Odkryli dodatkowe działanie popularnych leków. Ryzyko raka spada
Badanie przeprowadzone na ponad 1,6 mln pacjentów wykazało, że znane leki, które są stosowane w terapii cukrzycy typu 2 oraz otyłości, mogą zmniejszać ryzyko raka. Pozytywne efekty naukowcy zauważyli w odniesieniu do aż 10 spośród 13 nowotworów powiązanych z otyłością.
1. "Istotna redukcja ryzyka"
Analogi GLP-1, czyli leki inkretynowe, które naśladują działanie hormonu inkretynowego, glukagonopodobnego peptydu, podbiły rynek farmaceutyczny. Wszystko dzięki ich niebywałej skuteczności w leczeniu cukrzycy typu 2, a w przypadku niektórych z nich także otyłości. Z tego powodu leki tj. np. Ozempic sprzedają się niemal na pniu, nie tylko wśród diabetyków czy pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą otyłościową.
Badacze znajdują coraz to nowe korzyści, które mogą płynąć ze stosowania leków inkretynowych. Niektóre z badań wskazywały, że leki te mogą obniżać ryzyko sercowo-naczyniowe, najnowsze zaś doniesienia, opublikowane w "JAMA Network", dowodzą, że analogi GLP-1 mogą nawet chronić przed rakiem.
Badanie kohortowe obejmujące ponad 1,6 miliona pacjentów z cukrzycą typu 2 wykazało, że pacjenci leczeni analogami GLP-1 mieli "istotną redukcję ryzyka w przypadku 10 z 13 nowotworów związanych z otyłością".
Ten pozytywny wpływ leków zaobserwowano w odniesieniu do:
- raka przełyku,
- raka jelita grubego,
- raka endometrium,
- raka pęcherzyka żółciowego,
- raka nerek,
- raka wątroby,
- raka jajników,
- raka trzustki,
- oponiaka,
- szpiczaka mnogiego.
2. 200 tys. diagnoz raka rocznie. Winna otyłość
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość odpowiada za minimum 200 tys. nowych diagnoz raka rocznie.
Tymczasem analizy naukowców wykazały, że w przypadku raka pęcherzyka żółciowego, oponiaka, raka trzustki i raka wątrobowokomórkowego ryzyko to spada aż o połowę. Zdaniem badaczy to efekt tego, że leki GLP-1 wchodzą w interakcje z systemami związanymi z produkcją insuliny. Tymczasem długotrwale podniesiony poziom insuliny, insulinopodobnego czynnika wzrostu i hormonów płciowych oraz stanu zapalnego typowych dla choroby otyłościowej, to główne przyczyny rozwoju aż 13 rodzajów nowotworów, na które naraża otyłość.
Wyniki analizy dostarczają "wstępnych dowodów na potencjalne korzyści stosowania GLP-1RA w zapobieganiu nowotworom u populacji wysokiego ryzyka i wspierają dalsze badania przedkliniczne i kliniczne" – napisali autorzy badania.
Ważne jest stosowanie tych leków jedynie pod kontrolą lekarza.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.