Trwa ładowanie...

Trądzik u kobiet w ciąży

Avatar placeholder
09.05.2023 17:20
Trądzik u kobiet w ciąży
Trądzik u kobiet w ciąży (Zdjęcie autorstwa marabuchi / CC BY-SA 2.0)

W czasie ciąży zmiany hormonalne powodują, że zmienia się cera. Skóra twarzy u niektórych przyszłych mam wygładza się, nabiera jędrności, znikają problemy z rozszerzonymi porami. Kobiety wyglądają bardziej promiennie. U innych natomiast hormony powodują problemy z cerą, nadmierne wydzielanie sebum oraz trądzik. Jak sprawić, aby skóra stała się ładna i gładka w czasie ciąży? Czy można leczyć trądzik w ciąży?

spis treści

1. Przyczyny trądziku w ciąży

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi prawdziwa burza hormonów. Przede wszystkim zwiększa się ilość progesteronu oraz następuje podniesienie wrażliwości na androgeny. Progesteron odpowiada za to, że gruczoły łojowe i potowe pracują intensywniej. Natomiast androgeny sprawiają, że gruczoły łojowe wzmagają wytwarzanie sebum, podobnie jak to ma miejsce w okresie dojrzewania. Nadmiar sebum powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów, skóry i zatykanie się porów, w których znajdują się ujścia meszków włosowych. To powoduje zaskórniki i stany zapalne z krostami i wypryskami ropnymi. Na tłustej skórze znajduje się o wiele więcej bakterii niż na suchej, bakterie odpowiadają za powstanie stanów zapalnych. Trądzik na plecach i klatce piersiowej może mieć formę łagodnej wysypki bądź czerwonych i bolesnych czopów. Z tego powodu niektóre kobiety w ciąży cierpią na zmiany trądzikowe).Główną przyczyną powstania trądziku w czasie ciąży są zmiany hormonalne. Trądzik nie jest wynikiem zaniedbania higieny.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Pielęgnacja cery trądzikowej w ciąży

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dbanie o wygląd w ciąży"

Kobiety, które przed ciążą walczyły z trądzikiem, mają swoje sprawdzone metody walki z wypryskami. Niestety w czasie ciąży nie zaleca się stosowania większości kosmetyków, a także maści i kremów, które stosuje się u zwykłych pacjentów. Przyszła mama musi zdawać sobie sprawę z tego, że substancje z leków na trądzik mogą zagrażać dziecku. Pomocne okazują się domowe sposoby na trądzik: picie dużej ilości wody i spożywanie błonnika, aby szybciej oczyścić swój organizm z toksyn. Dieta na trądzik wyklucza spożywanie czekolady, ostrych przypraw i tłustych potraw – w czasie ciąży warto zastąpić te produkty rybami, owocami i warzywami. Trądzik można zwalczać okładami z cebuli i maseczkami z drożdży. Dwa razy w tygodniu można zastosować peeling, o ile nie jest gruboziarnisty. Poleca się także maseczki z białej glinki oraz maści cynkowe. Warto także dbać o higienę twarzy i myć ją delikatnym płynem dwa razy dziennie. Płyn nie może wysuszać skóry, ponieważ to tylko nasili problem. Każdego dnia należy pamiętać o demakijażu. Nie wolno wyciskać wyprysków ani zaskórników. Jeśli trądzik nasila się, należy skonsultować się z dermatologiem.

Jak usunąć blizny po trądziku?
Jak usunąć blizny po trądziku? [5 zdjęć]

Trądzik pospolity to już nie tylko problem dojrzewających nastolatków. Coraz częściej zespół chorobowy

zobacz galerię

Cera w czasie ciąży wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Niekiedy pojawiają się przebarwienia na skórze – to naturalne i częste zjawisko podczas ciąży. U niektórych kobiet pojawiają się brunatne przebarwienia na twarzy, tzw. ostuda ciężarnych. Ma kształt motyla i zazwyczaj obejmuje nos i policzki, pojawia się w drugiej połowie ciąży. Na szczęście plamy na twarzy ustępują samoistnie po porodzie. Dotychczasowe zmiany skórne), pieprzyki, piegi, znamiona w czasie ciąży mają intensywniejszą barwę, ale one także bledną po narodzinach dziecka. Zauważono również, że przebarwienia pojawiają się częściej u brunetek niż blondynek.

