Trwa ładowanie...

Niedobór snu a ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Nowe wyniki badań

W JAMA Neurology ukazała się praca naukowców, którzy badali wpływ snu w starszym wieku na mózg. Zdaniem badaczy osoby, które śpią krótko, mogą być bardziej narażone na chorobę Alzheimera. Badanie pokazało, że również długi sen może być szkodliwy.

spis treści

1. Niedobór snu a choroba Alzheimera

Badacze z Kalifornii postanowili sprawdzić, jak wpływa długość snu u starszych osób na funkcjonowanie ich mózgów i proces starzenia się organizmu.

Zobacz film: "Poprawa jakości powietrza może zmniejszyć ryzyko demencji. Najnowsze badania z Chicago"

Długość snu a związek z chorobą Alzheimera
Długość snu a związek z chorobą Alzheimera (Getty Images)

W projekcie wzięło udział 4417 seniorów bez dysfunkcji poznawczych. Badani byli w wieku 65 do 85 lat i pochodzili z 67 miejscach na świecie: z USA, Kanady, Australii i Japonii.

Wyniki badania pokazały, że osoby, które śpią 6 godzin (lub mniej) w ciągu doby, mają wyższy poziom beta-amyloidów (amyloidy-β).

To białko, które gromadzi się w mózgu w postaci tzw. blaszek amyloidowych (płytek starczych). Skutkiem tego jest degeneracja neuronów, prowadząca do choroby Alzheimera (AD). Beta-amyloidy gromadzą się w tkance mózgowej wówczas gdy organizm nie jest w stanie prawidłowo metabolizować glikoprotein.

Blaszki amyloidowe są jednym z markerów choroby Alzheimera, ale nawet u osób, u których nie dochodzi do rozwoju choroby, obecność amyloidów-β może wpływać na zdolności poznawcze, powodując szybszą utratę pamięci.

2. Nadmiar snu również jest szkodliwy

Badacze sprawdzili także, czy długi sen jest zdrowy. Zgodnie z wynikami ich obserwacji uczestnicy śpiący 9 godzin (i dłużej) na dobę mieli nasilone objawy depresji oraz – podobnie jak ochotnicy zgłaszający sześciogodzinny sen – wyższy wskaźnik BMI. U nich także odnotowano pogorszenie funkcji poznawczych.

Badacze przyznali, że u osób starszych zarówno krótki, jak i długi sen wiąże się z obciążeniem amyloidami-β i ogólnym upośledzeniem funkcji poznawczych czy występowaniem stanów depresyjnych. Kalifornijscy naukowcy, odnosząc się do wyników badania, ustalili, że optymalna długość snu to 7-8 godzin.

Choć dotychczasowe badania nad Alzheimerem nie przekraczały 100 uczestników, to naukowcy studzą zapał związany z odkryciem, którego dokonali. Przyznają, że istotnym ograniczeniem jest to, że uczestnicy sami monitorowali długość snu. Brakuje także informacji na temat stanu zdrowia seniorów – tj. obciążenia chorobami układu krążenia czy cukrzycą.

Jeden z autorów badania dr Jospeh R. Winer powiedział, że choć badanie nie dało wystarczających dowodów potwierdzających rolę snu w młodości dla minimalizowania ryzyka AD, to "ważne jest, aby dbać o zdrowy sen, zwłaszcza gdy się starzejemy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza