Od kiedy szkoła rodzenia?
Poród to piękne, ale też stresujące przeżycie, zarówno dla kobiety, jak i jej partnera. Przyszli rodzice, którzy chcieliby się dowiedzieć o nim więcej i dobrze się do niego przygotować, mogą się zapisać do szkoły rodzenia. Dzięki uczestnictwie w zajęciach szkoły rodzenia poród nie będzie dla nich niespodzianką. Od którego tygodnia ciąży warto zacząć chodzić do szkoły rodzenia?
1. Czego naucza szkoła rodzenia?
Szkoły rodzenia są tylko dla pań – nic bardziej mylnego! Również mężczyźni mogą, a nawet powinni do nich uczęszczać. Dzięki przeprowadzanym tam zajęciom, przyszli rodzice stają się pewni i bardziej świadomi przebiegu ciąży i porodu. Zdobyte wiadomości i umiejętności pomagają im w okresie ciąży, podczas porodu, ale także później, kiedy trzeba pielęgnować maluszka.
Program w szkołach rodzenia obejmuje zwykle cztery etapy: ciążę, poród, połóg i czas opieki nad noworodkiem. Zajęcia mogą zatem dotyczyć:
- rodzajów porodu,
- metod oddychania podczas porodu,
- metod zwalczania bólu podczas porodu,
- rozpoznawania emocji, jakie towarzyszą ciąży i metod radzenia sobie z nimi,
- najlepszego stylu życia w czasie ciąży,
- metod relaksacyjnych,
- gimnastyki dla kobiet w ciąży,
- fizjologii noworodka,
- pielęgnacji noworodka (praktyczne zajęcia z kąpania i przewijania dziecka),
- zalet karmienia piersią oraz jego alternatyw,
- technik karmienia piersią i sposobów odciągania pokarmu,
- laktacji i jej zaburzeń,
- syndromu „baby blues”,
- depresji poporodowej,
- roli ojców w całym okresie okołoporodowym.
W niektórych szkołach rodzenia organizowane są także zajęcia z muzykoterapii, masażu czy jogi. Najczęściej powstają także specjalne grupy dyskusyjne, w których przyszli rodzice mogą swobodnie rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami.
2. Kiedy pójść do szkoły rodzenia?
Zajęcia najlepiej zacząć około 21.- 24. tygodnia ciąży, ale szkołę należy wybrać wcześniej, ponieważ z powodu coraz większej popularności takich lekcji, może brakować miejsc. Standardowy kurs trwa zazwyczaj trzy miesiące, choć często jest też dostępna krótsza wersja. Zajęcia są prowadzone o różnych godzinach przez cały tydzień. Możliwe są kursy weekendowe - idealne dla matek, które pracują aż do ostatniego miesiąca ciąży i zapracowanych tatusiów, którzy chcą towarzyszyć partnerkom.
Ciąża zagrożona wyklucza zazwyczaj udział w zajęciach szkoły rodzenia. Istnieje jednak wiele placówek, które prowadzą specjalne kursy dla kobiet, których ciąża należy do grupy podwyższonego ryzyka. Bierze się w nich pod uwagę indywidualne możliwości każdej z pań. Jeśli zagrożenie jest duże, kobiety uczestniczą tylko w zajęciach teoretycznych: rozmowach, wykładach, pokazach filmowych. Dostępne są też indywidualne szkoły rodzenia, gdzie położna przychodzi do domu swoich klientów.
Zanim wybierzesz się do szkoły rodzenia, upewnij się, czy twoja ciąża nie jest zagrożona. Skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym ciążę. Ginekolog udzieli wskazówek, czy możesz brać udział w zajęciach, czy raczej powinnaś z nich zrezygnować. Weź od lekarza zaświadczenie potwierdzające stan twojego zdrowia i dziecka. Jeśli wszystko jest w porządku, potrzebny ci już tylko wygodny sportowy strój. Miłej nauki!
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.