Dbając o cerę w okresie ciąży przede wszystkim należy przyjrzeć się wszystkim kosmetykom do twarzy. W ciąży lepiej unikać toników i kremów w skład których wchodzi alkohol lub woda utleniona, ponieważ za bardzo wysuszają one skórę. Zaleca się mycie twarzy delikatnym płynem bądź letnią wodą.

  • Jeśli masz wypryski na twarzy, myj ją delikatnym mydłem lub płynem dwa razy dziennie i nawilżaj skórę beztłuszczowym kremem.
  • Nie wyciskaj krostek, to sprawia, że bakterie rozsiewają się dookoła wyprysku, a na rozdrapanym miejscu mogą pojawić się blizny.
  • Przed użyciem jakichkolwiek gotowych środków na trądzik skonsultuj się z lekarzem, czy nie zaszkodzą twojemu dziecku.
  • Dieta ma duże znaczenie w przypadku trądziku w ciąży. Wśród spożywanych przez ciebie produktów nie może zabraknąć przeciwutleniaczy. Znajdziesz je w łososiu, ciemnozielonych warzywach, oliwkach, jeżynach, truskawkach i oliwie z oliwek.
  • Ćwicz codziennie, w ten sposób poprawisz krążenie krwi i zmniejszysz stres.
  • Do makijażu wybieraj produkty, które nie zatykają porów. Przed pójściem spać zmyj dokładnie makijaż.
  • Raz w tygodniu rób maseczkę, pomoże zmniejszyć tłustość skóry.
  • Często myj włosy i unikaj fryzur, przy których zasłania się twarz; środki do stylizacji włosów mogą nasilić trądzik w ciąży.

3. Domowe sposoby na trądzik w ciąży

Dieta a trądzik

  • Warto wprowadzić pewne zmiany w diecie, zrezygnować z czekolady i innych słodyczy, ostrych przypraw oraz tłustych potraw, ponieważ te produkty pobudzają wydzielanie sebum.
  • Trzeba spożywać więcej produktów zawierających kwasy omega, witaminę A, E, B2, B6, cynk. Znajdują się w rybach, owocach, warzywach i przetworach mlecznych.
  • Należy jeść więcej potraw z błonnikiem oraz pić bardzo dużo wody niegazowanej oraz łagodnych herbatek ziołowych. Dzięki temu toksyny zostaną szybciej wydalone.
  • Kuracja drożdżami - kobieta w ciąży może spożywać drożdże lub łykać tabletki z drożdżami. Poza tym można stosować maseczki drożdżowe na miejsca, w których znajduje się trądzik. Drożdże oczyszczają i przywracają skórze zdrowy wygląd.
  • Okład z cebuli - można go zastosować na zmiany trądzikowe. Cebula ma wiele właściwości antybakteryjnych.
  • Pielęgnacja skóry - cerę należy oczyszczać kosmetykami nie zawierającymi alkoholu ani mydła czy wody utlenionej. Domowym sposobem można wykonać tonik ogórkowy lub zastosować wodę z sokiem z cytryny.

Domowym sposobem na cerę trądzikową jest nałożenie punktowo na skórę pasty do zębów. Ma ona właściwości wysuszające. Podobnie polecany jest olejek z drzewa herbacianego oraz miód. Ten ostatni nie ma znanych efektów ubocznych i mogą go spokojnie używać kobiety w ciąży.

Trądzik aktywny – przyczyny, objawy, leczenie, dieta
Trądzik aktywny – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Trądzik aktywny to postać trądziku z aktywnymi wykwitami na powierzchni skóry. Nierzadko zmiany te są

przeczytaj artykuł

4. Leczenie trądziku w ciąży

Przed decyzją o leczeniu trądziku skonsultuj się z lekarzem, czy jakiś składnik danego środka nie wpływa negatywnie na płód. Rozważ stosowanie naturalnych metod, na przykład ekstraktem z rumianka, zielonej herbaty lub aloesu. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach trądzik ustępuje samoistnie w miarę rozwoju płodu.

