Popularny lek. Kardiolog mówi, kto powinien stosować profilaktycznie
Ten popularny lek miliony osób przyjmuje na ból, gorączkę, ale też jako profilaktykę chorób serca. W niektórych sytuacjach może jednak stanowić zagrożenie. Kardiochirurg wyjaśnia, kto powinien darować sobie stosowanie kwasu acetylosalicylowego, a komu może się przysłużyć.
1. Chroni przed zawałem czy zwiększa ryzyko powikłań?
Kwas acetylosalicylowy to jeden z najstarszych leków znoszących gorączkę oraz ból - na rynek został wprowadzony w 1897 r. Do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością, a jego działanie wykorzystuje się też w profilaktyce chorób układu krążenia. Stosuje się go w chorobie niedokrwiennej serca, w celu zapobiegania zawału serca u osób obciążonych ryzykiem, jako wtórna prewencja po zawale czy u pacjentów z chorobą wieńcową.
Choć to lek dobrze znany i bezpieczny, to nie każdy może go stosować. Do przeciwwskazań stosowania kwasu acetylosalicylowego zalicza się nadwrażliwość na salicylany, skazę krwotoczną, choroby nerek czy wątroby, a także:
- chorobę wrzodową,
- ciężką niewydolność serca,
- dnę moczanową,
- napady tzw. astmy aspirynowej.
Niektóre badania sugerują również, że w okresie pięciu lat kwas acetylosalicylowy nie zmniejszył ryzyka zawałów serca ani związanych z nimi zdarzeń w porównaniu z placebo. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zaobserwowali natomiast, że u osób zażywających profilaktyczne dawki leku ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego było dwukrotnie większe. Inne badania sugerowały, że codzienne przyjmowanie małych dawek leku zwiększa ryzyko anemii z niedoboru żelaza.
Z drugiej strony istnieją badania, które wskazują, że lek może zapobiegać rakowi jelita grubego u osób prowadzących niezdrowy styl życia. Naukowcy dowiedli również, że powszechny lek przeciwbólowy hamuje stany zapalne w organizmie, a nawet wspomaga pracę układu odpornościowego.
Dr Jeremy London, kardiochirurg, który swoją wiedzą dzieli się w social mediach, za pośrednictwem TikToka wyjaśnił, kto może bezpiecznie stosować kwas acetylosalicylowy. To dwie grupy osób.
2. Kwas acetylosalicylowy. Tym osobom się przysłuży
Kardiochirug wyjaśnia, kto powinien przyjmować go profilaktycznie.
- Pierwsza grupa to osoby, które miały zawał serca lub udar. Jest to łatwe, o ile nie mają historii powikłań krwotocznych, powinny one zdecydowanie przyjmować 75 do 100 mg kwasu acetylosalicylowego dziennie - mówi dr London w wideo opublikowanym na TikToku.
Druga grupa osób to te, które nie przeszły ani zawału, ani udaru, ale są w wieku między 40. a 70. rokiem życia. - Jeśli należysz do tej kategorii, masz zwiększone ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych i powinieneś rozważyć terapię kwasem acetylosalicylowym - dodaje.
Lekarz wyjaśnia, że z kolei u osób po 70. r.ż. lek może wyrządzić więcej szkody niż pożytku z uwagi na zwiększone ryzyko krwawienia do przewodu pokarmowego.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.