Trwa ładowanie...

Nie pomylisz z niczym innym. Mówi się, że to "zapach śmierci"

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 29.10.2024 16:26
Substancje tworzące trupi jad mogą wpływać na układ krążenia czy układ oddechowy
Substancje tworzące trupi jad mogą wpływać na układ krążenia czy układ oddechowy (Getty Images)

W ludzkim ciele od momentu śmierci zaczyna zachodzić szereg zmian. Procesy te sprawiają, że już kilka chwil po stwierdzeniu zgonu na ciele widać charakterystyczne cechy śmierci. Pojawia się również zapach, którego nie da się pomylić z niczym innym. Czym jest osławiony trupi jad i co zawiera?

spis treści

1. Powstaje kilka godzin po śmierci. Czym jest trupi jad?

Potocznie określane trupim jadem czy zapachem śmierci - ptoaminy, aminy biogenne - to związki organiczne, które powstają wskutek procesów gnilnych białek. Zaczynają się tworzyć około trzech do czterech dni po śmierci. Związki tworzące trupi jad są nie tylko odpychające dla ludzkiego zmysłu powonienia, ale też mogą stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia.

W Polsce obrazoburcze i karalne. W innych państwach chętnie wybierają taki pochówek
W Polsce obrazoburcze i karalne. W innych państwach chętnie wybierają taki pochówek

Renata Kuryłowicz, czyli Renata z Worka Kości, to właścicielka cocktail baru o tej samej nazwie, gdzie

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "Co mówi człowiek, który niedługo umrze?"

W trupim jadzie obecnych jest pięć grup związków. To putrescyna, która powstaje w jelitach wskutek rozkładu ornityny. Ma postać bezbarwnej, oleistej cieczy. Właśnie ta substancja odpowiada za charakterystyczny zapach rozkładających się tkanek, ale, co potwierdzają niedawne badania, jest też źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust. Putrescynę uznaje się za stosunkowo toksyczną, choć by doszło do zatrucia, jej stężenie w organizmie musi przekraczać 2000 mg/kg.

Kadaweryna, produkt końcowy rozpadu lizyny, powstający w końcowym odcinku jelita grubego, to drugi związek, który odpowiada za charakterystyczną woń. Jej nazwa nie jest przypadkowa - łacińskie "cadaver" oznacza "trupa", "zwłoki".

Kontakt z trupim jadem może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego
Kontakt z trupim jadem może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego (Getty Images)

W odróżnieniu od putrescyny kadaweryna w dużym stężeniu jest niebezpieczna, w szczególności stanowi zagrożenie dla układu krążenia. Co ciekawe, substancję tę można znaleźć w niektórych roślinach oraz piwie.

2. Objawy zatrucia trupim jadem

Pozostałe związki tworzące trupi jad do spermidyny i sperminy, czyli poliaminy budujące jądro wszystkich komórek żywego organizmu. Do zatrucia nimi również potrzebna jest duża dawka, bo ponad 6000 mg/kg. W przypadku ostatniej grupy związków, neuryn, do zatrucia wystarczy zaledwie 11 mg/kg. Zagrożenie to w przypadku bezpośredniego kontaktu ze zwłokami jest jednak niewielkie.

Balsamista Artur Habowski: Ludzi należy się bać za życia, a nie po śmierci
Balsamista Artur Habowski: Ludzi należy się bać za życia, a nie po śmierci

Śmierć nie ma dla niego tajemnic. Od kilkunastu lat jest balsamistą, pracuje w prosektorium przy sekcjach

przeczytaj artykuł

Do zatrucia ptomainami dochodzi w specyficznych warunkach m.in. przez wdychanie oparów w dużym stężeniu. Potencjalnie śmiertelne niebezpieczeństwo niosłoby za sobą wstrzyknięcie trupiego jadu dożylnie. Nieco mniejszym zagrożeniem jest kontakt trupiego jadu z otwartymi ranami.

Zatrucie trupim jadem może wywoływać takie objawy jak nadmierna potliwość, osłabienie, ślinotok i gorączka. Wskutek działania trupiego jadu na układ oddechowy może też rozwinąć się zapalenie płuc. Kontakt z neurynami, w sytuacji, gdy dostaną się do krwiobiegu, może mieć znacznie bardziej dramatyczne skutki pod postacią arytmii, porażenia układu nerwowego, sepsy czy zgorzeli gazowej. Tych związków nie neutralizują ani soki trawienne w żołądku, ani wątroba czy nerki.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze