Chroni przed rakiem i zawałem. Niedobór ma aż 90 proc. Polaków
Witamina D chroni kości, mózg i serce. Jeśli dbamy o to, by jej nie zabrakło, możemy zmniejszyć ryzyko zawału nawet o 20 proc. i chronić się przed rakiem. Niestety większość Polaków cierpi na jej niedobór.
1. Mniejsze ryzyko zawału i raka
Witamina D jest kluczowa dla zdrowia. Chroni kości i tym samym zapobiega osteoporozie, ma pozytywny wpływ na układ nerwowy i przeciwdziała stanom zapalnym skóry.
Co więcej, jest bardzo korzystna dla serca. Badania australijskich naukowców opublikowane niedawno w "The BMJ", wykazały, że suplementacja witaminy D może przyczynić się do ochrony przed poważnymi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi, w tym zawałem serca.
Okazało się, że że witamina D może zmniejszyć ryzyko zawału serca aż o 20 proc., a ochronne działanie może być zauważalne szczególnie u osób, które zażywają statyny lub inne leki na serce.
Pozytywny wpływ witaminy D na organizm może być jeszcze szerszy. Badania, których wyniki trafiły na łamy czasopisma "Melanoma Research" wykazały, że u osób z odpowiednim poziomem witaminy D w organizmie rzadziej występuje rak skóry.
Eksperci z Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Wschodniej Finlandii i Szpitala Uniwersyteckiego w Kuopio wskazali, że odpowiedni poziom witaminy D w organizmie może obniżyć ryzyko czerniaka i innych nowotworów skóry.
2. Większość Polaków ma niedobór witaminy D
Odpowiedni poziom witaminy D jest też kluczowy dla diabetyków. Badania nad związkiem witaminy D i cukrzycy wykazały, że jej niski poziom ma wpływ na wzrost glukozy we krwi. To z kolei może się przełożyć na ewentualne komplikacje (m.in. choroby nerek, wzroku, układu krążenia).
Zalecana dzienna dawka witaminy D dla dorosłych wynosi około 4000 IU, natomiast dla dzieci jest o połowę niższa. Tymczasem, aż 90 proc. Polaków ma niedobór witaminy D.
Z drugiej strony, to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że łatwo ją przedawkować poprzez nadmierną suplementację. Dlatego warto to kontrolować, bo nadmiar może być bardzo szkodliwy dla zdrowia.
Skutki przedawkowania to m.in.:
- nudności,
- biegunka,
- osłabienie,
- bóle głowy,
- zwiększone ryzyko kamicy pęcherzyka żółciowego i nerek,
- zaburzenia pracy mózgu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.