Nigdy nie palił. Mówi, jaki był objaw raka płuc
35-letni mężczyzna uskarżał się na uciążliwy kaszel, choć nigdy nie palił papierosów i był w dobrej kondycji zdrowotnej. Z początku usłyszał diagnozę zapalenia płuc i otrzymał antybiotyki. Jednak gdy objawy nie ustawały, lekarze dotarli do o wiele poważniejszej przyczyny jego złego samopoczucia.
1. Nigdy nie palił. Wyjaśnia, jak wykrył nowotwór
35-letni Brytyjczyk Lewis Daines zdecydował się na wizytę u lekarza rodzinnego po trzech miesiącach uciążliwego, łaskoczącego kaszlu.
- Dawałem sobie radę i nadal wykonywałem standardowe czynności: np. regularnie chodziłem na siłownię. Do lekarza zgłosiłem się w lutym, ale doszedł do wniosku, że to tylko kaszel. Nie wyglądał na zaniepokojonego – mówi Daines w rozmowie z "Daily Mail" i podkreśla, że nigdy nie palił papierosów i prowadził raczej zdrowy styl życia.
Do tego objawu wkrótce dołączyły także bóle w ramionach i klatce piersiowej. Przy pierwszej wizycie w szpitalu, lekarze zdiagnozowali u mężczyzny zapalenie płuc. Po wdrożeniu leczenia objawy jednak nie ustępowały, co zmusiło pacjenta do powrotu do szpitala. Dopiero wtedy wykryto u niego guz nowotworowy w prawym płucu. Zmiana chorobowa była już rozwinięta i wielkością przypominała piłkę golfową.
Niestety dalsze badania wykazały, że zmiany nowotworowe zaatakowały również kości i nadnercza. Stan 35-latka odkreślono więc jako nieuleczalny.
2. Nowotwór długo nie dawał objawów
- Myślałem, że w najgorszym przypadku wykryją u mnie raka, ale operowalnego. Więc kiedy powiedziano mi, że jest nieuleczalny, ciężko było mi to znieść - wspominał Daines.
Zdaniem lekarzy, choroba mogła się rozwijać bezobjawowo nawet przez kilka lat. Niestety, późna diagnoza i stopień zaawansowania choroby przesądziły o rokowaniach.
- Teraz to raczej kwestia kupowania czasu niż leczenia. Bez leczenia, pozostały czas przeżycia wynosi około czterech do siedmiu miesięcy - podkreśla pacjent.
Objawy raka płuc bardzo często są niespecyficzne i łatwo je pomylić ze standardowymi symptomami infekcji dróg oddechowych. Nowotwór ten często diagnozowany jest przy okazji badania RTG lub tomografii komputowej – nierzadko zlecanych z innego powodu niż podejrzenie raka płuc.
Na co warto więc zwrócić szczególną uwagę? Nie należy lekceważyć częstych, nawracających infekcji dróg oddechowych, obniżonej wydolności płuc czy nagłej, niewyjaśnionej utraty masy ciała.
Do najczęstszych, wczesnych objawów raka płuca należą m.in. kaszel, świszczący, płytki oddech, odkrztuszanie wydzieliny lub krwi, przewlekła chrypka, ból w klatce piersiowej i barkach oraz zespół żyły głównej górnej.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.