Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dr Kaja Kyc

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego do likwidacji? Lekarze i pacjenci oburzeni!

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego do likwidacji? Lekarze i pacjenci oburzeni!
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego do likwidacji? Lekarze i pacjenci oburzeni!

Co czwarty Polak ma problem ze zdrowiem psychicznym. Rząd chce mimo to zlikwidować Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, ponieważ rzekomo nic w tej sytuacji nie poprawił. Lekarze są innego zdania. Uważają za bezsens zabieranie (i tak niewielkich) pieniędzy na leczenie psychiatryczne.

Fakty i mity dotyczące psychoterapii
Fakty i mity dotyczące psychoterapii [10 zdjęć]

Terapia polega na rozmowie z psychologiem bądź psychoterapeutą, która umożliwia zrozumienie i odnalezienie

zobacz galerię

1. 8 milionów Polaków jest w słabej kondycji psychicznej

Przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny badania nie pozostawiają złudzeń: 25 proc. Polaków w wieku produkcyjnym  doświadczyło w życiu zaburzeń psychicznych. Sytuację poprawiłaby prawdopodobnie reforma, która zapewniałaby osobom dotkniętym takimi problemami opiekę medyczną. Rząd jednak postanowił uchwalić ustawę o zdrowiu publicznym, która zlikwiduje Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Projekt NPOZP został uchwalony w grudniu 2010 roku. Jego celem było wsparcie i leczenie osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi. Realizacja programu miała obejmować lata 2011-2015.

Rząd jest zdania, że program należy zlikwidować. Lekarze są oburzeni.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

– Do realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego nie wystarczą wysiłki psychiatrów i psychologów, potrzebna jest współpraca mediów i polityków. Polacy w 70 proc. oceniają swoją kondycję psychiczną jako bardzo dobrą lub doskonałą. Jednak około 30 proc. to potencjalni kandydaci do poszukiwania jakiejś formy pomocy lub wsparcia – mówił podczas konferencji na temat NPOZP  prof. dr hab. Jacek Wciórka, przewodniczący Komisji ds. Reformy i NPOZP.

2. Program NPOZP ma szansę powodzenia

Sejm rozpatruje likwidację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który jest realizowany przez grono specjalistów, a także pacjentów zmagających się z problemami psychicznymi. Dotąd rodziny dotknięte problemem miały zapewnioną pomoc blisko swojego miejsca zamieszkania. W momencie usunięcia NPOZP i przeniesienia go do Programu Zdrowia, środki przeznaczone na pomoc psychologiczną ulegną zmniejszeniu, a ranga i rola celów operacyjnych NPOZP znacznie spadnie.

Psychiatrzy apelują: nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego. Skoro problemy psychiczne dotykają aż jednej czwartej Polaków, konieczny jest konkretny program ochrony zdrowia psychicznego, który zapewniałby stałą pomoc potrzebującym.

Nie jesteś w najlepszej kondycji psychicznej? Zajrzyj na nasze forum i pamiętaj, że nie jesteś z tym sam!

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze