzo złożone i dynamiczne. Choć nie zostało jeszcze w pełni poznane, ma kluczowe znaczenie dla określenia zachowania komórek, w tym ich zdolności do naprawy lub regeneracji tkanki - zaznacza dr Kovatcheva.
- W okresach krytycznych, np. po urazie, komórki wymagają ogromnych ilości znacznika metylowego, a zatem i witaminy B12. Suplementacja ułatwia przeprogramowanie i naprawę tkanek – zachodzi szybciej i jest bardziej powszechna - dodaje ekspertka.
2. Witamina przyspiesza regenerację jelit
Naukowcy odkryli, że komórki jelitowe inicjujące naprawę, przechodzą proces, w którym suplementacja witaminy B12 może przynieść konkretne korzyści.
Stwierdzili, że taka suplementacja przyspiesza naprawę tkanek w mysim modelu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. To może być istotny krok w medycynie regeneracyjnej.
- Suplementacja witaminą B12 jest prosta, niedroga i bezpieczna. Byłbym bardzo ciekawy, jak to wpływa na przykład na powrót do zdrowia pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym - zaznaczył dr Manuel Serrano, współautor badania.
- Teoretycznie każda choroba, która wiąże się z aktywnym procesem urazu, mogłaby na tym skorzystać. Będzie to oczywiście wymagało odpowiednich testów klinicznych - dodała dr Kovatcheva.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.