Trwa ładowanie...

Siedem wczesnych objawów cukrzycy. Nigdy ich nie lekceważ

Avatar placeholder
Milena Górecka 20.02.2024 16:40
Pozornie niewinne dolegliwości mogą być objawem cukrzycy. Zwróć uwagę na te symptomy
Pozornie niewinne dolegliwości mogą być objawem cukrzycy. Zwróć uwagę na te symptomy (Getty Images, YouTube)

Dr Eric Berg, popularyzator wiedzy o zdrowiu, podzielił się ze swoimi obserwatorami siedmioma wczesnymi sygnałami ostrzegawczymi cukrzycy. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

spis treści

1. Siedem wczesnych objawów cukrzycy

W filmie, który został opublikowany w serwisie YouTube, dr Berg wymienił siedem wczesnych objawów cukrzycy. Powiedział, że, pacjent może doświadczać stanu, w którym pomimo regularnego spożywania posiłków, nasila się uczucie nagłego i intensywnego głodu, połączone z irytacją i niepokojem.

To uczucie zwane potocznie "hangry" – z anglojęzycznego połączenia słów "hungry" (głodny) i "angry" (zły), jest sygnałem, że równowaga metaboliczna organizmu może być zaburzona. U niektórych może pojawiać się nieodparta skłonność do sięgania po produkty bogate w węglowodany, co może być próbą organizmu na kompensację chwilowego niedoboru energii. Niestety, podążanie za tą skłonnością może prowadzić do dalszego destabilizowania gospodarki cukrowej.

Zobacz film: "Czego unikać, aby zmniejszyć ryzyko cukrzycy"

Kolejny objaw może się manifestować po konsumpcji posiłku, kiedy pacjent odczuwa potrzebę odpoczynku, manifestującą się chęcią drzemki. Jest to wynik przeciążenia organizmu procesem trawienia (szczególnie bogatego w węglowodany) pokarmu.

Warto również zwrócić uwagę na opuchnięte powieki oraz pogorszenie jakości widzenia, które mogą świadczyć o negatywnym wpływie nieregularnego poziomu cukru we krwi na różne struktury oczu. Częste oddawanie moczu połączone z nadmiernym pragnieniem, stanowi kolejny objaw. Jest to bezpośrednia konsekwencja wysiłku, jaki organizm podejmuje w celu eliminacji nadmiaru glukozy z krwi przez nerki.

2. Inne objawy cukrzycy

Objawem, który może wzbudzić niepokój, jest uczucie przewlekłego zmęczenia, nieproporcjonalne do wykonywanej aktywności czy odpoczynku. Równie alarmujące są niezamierzona i niezrozumiała z punktu widzenia diety czy aktywności fizycznej, utrata masy ciała oraz zmniejszona zdolność organizmu do samoregeneracji, co manifestuje się opóźnieniem w gojeniu się skaleczeń czy ran.

Przedstawione symptomy, choć z pozoru mogą wydawać się błahe, stanowią istotne wskazówki diagnostyczne. W ich obliczu dr Berg proponuje strategie mające na celu nie tylko leczenie, ale i zapobieganie dalszemu rozwojowi cukrzycy.

Zaleca ograniczenie spożycia przekąsek, które mogą nieść za sobą puste kalorie i destabilizować poziom cukru we krwi. Rekomenduje również wprowadzenie okresowego postu jako metody regulacji metabolizmu oraz proponuje zdrową wersję diety ketogenicznej, która koncentruje się na spożywaniu tłuszczów i minimalizacji spożycia węglowodanów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze