Naukowcy z Bostonu odkryli szczepionkę na boreliozę z Lyme
Czy to będzie przełom w leczeniu chorób przenoszonych przez kleszcze? Pojawiła się nowa seria szczepionek zapewniająca "100 proc. ochronę" przed boreliozą z Lyme. Co prawda jest dopiero w fazie eksperymentalnej, ale pierwsze badania potwierdzają optymistyczny wariant ochronny przed groźną odmianą boreliozy.
1. Mamy powody do radości?
Bostońscy naukowcy opracowali szczepionkę, która jak twierdzą daje 100 proc. ochronę przed boreliozą z Lyme. Wstrzyknięcie przeciwciał zapobiega przenoszeniu się choroby w inne partie ciała.
Zespół testował lek na myszach - które są biologicznie podobne do ludzi. Dr Mark Klempner, profesor medycyny, powiedział Western Mass News: "Bierzemy kleszcze, które przenoszą bakterie. Wiele z nich - sześć lub siedem, umieszczamy na gryzoniu, a następnie dajemy myszy trochę przeciwciał. Efekt jest taki, że we wszystkich przypadkach skutecznie zapobiegliśmy rozwojowi choroby”.
- Szczepienia mogłyby się odbywać wiosną i trwać do końca sezonu. To czas kiedy kleszcze są najbardziej aktywne. Ponadto szczepionka nie wykazała żadnych skutków ubocznych - mówi dr Klempner.
Jednak droga do masowej produkcji leku nie jest taka prosta. Wszystko zależy od czasu zatwierdzenia jej przez FDA czyli Agencję Żywności i Leków. Organizacja znana jest z rygorystycznych przepisów dotyczących dopuszczania leków do obrotu. Odkrycie naukowców daje dużą nadzieję, jednak zanim szczepionka będzie dostępna muszą minąć 2-3 lata.
Sprawdź koniecznie:
2. Kluczowy moment
Przyczyną zakażenia są krętki. Do infekcji dochodzi w wyniku ugryzienia kleszcza zakażonego patogennymi krętkami. To one wnikają do przewodu pokarmowego kleszcza i uaktywniają się po wypełnieniu jelit krwią w trakcie żerowania na skórze żywiciela. Wtedy zaczynają się namnażać, przedostają się do płynów ustrojowych i narządów, w tym do gruczołów ślinowych.
Do zakażenia człowieka dochodzi w czasie przytwierdzenia pajęczaka do skóry i w trakcie ssania krwi przez wydalenie śliny lub wymiocin kleszcza. Na ogół sam moment przekłucia naskórka i wysysania krwi pozostaje niezauważony, ponieważ wydzielina kleszcza działa znieczulająco.
- Jeśli na niewielką myszkę nanosimy sześć zarażonych kleszczy i widzimy 100 proc. skuteczność, to w przypadku ludzi wyniki będą porównywalne. Myszom zostały wstrzyknięte przeciwciała, które miały za zadanie zatrzymać rozwój krętek - mówi dr Mark Klempner.
Borelioza z Lyme jest wielonarządową chorobą wywołaną przez krętki przenoszone przez kleszcze. Ujawnia się zwykle w kilka tygodni po ukłuciu przez kleszcza, jako pojedynczy, sino-czerwony, niebolesny guzek. Najczęstsza lokalizacja to małżowiny uszne, moszna i brodawki sutkowe.
Sprawdź koniecznie:
3. Borelioza z Lyme, cicha epidemia?
Szacuje się, że liczba zarażonych boreliozą z Lyme każdego roku wzrasta. Rocznie w Stanach Zjednoczonych diagnozowanych jest ponad 300 000 osób, a ponad 65 000 przypadków rocznie pojawiło się w Europie. Decyzja o rozpoznaniu i leczeniu boreliozy z Lyme powinna być podejmowana wyłącznie przez lekarza w oparciu o obraz kliniczny z uwzględnieniem wyników badań dodatkowych. Do tej pory terapia opierała się na antybiotykoterapii. Niestety, skutki były często katastrofalne - w 25 proc. przypadków wpływało to na układ nerwowy, powodując drętwienie i problemy z pamięcią.
Najwięcej ukąszeń kleszczy notuje się późną wiosną, wczesnym latem i jesienią. Słoneczne dni sprzyjają odpoczynkowi na świeżym powietrzu, na łąkach, w lesie, niestety jest to też okres polowań kleszczy na żywicieli. Szczególnie kiedy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 7-10 stopni Celsjusza.
Ponadto, borelioza z Lyme charakteryzuje się nietypowymi objawami (o ile nie został rozpoznany rumień na ciele): gorączka, ból stawów. Często poszkodowani nie zdają sobie sprawy, że zostali zarażeni boreliozą z Lyme. Do tej pory by potwierdzić chorobę, pacjenci musieli przeprowadzić badania serologiczne.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.