Od kiedy szkoła rodzenia?

Poród to piękne, ale też stresujące przeżycie, zarówno dla kobiety, jak i jej partnera. Przyszli rodzice, którzy chcieliby się dowiedzieć o nim więcej i dobrze się do niego przygotować, mogą się zapisać do szkoły rodzenia. Dzięki uczestnictwie w zajęciach szkoły rodzenia poród nie będzie dla nich niespodzianką. Od którego tygodnia ciąży warto zacząć chodzić do szkoły rodzenia?

Czego naucza szkoła rodzenia?

Szkoły rodzenia są tylko dla pań – nic bardziej mylnego! Również mężczyźni mogą, a nawet powinni do nich uczęszczać. Dzięki przeprowadzanym tam zajęciom, przyszli rodzice stają się pewni i bardziej świadomi przebiegu ciąży i porodu. Zdobyte wiadomości i umiejętności pomagają im w okresie ciąży, podczas porodu, ale także później, kiedy trzeba pielęgnować maluszka.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Szkoła rodzenia dla przyszłych rodziców

Dzięki przeprowadzanym w szkole rodzenia zajęciom, przyszli rodzice stają się pewniejsi i bardziej świadomi przebiegu ciąży i porodu.

Program w szkołach rodzenia obejmuje zwykle cztery etapy: ciążę, poród, połóg i czas opieki nad noworodkiem. Zajęcia mogą zatem dotyczyć:

 • rodzajów porodu,
 • metod oddychania podczas porodu,
 • metod zwalczania bólu podczas porodu,
 • rozpoznawania emocji, jakie towarzyszą ciąży i metod radzenia sobie z nimi,
 • najlepszego stylu życia w czasie ciąży,
 • metod relaksacyjnych,
 • gimnastyki dla kobiet w ciąży,
 • fizjologii noworodka,
 • pielęgnacji noworodka (praktyczne zajęcia z kąpania i przewijania dziecka),
 • zalet karmienia piersią oraz jego alternatyw,
 • technik karmienia piersią i sposobów odciągania pokarmu,
 • laktacji i jej zaburzeń,
 • syndromu „baby blues”,
 • depresji poporodowej,
 • roli ojców w całym okresie okołoporodowym.

W niektórych szkołach rodzenia organizowane są także zajęcia z muzykoterapii, masażu czy jogi. Najczęściej powstają także specjalne grupy dyskusyjne, w których przyszli rodzice mogą swobodnie rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami.

Kiedy pójść do szkoły rodzenia?

Zajęcia najlepiej zacząć około 21.- 24. tygodnia ciąży, ale szkołę należy wybrać wcześniej, ponieważ z powodu coraz większej popularności takich lekcji, może brakować miejsc. Standardowy kurs trwa zazwyczaj trzy miesiące, choć często jest też dostępna krótsza wersja. Zajęcia są prowadzone o różnych godzinach przez cały tydzień. Możliwe są kursy weekendowe - idealne dla matek, które pracują aż do ostatniego miesiąca ciąży i zapracowanych tatusiów, którzy chcą towarzyszyć partnerkom.

Ciąża zagrożona wyklucza zazwyczaj udział w zajęciach szkoły rodzenia. Istnieje jednak wiele placówek, które prowadzą specjalne kursy dla kobiet, których ciąża należy do grupy podwyższonego ryzyka. Bierze się w nich pod uwagę indywidualne możliwości każdej z pań. Jeśli zagrożenie jest duże, kobiety uczestniczą tylko w zajęciach teoretycznych: rozmowach, wykładach, pokazach filmowych. Dostępne są też indywidualne szkoły rodzenia, gdzie położna przychodzi do domu swoich klientów.

Zanim wybierzesz się do szkoły rodzenia, upewnij się, czy twoja ciąża nie jest zagrożona. Skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym ciążę. Ginekolog udzieli wskazówek, czy możesz brać udział w zajęciach, czy raczej powinnaś z nich zrezygnować. Weź od lekarza zaświadczenie potwierdzające stan twojego zdrowia i dziecka. Jeśli wszystko jest w porządku, potrzebny ci już tylko wygodny sportowy strój. Miłej nauki!

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Szkoła rodzenia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Szkoła rodzenia
Ciąża

Szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia jest jednym z najważniejszych etapów przygotowania do porodu. Doświadczenia w niej zdobyte na pewno przełożą się na bezpieczny poród. Dzięki szkole rodzenia wiemy dokładnie, czego się...

Stres

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

. Możesz skorzystać także z zajęć zorganizowanych specjalnie dla was. Szkoła rodzenia Zajęcia w szkołach rodzenia to spotkania, które są stworzone specjalnie, by zaspokoić twoje potrzeby. Zdobędziesz...

Poród

Gdzie urodzić?

po porodzie; czy możliwy jest poród rodzinny i rodzinna sala poporodowa; czy przy szpitalu istnieje szkoła rodzenia; czy szpital nosi nazwę „kliniczny (...) świadomość, jakie są zalety i wady rodzenia...

Ciąża i dziecko

Poród

się nad wyborem odpowiedniego szpitala. Pomocna okaże się oczywiście szkoła rodzenia, której zajęcia przygotują kobietę na to, co ją czeka podczas porodu (...) sposoby łagodzenia bólu porodowego, o których opowiadają...

Dziecko z ADHD w szkole

ADHD a szkoła (WIDEO)

ADHD a szkoła (WIDEO) Odtwórz wideo

takiego kolegi/koleżanki. Dziecko z ADHD może więc mieć zniżoną samoocenę, a szkoła staje się dla niego źródłem porażek i negatywnych bodźców

Poród naturalny

Poród naturalny - zdjęcie

Poród naturalny - zdjęcie

Naturalny sposób rodzenia pozwala matce świadomie i aktywnie uczestniczyć w jednym z najważniejszych w jej życiu wydarzeń.