Przyczyny trądziku są różne, ale u kobiet w ciąży winne są zwykle hormony. Trądzik u ciężarnej leczy się nieco inaczej, mając na względzie dobro dziecka. Jeśli przyczyny trądziku leżą w zmianach hormonalnych, przypadłość ustępuje niekiedy samoistnie. Jeżeli jednak masz skórę daleką od ideału i nie chcesz czekać, zainteresuj się metodami dostępnymi dla przyszłych matek.Zazwyczaj leczenie trądziku polega na miejscowym stosowaniu maści z antybiotykami, niekiedy wymagane jest doustne zażywanie leków na trądzik. Niestety czas ciąży nie sprzyja farmakologicznemu leczeniu trądziku. Kobieta musi być świadoma, że substancje wchłaniane przez skórę, mogą stanowić poważne zagrożenie dla dziecka. Czasem niektóre preparaty nie zawierają informacji na temat stosowania go u kobiet w ciąży – wtedy najbezpieczniej odrzucić dany lek, ponieważ nie był przebadany w kontekście ciąży. Kobieta w ciąży nie powinna leczyć trądziku środkami z nadtlenkiem benzoilu ani z retinoidami. Jeśli trądzik przebiega ostro, należy udać się do dermatologa.

Zobacz także:

4.1. Jakich leków na trądzik nie wolno stosować w ciąży

Ciężarnej kobiecie w żadnym przypadku nie wolno korzystać ze środków zawierających tetracyklinę, kwas salicylowy, tretinon i izotretynoinę. Tetracyklina może spowodować odbarwienie stałych zębów dziecka i zatrzymać rozwój jego kości. Izotretynoina powoduje defekty u 25-35 procent dzieci, których matki stosowały ją w czasie ciąży. Zwiększa także ryzyko poronienia lub śmierci noworodka.

Cera trądzikowa w ciąży może powodować gorsze samopoczucie i wpędzić w kompleksy. Jednak przyszłe matki powinny stawiać dobro dziecka ponad ładny wygląd i w czasie ciąży nie przyjmować środków, które mogą bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie i życie płodu. Istnieją sprawdzone sposoby radzenia sobie z trądzikiem, które nie są co prawda tak skuteczne jak specjalistyczne specyfiki z apteki, ale w jakimś stopniu pomagają walczyć z niedoskonałościami skóry.

4.2. Isotretinoina w ciąży

Isotretinoina jest lekiem silnie teratogennym (toksycznym) i nie może być stosowana w okresie ciąży, starania o ciążę i laktacji. Pomimo że leki tej grupy zrewolucjonizowały skuteczne leczenie trądziku, charakteryzują się niebezpiecznymi dla płodu działaniami niepożądanymi. Według badań około 25–30% noworodków, których matki przyjmowały isotretinoinę w pierwszym trymestrze ciąży, prezentowało wady wrodzone. Dotyczyły one zwłaszcza: uszkodzenia twarzoczaszki, wad serca oraz centralnego układu nerwowego. Ponadto zaobserwowano zwiększone ryzyko poronienia oraz śmierci płodu.

Aby uniknąć działań niepożądanych isotretinoiny na płód, w USA leczenie tymi lekami kobiet w okresie rozrodczym rozpoczyna się od wykonania miesiąc (wg polskiego piśmiennictwa 2 miesiące) przed rozpoczęciem terapii testu ciążowego i ostrzeżeniem przed niezachodzeniem w ciążę w okresie leczenia oraz jeden miesiąc po zakończeniu terapii (zalecana antykoncepcja).

Kobiety w czasie stosowania isotretinoiny powinny być często i wnikliwie obserwowane przez prowadzących je dermatologów. Jeżeli pacjentka nie zastosuje się do zaleceń i zajdzie w ciążę, preparat należy jak najszybciej odstawić.Kobiety pragnące zajść w ciążę muszą przerwać leczenie isotretinoiną i odczekać jeden miesiąc.

4.3. Doustne antybiotyki tetracyklinowe w ciąży

W czasie ciąży oraz w czasie laktacji nie można także stosowaćantybiotyków z grupy tetracyklin. Odkładają się one w postaci fluoryzujących złogów w kościach i zębinie w okresie ich wapnienia. Mogą opóźnić rozwój szkieletu płodu. Opisano także działanie teratogenne (nieprawidłowy rozwój płodu, wady wrodzone płodu) charakteryzujące się niedorozwojem kończyn górnych i wrodzoną zaćmą oczną. Antybiotyki te, w wyniku zmienionego metabolizmu w organizmie kobiety, mogą uszkadzać jej narządy miąższowe takie jak wątroba, nerki, trzustka.

Zakaz stosowania adapalenu, tazarotenu, tretiniuny wynika głównie z braku badań wykluczających ich szkodliwość na rozwijający się płód i noworodka. Nie wolno stosować ich w okresie ciąży i w czasie laktacji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze