Jak sprawdzić, czy miałeś COVID? Oto siedem nietypowych objawów long COVID
- Bywa, że pacjent nawet nie pamięta, czy chorował albo wręcz nie miał żadnych objawów chorobowych i nie leczył się – przyznaje specjalistka chorób zakaźnych, prof. Anna Boroń-Kaczmarska. Objawy informujące o tym, że mieliśmy COVID, mogą pojawić się nawet wiele miesięcy po zakażeniu. Należą one do symptomów charakterystycznych dla long COVID. Na co należy zwrócić uwagę?
- 1. Czym jest long COVID?
- 2. Siedem nietypowych objawów long COVID
- 2.1. Duszności i zadyszka
- 2.2. Bezsenność
- 2.3. Depresja, zaburzenia nastroju, zespół stresu pourazowego
- 2.4. Objawy skórne i wypadanie włosów
- 2.5. Nietypowe dolegliwości sercowe
- 2.6. Zespół przewlekłego zmęczenia
- 2.7. Problemy z pamięcią
- 3. Raport Ministerstwa Zdrowia
1. Czym jest long COVID?
Long COVID to zespół dolegliwości, które pojawiają się po przejściu zakażenia SARS-CoV-2. Badacze szacują, że może dotykać od 10 do 50 proc. ozdrowieńców. U osób, które miały ciężką postać infekcji, ryzyko wystąpienia long COVID sięga nawet 90 proc. Lecz także ci, którzy łagodnie przeszli chorobę, mogą mieć powody do obaw.
- Objawy long COVID mogą pojawić się u każdego, kto przeszedł COVID-19, niezależnie od ciężkości klinicznej choroby – alarmuje w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.
Eksperci nie mają wątpliwości – long COVID dotyczy coraz większej liczby pacjentów.
- Skala problemu jest ogromna, zwłaszcza że często cierpią osoby, które nigdy wcześniej nie chorowały. To może być nawet kilkaset tysięcy pacjentów dodatkowo – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Chudzik, kardiolog, koordynator programu STOP-COVID.
2. Siedem nietypowych objawów long COVID
Wśród najczęstszych objawów long COVID wymienia się mgłę mózgową czy objawy ze strony układów oddechowego i sercowo-naczyniowego. A które dolegliwości, pozornie niezwiązane z COVID-19, mogą także wskazywać na przebyte zakażenie koronawirusem?
2.1. Duszności i zadyszka
Zadyszka i duszności to problemy, które pojawiają się nie tylko po wysiłku, ale także w trakcie spoczynku i powodują trudności z oddychaniem. Zwraca na to uwagę prof. Boroń-Kaczmarska, która mówi, że jej pacjenci opisują je, mówiąc, że "coś im siedzi na piersi". Z kolei dr Chudzik ostrzega, by nie lekceważyć tych tylko na pozór błahych objawów.
- Są osoby, u których dochodzi nawet do odmy opłucnowej. Miałem taką pacjentkę, która lekko przeszła COVID jesienią, pięć miesięcy później pojawiła się u niej duszność oraz nawracające infekcje. Lekarz rodzinny zachował czujność. Uważnie osłuchał pacjentkę i rozpoznał, że w jednym płucu nie ma przepływu powietrza. Pilne skierowano ją na badania i na oddział torakochirurgii, by założyć drenaż opłucnowy. Tak więc nie wolno lekceważyć objawów, które pojawiają się nawet rok po przechorowaniu COVID – alarmuje ekspert.
2.2. Bezsenność
Najnowsze badania pokazują, że pewien odsetek pacjentów może cierpieć na zaburzenia snu, w tym bezsenność wymagającą nawet leczenia farmakologicznego.
Ale pacjenci z kliniki dra Vasseya narzekają, że nawet jeśli nie dokucza im bezsenność, to po przebudzeniu mają wrażenie niewyspania. Część z nich skarży się na pojawianie się koszmarów sennych.
2.3. Depresja, zaburzenia nastroju, zespół stresu pourazowego
Dr Chudzik zwraca uwagę, że pacjenci, którzy trafiają do niego, często mają "wysoki poziom lęku i depresji", co sprawia, że w programie rehabilitacji pocovidowej psychoterapeuci i psychiatrzy mają dużo pracy.
Long COVID może też nasilać już istniejące zaburzenia nastroju. Pacjenci, którzy z kolei byli hospitalizowani, mogą mieć zespół stresu pourazowego (PTSD). Zdaniem dra Chudzika może mieć to związek z traumą wynikającą z doświadczenia choroby.
- Nierzadko trzeba rozpocząć terapię lekami. Pacjent musi otrzymać leczenie psychiatryczne – przyznaje ekspert.
Prof. Boroń z kolei przyznaje, że pacjent, który zdradza jakieś niepokojące objawy, powinien zostać właściwie zdiagnozowany.
- Należy odróżnić objawy depresji od zaburzeń nastroju, bo w przypadku depresji leczenie jest nieodzowne, a zaburzenia nastroju mogą wymagać np. środków o łagodnym działaniu uspokajającym – tłumaczy ekspertka, podkreślając, że często w tej grupie pacjentów wystarczy odpowiednie "wsparcie psychiczne".
2.4. Objawy skórne i wypadanie włosów
Wypadanie włosów często dotyka pacjentów z long COVID. Ma to związek z nadmierną stymulacją mieszków włosowych w czasie trwania infekcji, co skutkuje wzmożonym wypadaniem włosów po zakończeniu choroby.
Wypadanie włosów jest charakterystyczne dla wielu chorób infekcyjnych przebiegających z gorączką. W przypadku zespołu pocovidowego dolegliwość ta może ujawnić się nawet po kilku miesiącach od przejścia COVID-19.
Prof. Boroń zaznacza, że mogą to być objawy niedoborów i są znacznie szerszym problemem.
- Spośród objawów niedoborowych, jakie obserwuję u pacjentów, można wymienić jeszcze: osutki, ścieńczenie skóry czy paznokci – mówi specjalistka chorób zakaźnych.
Bogato unaczyniona skóra może nadmiernie reagować na infekcję wirusową, stąd pojawienie się wysypek, przebarwień, a nawet guzów czy pęcherzy.
2.5. Nietypowe dolegliwości sercowe
- Dominują objawy ze strony układu krążenia: palpitacje, niepokój w okolicy serca, drżenia rąk, które wiążą z przyspieszeniem akcji serca – przyznaje prof. Boroń. - Diagnostyka kardiologiczna, tj. echo serca, EKG czy próby wysiłkowe nie zdradzają często u pacjentów żadnych poważnych problemów z układem sercowo-naczyniowym - przyznaje.
Dr Chudzik zwraca też uwagę, że do powikłań pocovidowych należy także rzadkie schorzenie o nazwie kardiomiopatia takotsubo (zespół złamanego serca, TTS), którego podłożem może być ostry stres i poinfekcyjne zaburzenie funkcji śródbłonka naczyń odpowiadającego za kurczenie się mięśnia sercowego.
- Mamy falę takich pacjentów w szpitalach – podkreśla ekspert.
2.6. Zespół przewlekłego zmęczenia
Zdaniem dra Chudzika, zespół przewlekłego zmęczenia to coraz bardziej powszechny problem wśród pacjentów z long COVID.
- Zaskakująca jest liczba pacjentów, którzy się na to skarżą. Zespół przewlekłego zmęczenia może pojawić się wskutek różnych infekcji wirusowych, jednak przy grypie to rzadkie przypadki, przy COVID-19 – bardzo, bardzo częste – zaznacza kardiolog.
2.7. Problemy z pamięcią
Problemy z koncentracją to tylko jedna strona medalu. Objawy długotrwałego COVID mogą obejmować problemy z koncentracją, problemy poznawcze, zmęczenie oraz problemy behawioralne.
- Neurolodzy alarmują, że będziemy mieć bardzo dużo demencji po COVID. Boimy się fali osób ze zmianami nieodwracalnymi po neurologicznej postaci infekcji, co przyspiesza proces degeneracji w mózgu. Domy opieki będą przepełnione takimi ludźmi – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Beata Poprawa, kardiolog i internista ze szpitala w Tarnowskich Górach.
3. Raport Ministerstwa Zdrowia
We wtorek 22 marca resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 10 149 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.
Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (1771), wielkopolskim (1154), lubelskim (850).
31 osób zmarło z powodu COVID-19, 102 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.
Mamy 10 149 (w tym 1161 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego 1771), wielkopolskiego (1154), lubelskiego (850), pomorskiego (750), zachodniopomorskiego (728), dolnośląskiego (705), kujawsko-pomorskiego (690),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 22, 2022
Podłączenia do respiratora wymaga 393 chorych. Pozostały 1083 wolne respiratory.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.