Trwa ładowanie...

Popularny suplement zwiększa ryzyko raka. Narażona jedna grupa osób

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 22.01.2024 09:59
Najkorzystniejszą, a zarazem całkowicie bezpieczną formą pozyskiwania beta-karotenu jest odpowiednia dieta
Najkorzystniejszą, a zarazem całkowicie bezpieczną formą pozyskiwania beta-karotenu jest odpowiednia dieta (Getty Images, Instagram)

Odpowiadający za pomarańczową barwę warzyw i owoców beta-karoten wykazuje silne działanie przeciwutleniające, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się komórek nowotworowych. Jednak nie zawsze. Niekiedy suplementacja prowitaminy A może drastycznie zwiększać ryzyko raka. W jakich przypadkach?

spis treści

1. Zwiększa ryzyko nowotworu i zgonu z powodu raka

Dr hab. n. med. i n. o zdr. Dominika Maciejewska-Markiewicz, biochemik i wykładowca akademicki w mediach społecznościowych występująca jako @metabolika, opublikowała na Instagramie post, w którym ostrzega przed popularnym suplementem.

"Suplementacja beta-karotenem (20 mg/dobę) u palaczy zwiększa ryzyko zgonu z powodu raka płuc. Beta-karoten w połączeniu z dymem tytoniowym ulega toksycznej oksydacji" - pisze.

Zobacz film: "Beta-karoten w diecie"
Suplementacja beta-karotenu w grupie palaczy zwiększa ryzyka raka
Suplementacja beta-karotenu w grupie palaczy zwiększa ryzyka raka (Pixabay)

Tę zależność potwierdza zresztą kilka badań. Jedno z nich, w którym 29 tys. uzależnionych od tytoniu mężczyzn otrzymywało przez pięć do ośmiu lat 20 mg beta-karotenu dziennie w formie suplementu, wykazało 18-procentowy wzrost ryzyka zachorowania na raka płuc.

Drugie z badań na grupie 18 tys. osób, dowiodło o 28 proc. więcej nowotworów płuc w grupie osób, które w przeszłości paliły i/lub były narażone na kontakt z azbestem. W tym badaniu suplementacja opierała się na przyjmowaniu 30 mg beta-karotenu oraz 25 tys. jednostek retinolu.

2. Zadbaj o dietę. Bezpieczny sposób na beta-karoten

Nie oznacza to, że należy unikać beta-karotenu. Wręcz przeciwnie, jest ważny dla organizmu z kilku powodów. Poza tym, że jak wszystkie karotenoidy wykazuje działanie antyoksydacyjne, to przede wszystkim przekształca się w witaminę A. Ta wpływa na proces widzenia i zdrowie oczu, wspiera układ odpornościowy i bierze udział w procesie produkcji czerwonych krwinek. Z uwagi na działanie antyoksydacyjne i fotoprotekcyjne jest również kluczowa dla skóry, włosów i paznokci.

Najkorzystniejszą, a zarazem całkowicie bezpieczną formą pozyskiwania beta-karotenu jest odpowiednia dieta, obfitująca w warzywa i owoce w kolorze żółtym oraz pomarańczowym, takie jak marchew, papryka, dynia, brzoskwinie czy morele. Do tego potrzebna jest również odpowiednia ilość tłuszczu, który ułatwia przyswajanie beta-karotenu.

Badania wskazują, że cztery porcje dziennie warzyw i owoców bogatych w karotenoidy mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca lub raka. Niektóre ze wstępnych badań sugerują również, że zbilansowana dieta bazująca na produktach bogatych w beta-karoten może chronić przed stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA).

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze