Trwa ładowanie...

Pielęgnacja wcześniaka

Avatar placeholder
05.07.2020 11:01
Pielęgnacja wcześniaka
Pielęgnacja wcześniaka (Shutterstock)

Pierwsze tygodnie maleństwa urodzonego przedwcześnie to walka o przetrwanie i o przybranie na wadze. Dlatego jego domem na początku jest inkubator w szpitalu. Zanim rodzice zabiorą go do domu rodzinnego, będzie musiał być w lepszej kondycji. Ten czas oczekiwania jest dla rodziców niezwykle trudny i obfituje w huśtawkę silnych emocji. Kiedy jednak usłyszą, że mogą już zabrać swoje dziecko do domu, mogą być pewni, że maluch jest na tyle silny, aby móc przebywać już poza inkubatorem. Jak zatem zadbać o wcześniaka, żeby zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa i optymalne warunki do dalszego rozwoju? Zapytaj lekarza o wszystko, czego się obawiasz i jakie masz wątpliwości. Przygotuj się, że twoja lista pytań może być długa, aczkolwiek nie bój się pytać. Uzyskanie odpowiedzi na nawet najbardziej prozaiczne pytania sprawi, że poczujesz mniejszy strach i upewnisz się, że twoje dziecko poza szpitalem będzie bezpieczne.

1. Zasady pielęgnacji wcześniaka

Dziecko przedwcześnie urodzone wymaga takich samych czynności pielęgnacyjnych, jak inne noworodki. Warto jedynie zwrócić uwagę, aby nie podrażnić delikatnej i mało odpornej na uszkodzenia skóry wcześniaka przy wymianie pieluszek czy przy kąpieli. Podczas kąpieli maluszka używaj produktów dla dzieci alergicznych – są delikatniejsze, więc nie uszkadzają ochronnej warstwy na skórze. Możesz także na początku przemywać ciało dziecka za pomocą płatków kosmetycznych nasączonych przegotowaną wodą z dodatkiem rumianku. Buzię i oczy dziecka przemywaj delikatnie. Oczyszczając okolice genitaliów, zachowaj szczególną staranność, kierując się z przodu ku tyłowi. Najwięcej problemu stwarza rodzicom wcześniaków dobór ubranek i pieluch dla swojego dziecka. Zwłaszcza że rynek w tym względzie zaniedbuje potrzeby wcześniaków. W zależności od wielkości twojego dziecka dobieraj zawsze rozmiary najbardziej zbliżone. Jeśli masz zdolności krawieckie, możesz spróbować uszyć sama ubranka dla swojej pociechy, poszukać w Internecie sklepów z odzieżą dla wcześniaków lub w ostateczności kupić ubranka przeznaczone dla lalek. Te ostatnie są wykonane z dobrych jakościowo materiałów, ale wybieraj takie z małą ilością szwów, zapięć i suwaków.

Jak przygotować dom i rodzinę na obecność wcześniaka?

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"
  • Nie przesadzaj z higieną, wystarczy, że wszyscy domownicy będą myć ręce przed i po skorzystaniu z toalety czy po wykonywaniu czynności porządkowych.
  • Osoby przeziębione nie powinny mieć w ogóle kontaktu z dzieckiem, dlatego ogranicz wizyty takich osób u was w domu aż do momentu, kiedy wyzdrowieją.
  • Do około trzech miesięcy warto także ograniczyć wizyty pozostałych członków rodziny i przyjaciół, zwłaszcza kiedy zechcą was odwiedzać tłumnie.
  • Spaceruj z dzieckiem bez obaw, jeśli pogoda na to pozwala, ale staraj się unikać centrów handlowych i innych zatłoczonych miejsc.
  • Dbaj o właściwą wentylację i temperaturę pomieszczeń, w których przebywa maleństwo. 23 stopnie Celsjusza to dla wcześniaków optymalne warunki.

2. Co jeszcze powinniście wiedzieć o wcześniakach?

Twoje dziecko może mieć na początku problem z przyjmowaniem pokarmów, co jest zrozumiałe, gdyż zaraz po urodzeniu było intubowane, odśluzowywane i najprawdopodobniej karmione sondą. Ssanie, oddychanie i połykanie to dla wcześniaka spory wysiłek, dlatego miej cierpliwość dla swojego dziecka. Kiedy pomimo problemów przybiera na wadze, to znaczy, że najada się. Mimo tego regularnie konsultuj się z lekarzem, jeśli twój wcześniak nie przybiera na wadze, mało się rusza, stale układa się asymetrycznie lub zaciska ciągle piąstki oraz kiedy zaobserwujesz, że oddycha inaczej niż zwykle. Osłabiony organizm dziecka podatny jest na liczne infekcje, dlatego wcześniaki warto szczepić.

mgr Anna Czupryniak

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze