Niedobór snu a ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Nowe wyniki badań
W JAMA Neurology ukazała się praca naukowców, którzy badali wpływ snu w starszym wieku na mózg. Zdaniem badaczy osoby, które śpią krótko, mogą być bardziej narażone na chorobę Alzheimera. Badanie pokazało, że również długi sen może być szkodliwy.
1. Niedobór snu a choroba Alzheimera
Badacze z Kalifornii postanowili sprawdzić, jak wpływa długość snu u starszych osób na funkcjonowanie ich mózgów i proces starzenia się organizmu.
W projekcie wzięło udział 4417 seniorów bez dysfunkcji poznawczych. Badani byli w wieku 65 do 85 lat i pochodzili z 67 miejscach na świecie: z USA, Kanady, Australii i Japonii.
Wyniki badania pokazały, że osoby, które śpią 6 godzin (lub mniej) w ciągu doby, mają wyższy poziom beta-amyloidów (amyloidy-β).
To białko, które gromadzi się w mózgu w postaci tzw. blaszek amyloidowych (płytek starczych). Skutkiem tego jest degeneracja neuronów, prowadząca do choroby Alzheimera (AD). Beta-amyloidy gromadzą się w tkance mózgowej wówczas gdy organizm nie jest w stanie prawidłowo metabolizować glikoprotein.
Blaszki amyloidowe są jednym z markerów choroby Alzheimera, ale nawet u osób, u których nie dochodzi do rozwoju choroby, obecność amyloidów-β może wpływać na zdolności poznawcze, powodując szybszą utratę pamięci.
2. Nadmiar snu również jest szkodliwy
Badacze sprawdzili także, czy długi sen jest zdrowy. Zgodnie z wynikami ich obserwacji uczestnicy śpiący 9 godzin (i dłużej) na dobę mieli nasilone objawy depresji oraz – podobnie jak ochotnicy zgłaszający sześciogodzinny sen – wyższy wskaźnik BMI. U nich także odnotowano pogorszenie funkcji poznawczych.
Badacze przyznali, że u osób starszych zarówno krótki, jak i długi sen wiąże się z obciążeniem amyloidami-β i ogólnym upośledzeniem funkcji poznawczych czy występowaniem stanów depresyjnych. Kalifornijscy naukowcy, odnosząc się do wyników badania, ustalili, że optymalna długość snu to 7-8 godzin.
Choć dotychczasowe badania nad Alzheimerem nie przekraczały 100 uczestników, to naukowcy studzą zapał związany z odkryciem, którego dokonali. Przyznają, że istotnym ograniczeniem jest to, że uczestnicy sami monitorowali długość snu. Brakuje także informacji na temat stanu zdrowia seniorów – tj. obciążenia chorobami układu krążenia czy cukrzycą.
Jeden z autorów badania dr Jospeh R. Winer powiedział, że choć badanie nie dało wystarczających dowodów potwierdzających rolę snu w młodości dla minimalizowania ryzyka AD, to "ważne jest, aby dbać o zdrowy sen, zwłaszcza gdy się starzejemy".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.