Trwa ładowanie...

Polskie rodziny spłacają dług po pandemii. Nowe dane pokazują lawinowy wzrost zachorowań na szkarlatynę

Rośnie liczba zachorowań na płonicę. Tylko od początku czerwca ponad dwa tysiące zachorowań
Rośnie liczba zachorowań na płonicę. Tylko od początku czerwca ponad dwa tysiące zachorowań (Getty Images)

Najnowsze dane opublikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego pokazują niepokojący wzrost zachorowań na szkarlatynę. Jest blisko siedmiokrotnie więcej zachorowań niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

spis treści

1. Szkarlatyna atakuje

Infekcje paciorkowcowe w Polsce nie odpuszczają. Od początku roku widać skokowy wzrost zakażeń bakterią Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowcem ropotwórczym grupy A, który może powodować m.in. szkarlatynę i anginę.

Kilka dni temu pisaliśmy o siedmiokrotnym wzroście zachorowań na szkarlatynę. Mimo pięknej pogody, nie widać spadku zachorowań. Najnowsze dane opublikowane przez NIZP wskazują, że tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni czerwca zgłoszono 2 173 przypadki, a lekarze zaznaczają, że rzeczywista liczba zachorowań może być jeszcze wyższa.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski o fali pogrypowych powikłań. W tym roku jest ich więcej"

Od początku roku odnotowano już łącznie 26 216 zachorowań. To oznacza, że mamy blisko siedmiokrotnie więcej przypadków szkarlatyny niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Od stycznia do połowy czerwca 2022 r. potwierdzono 3 899 zachorowań, dla porównania w tym roku ponad 3 tys. zgłoszono tylko w styczniu.

Zachorowania na szkarlatynę
Zachorowania na szkarlatynę (NIZP-PZH)

2. To rekordowy rok dla infekcji

Tak dużej liczby zakażeń nie było od lat. W całym 2021 r. było łącznie 2 649 zachorowań, rok wcześniej - 7 662. To wprawdzie dane z okresu pandemii, więc ciężko je porównywać. Jednak zachorowań na szkarlatynę było znacznie mniej też w okresie przed pandemią: 2019 r. - 20 838 przypadków, 2018 r. - 18 781.

To pokazuje skalę zjawiska. Eksperci wskazują, że mamy do czynienia z tzw. odbiciem popandemicznym - maseczki i ograniczenie kontaktów zmniejszały zachorowania na wiele infekcji, a teraz spłacamy zaciągnięty dług.

- Trudno powiedzieć, jakie są przyczyny tej inwazji paciorkowców, trwają badania, czy jest to kwestia zjadliwości tego paciorkowca, czy pojawił się jakiś nowy wariant. Charakterystyczne jest to, że te zakażenia paciorkowcowe są często powikłaniem innych chorób, najczęściej występują po grypie, COVID-19, mieliśmy też sporo dzieci, u których rozwinęły się w przebiegu ospy - wskazywała w rozmowie z WP abcZdrowie pediatra i specjalistka chorób zakaźnych dr Lidia Stopyra.

3. Szkarlatyna - jakie są objawy choroby?

Szkarlatyna, zwana inaczej płonicą, należy do ciężkich zakaźnych chorób bakteryjnych. Atakuje przede wszystkim dzieci, ale zachorowania są notowane również wśród dorosłych. Najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka na ciele i malinowe zabarwienie języka.

Chorobie z reguły towarzyszą objawy grypopodobne: wysoka gorączka, silny ból gardła i ogólne osłabienie organizmu.

Szkarlatyna jest infekcją bakteryjną, więc konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Jeżeli choroba nie będzie odpowiednio leczona, może dojść do groźnych powikłań - najczęstsze to zapalenie płuc, opon mózgowych i nerek.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze