Przyczyny PTSD

Czy wiesz, że kobiety aż dwa razy częściej doświadczają PTSD w porównaniu do mężczyzn? Dowiedziono również, że podatność na zespół stresu pourazowego może mieć związek z cechami osobowości. Na czym dokładnie polega PTSD i jakie są jego przyczyny? Co wywołuje PTSD? Zespół stresu pourazowego powstaje w odpowiedzi na traumatyczną sytuację. Na takie wydarzenie, które jest wstrząsające, które wywołują emocjonalny szok, dezintegruje. Można by tu wymieniać takich wydarzeń nieskończoną ilość.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Najczęstsze przyczyny PTSD

Generalnie można je podzielić na dwie grupy:

  • Wydarzenia, których było się bezpośrednim uczestnikiem, takie jak: bycie ofiarą wypadku komunikacyjnego, przemocy fizycznej lub psychicznej, katastrofy ekologicznej (np. powódź), tragedii spowodowanej przez człowieka (np. atak terrorystyczny), doświadczenie gwałtu lub molestowania seksualnego.
  • Wydarzenia, których było się obserwatorem. Na przykład: obserwowanie czyjejś śmierci, cierpienia, zadawania komuś krzywdy przez drugiego człowieka, i inne.

Zespołu stresu pourazowego nie doznają wszystkie ofiary kataklizmu, wszyscy obserwatorzy tragedii, wszystkie ofiary gwałtu. Jak to się więc dzieje, że tylko u części z nich rozwiną się objawy PTSD? Okazuje się, że istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia. Naukowcy już od wielu lat starają się znaleźć mechanizmy odpowiedzialne za powstawanie PTSD. Na razie pewne jest, że część z nich istotnie takie ryzyko zwiększa.

Tolerancja na stres

Ludzie różnią się między sobą pod względem tolerancji na stres. Wpływ na to mają różne czynniki: temperament, osobowość, doświadczenia z dzieciństwa, współwystępowanie innych zaburzeń psychicznych. Będąc narażonym na stres, każdy człowiek reaguje inaczej. Co jednak dzieje się w sytuacji, kiedy umiejętności człowieka do radzenia sobie z napięciem zostają przekroczone? Kiedy stres jest tak ogromny i tak silny, że psychicznie staje się nie do zniesienia?

W takiej sytuacji naturalny rytm człowieka – jego myślenie, odczuwanie i zachowanie zostają zaburzone. Jeśli na krótko – może poradzić sobie z tym sam, jeśli na dłużej – może potrzebować psychiatrycznego i psychologicznego wsparcia. W tym drugim przypadku możemy niekiedy mówić o zespole stresu pourazowego.

Czynniki zewnętrzne a PTSD

Z całą pewnością prawdopodobieństwo pojawienia się PTSD jest większe u osób, które są często narażone na utratę życia lub zdrowia. Do grupy tej zaliczyć można więc wszystkie zawody związane z takim ryzykiem, na przykład: funkcjonariuszy służb ratowniczych, strażaków, żołnierzy, policjantów. Podobnie jest z osobami, które mieszkają na terenach, na których istnieje realne ryzyko powodzi, trzęsienia ziemi i innych kataklizmów, czyli mają za dużo stresu w miejscu pracy.

Genom również poświęcono w badaniach nad PTSD wiele uwagi. W badaniach na bliźniętach dwujajowych i jednojajowych zauważono wpływ czynnika genetycznego, aczkolwiek dużą rolę przypisuje się również systemowi rodzinnemu, doświadczeniom z wczesnego dzieciństwa i in.

Osobowość a PTSD

Z tolerancją na stres wiążą się temperament i cechy osobowości człowieka. Udowodniono, że wszystkie one mają wyraźny wpływ na pojawienie się PTSD oraz nasilenie jego objawów PTSD. Pacjenci o osobowości anankastycznej oraz typu borderline są bardziej narażeni na pojawienie się PTSD, niż osoby, które nie przejawiają żadnych zaburzeń osobowości.

Z wystąpieniem zespołu stresu pourazowego wyraźnie koreluje również neurotyzm. Podobnie jest w przypadku depresji, nadużywania alkoholu oraz środków psychoaktywnych. Szacuje się, że około połowa pacjentów z PTSD chorowała w ciągu życia na takie zaburzenia nerwicowe, jak: depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, różne rodzaje zaburzeń lękowych, w tym agorafobia oraz lęk napadowy.

Wydaje się więc, że osoby, których osobowość rozwija się zdrowo i nie występują jej zaburzenia, ryzyko PTSD jest znacznie mniejsze.

Psycholog Paulina Stolorz, ponad rok temu

Bibliografia

  • Bilikiewicz A., (red.), Kompendium psychiatrii, psychoterapii, medycyny psychosomatycznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3091-9.
  • Dudek B., Zaburzenia po stresie traumatycznym, GWP, Sopot 2003, ISBN 978-83-89120-50-2.
  • Krzyżowski J., Trudne problemy w praktyce psychiatrycznej, Medyk, Warszawa 2009, ISBN 978-83-89745-18-7.
  • Uszyński M., Stres i antystres – patomechanizm i skutki zdrowotne, MedPharm, Wrocław 2009, ISBN 978-83-60466-43-8.

Źródła zewnętrzne

Zespół stresu pourazowego

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

PTSD
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły PTSD
PTSD

Leczenie PTSD

wytrącają Twoje życie z normalnego rytmu. Rzeczywistość się zmieniła, a Ty nie masz na to wpływu. Diagnoza: PTSD, ale to nic nie zmienia. Czy w ogóle (...) można coś zmienić, skoro te wszystkie problemy mają związek z traumą, której...

PTSD

Objawy PTSD

PTSD, a więc zespół stresu pourazowego (Posttraumatic Stress Disorder) pojawia się jako reakcja na tragiczne i silnie emocjonujące wydarzenie w życiu (...) dotkniętej. PTSD a zwykła reakcja na ostry stres Na poziomie...

PTSD

PTSD a relacje z innymi

kontaktów towarzyskich. Jak wyglądają relacje z innymi ludźmi u osoby cierpiącej na PTSD? Odpowiedź na to pytanie może pomóc zrozumieć człowieka (...) , w którego głowie wciąż rozgrywają się traumatyczne wydarzenia z niedalekiej przeszłości. Przeżycia...

Choroby i dolegliwości

PTSD może rozwinąć się u każdej osoby

PTSD może rozwinąć się u każdej osoby

, ciągłego poczucia niebezpieczeństwa - wszystkie te symptomy wskazują na groźny dla zdrowia psychicznego zespół stresu pourazowego - PTSD (od ang (...) . posttraumatic stress disorder). Psycholog Katarzyna Sierpińska w rozmowie z portalem...

Trauma

Zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego

mózgu, która wraz z wywiadem lekarskim pozwala ustalić przyczyny problemu i dostosować odpowiednio terapię do potrzeb klienta. W przypadku PTSD (...) Zespół stresu pourazowego (ang. post-traumatic stress disorder, PTSD)...

Przyczyny niepłodności

Starania o drugie dziecko

Starania o drugie dziecko

Przyczyny niepłodności wtórnej to zwykle przebyte już po pierwszej ciąży choroby lub problemy, które narastają lub pojawiają się z wiekiem.