Pielęgnacja wcześniaka

Pierwsze tygodnie maleństwa urodzonego przedwcześnie to walka o przetrwanie i o przybranie na wadze. Dlatego jego domem na początku jest inkubator w szpitalu. Zanim rodzice zabiorą go do domu rodzinnego, będzie musiał być w lepszej kondycji. Ten czas oczekiwania jest dla rodziców niezwykle trudny i obfituje w huśtawkę silnych emocji. Kiedy jednak usłyszą, że mogą już zabrać swoje dziecko do domu, mogą być pewni, że maluch jest na tyle silny, aby móc przebywać już poza inkubatorem. Jak zatem zadbać o wcześniaka, żeby zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa i optymalne warunki do dalszego rozwoju? Zapytaj lekarza o wszystko, czego się obawiasz i jakie masz wątpliwości. Przygotuj się, że twoja lista pytań może być długa, aczkolwiek nie bój się pytać. Uzyskanie odpowiedzi na nawet najbardziej prozaiczne pytania sprawi, że poczujesz mniejszy strach i upewnisz się, że twoje dziecko poza szpitalem będzie bezpieczne.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Zasady pielęgnacji wcześniaka

Dziecko przedwcześnie urodzone wymaga takich samych czynności pielęgnacyjnych, jak inne noworodki. Warto jedynie zwrócić uwagę, aby nie podrażnić delikatnej i mało odpornej na uszkodzenia skóry wcześniaka przy wymianie pieluszek czy przy kąpieli. Podczas kąpieli maluszka używaj produktów dla dzieci alergicznych – są delikatniejsze, więc nie uszkadzają ochronnej warstwy na skórze. Możesz także na początku przemywać ciało dziecka za pomocą płatków kosmetycznych nasączonych przegotowaną wodą z dodatkiem rumianku. Buzię i oczy dziecka przemywaj delikatnie. Oczyszczając okolice genitaliów, zachowaj szczególną staranność, kierując się z przodu ku tyłowi. Najwięcej problemu stwarza rodzicom wcześniaków dobór ubranek i pieluch dla swojego dziecka. Zwłaszcza że rynek w tym względzie zaniedbuje potrzeby wcześniaków. W zależności od wielkości twojego dziecka dobieraj zawsze rozmiary najbardziej zbliżone. Jeśli masz zdolności krawieckie, możesz spróbować uszyć sama ubranka dla swojej pociechy, poszukać w Internecie sklepów z odzieżą dla wcześniaków lub w ostateczności kupić ubranka przeznaczone dla lalek. Te ostatnie są wykonane z dobrych jakościowo materiałów, ale wybieraj takie z małą ilością szwów, zapięć i suwaków.

Jak przygotować dom i rodzinę na obecność wcześniaka?

  • Nie przesadzaj z higieną, wystarczy, że wszyscy domownicy będą myć ręce przed i po skorzystaniu z toalety czy po wykonywaniu czynności porządkowych.
  • Osoby przeziębione nie powinny mieć w ogóle kontaktu z dzieckiem, dlatego ogranicz wizyty takich osób u was w domu aż do momentu, kiedy wyzdrowieją.
  • Do około trzech miesięcy warto także ograniczyć wizyty pozostałych członków rodziny i przyjaciół, zwłaszcza kiedy zechcą was odwiedzać tłumnie.
  • Spaceruj z dzieckiem bez obaw, jeśli pogoda na to pozwala, ale staraj się unikać centrów handlowych i innych zatłoczonych miejsc.
  • Dbaj o właściwą wentylację i temperaturę pomieszczeń, w których przebywa maleństwo. 23 stopnie Celsjusza to dla wcześniaków optymalne warunki.

Co jeszcze powinniście wiedzieć o wcześniakach?

Twoje dziecko może mieć na początku problem z przyjmowaniem pokarmów, co jest zrozumiałe, gdyż zaraz po urodzeniu było intubowane, odśluzowywane i najprawdopodobniej karmione sondą. Ssanie, oddychanie i połykanie to dla wcześniaka spory wysiłek, dlatego miej cierpliwość dla swojego dziecka. Kiedy pomimo problemów przybiera na wadze, to znaczy, że najada się. Mimo tego regularnie konsultuj się z lekarzem, jeśli twój wcześniak nie przybiera na wadze, mało się rusza, stale układa się asymetrycznie lub zaciska ciągle piąstki oraz kiedy zaobserwujesz, że oddycha inaczej niż zwykle. Osłabiony organizm dziecka podatny jest na liczne infekcje, dlatego wcześniaki warto szczepić.

mgr Anna Czupryniak

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Wcześniak

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wcześniak - objawy przedwczesnego porodu, opieka nad wcześniakiem
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wcześniak - objawy przedwczesnego porodu, opieka nad wcześniakiem
Cera naczynkowa

Cera naczynkowa - pielęgnacja

Cera naczynkowa - pielęgnacja

Cera naczynkowa jest bardzo delikatna i cienka. Jej pielęgnacja wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków, zdrowej diety oraz zabiegów w gabinecie kosmetycznym.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Czas ciąży

Czas ciąży

Trudno jest zapobiec urodzeniu się wcześniaka czy przenoszeniu ciąży. Podstawowym zadaniem kobiety jest jednak dbałość o swoje zdrowie, a szczególnie o dietę, bo może mieć to wpływ na długość ciąży.

Dieta na ładną cerę

Naturalne piękno

Naturalne piękno

Długotrwałym sposobem na piękno jest odpowiednia dieta i pielęgnacja ciała. Wymagają one czasu i wytrwałości, jednak efekty są warte trudu.

Kolostomia

Skóra wokół stomii

Skóra wokół stomii

Stomia Pielęgnacja skóry wokół stomii jest niezmiernie istotna. Wróć do artykułu i dowiedz się więcej.

Higiena intymna

Pielęgnacja intymna

Pielęgnacja intymna

Higiena w lecie to także szczególna dbałość o miejsca intymne.

Łamliwe paznokcie

Łamliwe paznokcie - domowe sposoby

Łamliwe paznokcie - domowe sposoby

Pielęgnacja paznokci w domu nie musi być skomplikowana. Przy odrobinie cierpliwości pożądane efekty będą widoczne już po krótkim czasie.

Kosmetyki do dłoni i stóp

Pielęgnacja ciała

Pielęgnacja ciała

Pielęgnacja ciała z pewnością będzie skuteczna tylko wtedy, gdy będzie prowadzona systematycznie. Ciało powinno być poddawane pielęgnacji przez cały rok.

Cera naczynkowa

Pielęgnacja dla cery naczynkowej

Pielęgnacja dla cery naczynkowej

Cera naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Z zaburzeniami naczynkowymi można walczyć przez zastosowanie dobrych kosmetyków lub leczenie zabiegowe.

Pielęgnacja niemowlęcia

Smoczek dla dzieci

Smoczek dla dzieci

Wiele mam zastanawia się czy dać dziecku smoczek?