Trwa ładowanie...

Polki walczą z depresją!

Avatar placeholder
05.08.2016 11:17
Polki walczą z depresją!
Polki walczą z depresją!

Depresja to jedno z najpopularniejszych i najpoważniejszych zaburzeń psychicznych, które nie tylko powoduje obniżenie nastroju, ale może doprowadzić nawet do śmierci. Obecnie na depresję choruje około 350 milionów ludzi na całym świecie. Choroba dotyka osoby w różnym wieku – bez względu na płeć, kraj pochodzenia i miejsce zamieszkania.

spis treści

1. Przyczyny depresji

Depresja jest chorobą cykliczną, co oznacza, że ma tendencje do okresowego nawracania. U 12% osób dotkniętych zaburzeniem, nawroty następują po upływie około 4 tygodni od ustąpienia objawów, w 25% przypadków musi minąć 12 tygodni, natomiast u 40% chorych depresja wraca po 40 tygodniach. Czynniki ryzyka zależą nie tylko od częstotliwości rzutów choroby, ale również związane są z wiekiem chorego, czasem trwania poprzedniego rzutu, utrzymywaniem się stresów psychospołecznych, niepełnym ustąpieniem objawów w czasie jednej remisji oraz z towarzyszącymi chorobie innymi schorzeniami o podłożu somatycznym lub psychicznym.

Przyczyny zaburzenia są bardzo złożone. Mogą być reakcją na ciężką chorobę, traumatyczne przeżycie (np. z dzieciństwa lub związane ze śmiercią bliskiej osoby), uczucie lęku lub silny stres, bądź są związane z uzależnieniami, takimi jak alkoholizm, narkomania lub lekomania. Na pojawienie się choroby mogą mieć wpływ również uwarunkowania psychiczne, np. negatywny sposób myślenia, uległy wzorzec zachowania, błędy wychowawcze lub obciążenia genetyczne.

2. Ryzyko zachorowania na depresję

Zobacz film: "Wpływ depresji na życie seksualne"

Przeprowadzane badania wskazują, że w przypadku depresji warunkowanej genetycznie, dziedziczne mogą być jedynie skłonności do zaburzeń depresyjnych. W takiej sytuacji choroba może się pojawić, ale nie musi – wiele bowiem zależy od działania czynników środowiskowych. Wpływ na chorobę może więc mieć praca, znajomi, rodzina, kariera lub inne elementy życia codziennego i społecznego.

Według badań, na depresję częściej chorują kobiety (4-9%) niż mężczyźni (2-3%). Choć na chorobę narażone są także dzieci, młodzież i seniorzy, zazwyczaj zapadają na nią osoby między 35 a 55 rokiem życia. Niestety, większość chorych nie podejmuje się leczenia, licząc, że sami sobie poradzą z problemem. Psychologowie są w tej kwestii jednomyślni – z depresją trzeba walczyć, często z pomocą specjalisty, który nie tylko właściwie rozpozna przyczynę, ale pokieruje również leczeniem, dostosowanym indywidualnie do problemu pacjenta. Niestety, z ponad pół miliona Polaków, którzy cierpią na depresję, tylko połowa z nich decyduje się na skorzystanie z porady psychologa. Szacuje się, że prawidłowo przeprowadzone leczenie sprawia, że około 80-90% osób cierpiących na zaburzenie jest w stanie wyjść z choroby. Dotknięci depresją często mają myśli samobójcze (około 40-80%), co aż w 15% kończy się odebraniem sobie życia.

3. Po jaką pomoc sięgnąć?

Z depresją można walczyć na kilka sposobów. Najważniejsze jest odpowiednie zdiagnozowanie stanu zaawansowania i genezy choroby. Wielu ludzi boi się skorzystać z profesjonalnej pomocy w obawie przed napiętnowaniem środowiska lub też zakładając, że zostaną im zapisane silne farmaceutyki, które zmienią ich osobowość. Nic bardziej mylnego. W Polsce co prawda jest dostępnych kilkadziesiąt preparatów stosowanych w przebiegu tej choroby, w tym również te najnowszej generacji, zanim jednak zostanie nam zalecona farmakoterapia, podejmowane są działania, które w mniej inwazyjny sposób wpływają na nasz organizm.

W łagodniejszych przebiegach czy początkowych stadiach choroby popularne i skuteczne są różnego rodzaju psychoterapie przeprowadzane pod okiem i kontrolą profesjonalnego psychologa czy psychiatry. Wspierane są one często metodami niekonwencjonalnymi, takimi jak fototerapia czy medytacja. Popularne jest również stosowanie suplementów diety czy środków ziołowych stabilizujących nastrój i regulujących rytmy okołodobowe człowieka.

Najnowsze badania dowodzą, że w utrzymaniu pozytywnego nastroju i równowagi emocjonalnej pomaga m.in. szafran. Znany od setek lat i wykorzystywany w medycynie naturalnej jako panaceum na wiele dolegliwości, łączony bywa z substancjami uzupełniającymi jego działanie. Szafran łączony np. z witaminami z grupy B wspiera prawidłową pracę układu nerwowego i może przynieść ulgę w stanach obniżonego nastroju czy przygnębienia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze