Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Paulina Witek

Przyczyny PTSD

Avatar placeholder
05.09.2013 14:20
Przyczyny PTSD
Przyczyny PTSD

Czy wiesz, że kobiety aż dwa razy częściej doświadczają PTSD w porównaniu do mężczyzn? Dowiedziono również, że podatność na zespół stresu pourazowego może mieć związek z cechami osobowości. Na czym dokładnie polega PTSD i jakie są jego przyczyny? Co wywołuje PTSD? Zespół stresu pourazowego powstaje w odpowiedzi na traumatyczną sytuację. Na takie wydarzenie, które jest wstrząsające, które wywołują emocjonalny szok, dezintegruje. Można by tu wymieniać takich wydarzeń nieskończoną ilość.

spis treści

1. Najczęstsze przyczyny PTSD

Generalnie można je podzielić na dwie grupy:

  • Wydarzenia, których było się bezpośrednim uczestnikiem, takie jak: bycie ofiarą wypadku komunikacyjnego, przemocy fizycznej lub psychicznej, katastrofy ekologicznej (np. powódź), tragedii spowodowanej przez człowieka (np. atak terrorystyczny), doświadczenie gwałtu lub molestowania seksualnego.
  • Wydarzenia, których było się obserwatorem. Na przykład: obserwowanie czyjejś śmierci, cierpienia, zadawania komuś krzywdy przez drugiego człowieka, i inne.

Zespołu stresu pourazowego nie doznają wszystkie ofiary kataklizmu, wszyscy obserwatorzy tragedii, wszystkie ofiary gwałtu. Jak to się więc dzieje, że tylko u części z nich rozwiną się objawy PTSD? Okazuje się, że istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia. Naukowcy już od wielu lat starają się znaleźć mechanizmy odpowiedzialne za powstawanie PTSD. Na razie pewne jest, że część z nich istotnie takie ryzyko zwiększa.

2. Tolerancja na stres

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Ludzie różnią się między sobą pod względem tolerancji na stres. Wpływ na to mają różne czynniki: temperament, osobowość, doświadczenia z dzieciństwa, współwystępowanie innych zaburzeń psychicznych. Będąc narażonym na stres, każdy człowiek reaguje inaczej. Co jednak dzieje się w sytuacji, kiedy umiejętności człowieka do radzenia sobie z napięciem zostają przekroczone? Kiedy stres jest tak ogromny i tak silny, że psychicznie staje się nie do zniesienia?

W takiej sytuacji naturalny rytm człowieka – jego myślenie, odczuwanie i zachowanie zostają zaburzone. Jeśli na krótko – może poradzić sobie z tym sam, jeśli na dłużej – może potrzebować psychiatrycznego i psychologicznego wsparcia. W tym drugim przypadku możemy niekiedy mówić o zespole stresu pourazowego.

3. Czynniki zewnętrzne a PTSD

Z całą pewnością prawdopodobieństwo pojawienia się PTSD jest większe u osób, które są często narażone na utratę życia lub zdrowia. Do grupy tej zaliczyć można więc wszystkie zawody związane z takim ryzykiem, na przykład: funkcjonariuszy służb ratowniczych, strażaków, żołnierzy, policjantów. Podobnie jest z osobami, które mieszkają na terenach, na których istnieje realne ryzyko powodzi, trzęsienia ziemi i innych kataklizmów, czyli mają za dużo stresu w miejscu pracy.

Genom również poświęcono w badaniach nad PTSD wiele uwagi. W badaniach na bliźniętach dwujajowych i jednojajowych zauważono wpływ czynnika genetycznego, aczkolwiek dużą rolę przypisuje się również systemowi rodzinnemu, doświadczeniom z wczesnego dzieciństwa i in.

4. Osobowość a PTSD

Z tolerancją na stres wiążą się temperament i cechy osobowości człowieka. Udowodniono, że wszystkie one mają wyraźny wpływ na pojawienie się PTSD oraz nasilenie jego objawów PTSD. Pacjenci o osobowości anankastycznej oraz typu borderline są bardziej narażeni na pojawienie się PTSD, niż osoby, które nie przejawiają żadnych zaburzeń osobowości.

Z wystąpieniem zespołu stresu pourazowego wyraźnie koreluje również neurotyzm. Podobnie jest w przypadku depresji, nadużywania alkoholu oraz środków psychoaktywnych. Szacuje się, że około połowa pacjentów z PTSD chorowała w ciągu życia na takie zaburzenia nerwicowe, jak: depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, różne rodzaje zaburzeń lękowych, w tym agorafobia oraz lęk napadowy.

Wydaje się więc, że osoby, których osobowość rozwija się zdrowo i nie występują jej zaburzenia, ryzyko PTSD jest znacznie mniejsze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze