Pojawia się w ustach. To jeden z pierwszych objawów cukrzycy
Kserostomia, inaczej suchość w jamie ustnej, jest dolegliwością, którą można czasem zignorować. Zdarza się, że uczucie to pojawia się po zbyt obfitym spożywaniu alkoholu, ale często jest również wynikiem odwodnienia. Co istotne, to dość powszechny objaw zgłaszany przez pacjentów cierpiących na cukrzycę. Czy wiesz, jakie mogą być wczesne oznaki tej choroby?
1. Objawy cukrzycy, które warto znać
Uczucie suchości w ustach nie jest specyficznym objawem, ale warto sobie z niego zdawać sprawę. Specjaliści podkreślają, że takie doznania powinny zwrócić naszą uwagę, zwłaszcza jeżeli towarzyszy im nieustające pragnienie, mimo regularnego spożywania odpowiedniej ilości płynów.
Zjawisko kserostomii, czyli suchości w ustach, jest skutkiem niewłaściwego funkcjonowania gruczołów ślinowych. Powodów takiego stanu może być mnóstwo, a jednym z nich mogą być działania uboczne pewnych leków. Dodatkowo, suchość w ustach często jest zaostrzana przez palenie papierosów lub spożywanie alkoholu. Wielokrotnie ma także związek z niewystarczającym nawodnieniem organizmu.
Specjaliści od chorób metabolicznych, tacy jak diabetolodzy, uważają, że kserostomia może być jednym z wczesnych oznak cukrzycy. W badaniach opublikowanych na łamach "Journal of Diabetes Research" wykazano, że zagadnienie uciążliwej suchości w ustach dotyczy od 12,5 do 53,3 proc. osób z cukrzycą.
2. Cukrzyca może podstępnie rozwijać się w organizmie przez kilka lat
Lekarze podkreślają fakt, że wielu pacjentów może nie zauważać przez długi okres czasu symptomów wskazujących na cukrzycę. Przyjmuje się, że ta choroba potrafi rozwijać się bez wyraźnych objawów nawet przez 10 lat, będąc jakby w uśpieniu. To, że nie odczuwamy kłopotów zdrowotnych, niestety nie oznacza, że choroba nie powoduje szkód w naszym organizmie. Symptomami cukrzycy u niektórych pacjentów mogą być dopiero dobitne powikłania.
Zdarza się, że jest ona stwierdzana nieoczekiwanie, w trakcie standardowych badań medycznych. Kluczową rolę w jej wczesnej detekcji odgrywa systematyczne monitorowanie poziomu glukozy we krwi na czczo. Zgodnie z wytycznymi, sugerowane jest przeprowadzanie kontrolnych badań krwi - co najmniej raz do roku u osób, które skończyły 45 lat, a także u osób młodszych, ale zaliczanych do grupy ryzyka, jak na przykład osoby z problemem nadwagi lub otyłości.
3. Co wskazuje na obecność cukrzycy we wczesnym stadium?
Specjaliści w dziedzinie diabetologii wyróżniają tzw. triadę symptomów, które mogą świadczyć o każdej postaci cukrzycy. Są to:
nasilone pragnienie,
zwielokrotnione wydalanie moczu,
nieintencjonalna utrata masy ciała.
- Objawy występujące trochę rzadziej to są nasilone zakażenia skórne, czyraki, częste zakażenia dróg moczowych, zakażenia grzybicze narządów płciowych, bo cukier jest pożywką dla bakterii i drożdżaków. Pierwszym objawem mogą być też nocne bóle kończyn, drętwienia, mrowienia, bo wysoki cukier zaburza czynność komórek nerwowych. Te objawy nasilają się w nocy, kiedy nie ma innych bodźców. Czasami jako pierwszy objaw pojawia się też świąd skóry - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.