Najważniejsza witamina. Redukuje ryzyko raka i zawału
Witamina D może być zbawienna dla serca. Naukowcy odkryli, że jej suplementacja może zmniejszyć ryzyko zawału nawet o jedną piątą. Poprzednie badania udowodniły z kolei, że odpowiedni poziom "witaminy słońca" może ochronić nas przed podstępnym nowotworem. Tymczasem aż 90 proc. Polaków ma niedobór witaminy D.
1. Witamina D może zmniejszać ryzyko zawału
Witamina D ma wiele korzyści dla zdrowia. Ma pozytywny wpływ na kości (chroni przed osteoporozą), system nerwowy i skurcze mięśni, a także zmniejsza stany zapane skóry.
Na tym jednak nie koniec. Z badań, które przeprowadzili australijscy naukowcy wynika, że witamina D może mieć też zbawienny wpływ na serce. Wyniki opublikowane na łamach "The BMJ" wskazują, że może zmniejszyć ryzyko zawału o jedną piątą.
W badaniu wzieło udział 21 315 Australijczyków w wieku od 60 do 84 lat. Dostawali witaminę D w tabletkach lub placebo co miesiąc przez 5 lat.
Następnie naukowcy przeanalizowali dane medyczne pod kątem poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym zawałów i udarów.
1336 uczestników doświadczyło poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego. Jednak częstość zawałów serca była o 19 procent niższa w grupie, która dostawała witaminę D.
2. Witamina D chroni serce
Odkrycie australijskich naukowców sugeruje, że suplementacja witaminy D może mieć działanie ochronne i zmniejszać ryzyko poważnych incydentów sercowo-naczyniowych, w tym zawału.
"Ten efekt ochronny może być bardziej wyraźny u osób przyjmujących statyny lub inne leki sercowo-naczyniowe" - podsumowują autorzy badania.
Właściwa dawka witaminy D dla osoby dorosłej to ok. 4000 IU, dla dzieci jest o połowę niższa. To witamina rozpuszczalna w tłuszczach, przez co bardzo łatwo można ją przedawkować, przyjmując suplementy diety.
Warto mieć to na uwadze, bo nadmiar jest bardzo szkodliwy dla organizmu. Objawia się m.in. nudnościami, biegunką, zaburzeniami pracy mózgu, osłabieniem, bólami głowy czy zwiększoną zapadalnością na kamicę pęcherzyka żółciowego i nerek.
3. Witamina D hamuje raka
To kolejne badania, które udowodniły zbawienne działanie popularnej witaminy. Przypomnijmy, że już wcześniej naukowcy na łamach czasopisma "Melanoma Research" udowodnili, u pacjentów z właściwym poziomem witaminy D w organizmie rzadziej diagnozowano raka skóry.
Według analiz przeprowadzonych przez ekspertów z Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Wschodniej Finlandii i Szpitala Uniwersyteckiego w Kuopio właściwy poziom witaminy D w organizmie może zmniejszyć ryzyko czerniaka i innych nowotworów skóry.
Tymczasem aż 90 proc. Polaków żyje z niedoborem witaminy D, przy czym u 60 proc. jest to ciężki niedobór – wynika z badań populacyjnych IPCZD (Instytut "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka") w Warszawie.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.