Świąteczna depresja

Święta to doskonały czas, aby w spokoju zasiąść przy stole, pobyć z rodziną i odetchnąć po ciężkich tygodniach pracy. Chociaż ten okres kojarzony jest z radością i spokojem, dla wielu ludzi jest to smutny czas, w którym borykają się z samotnością bardziej niż kiedykolwiek. Ale chwilowa depresja może dotknąć każdego z nas. W ferworze świątecznej gorączki zapominamy, co tak naprawdę jest ważne. Jesteśmy zmęczeni i zwyczajnie mamy dość tych wszystkich przygotowań. Dlaczego tak się dzieje? Czy możemy ustrzec się przed świątecznym pogorszeniem samopoczucia?

Zobacz film: "Jak odróżni reakcję depresyjną od depresji?"

(De)presja świąteczna

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey on Drug Use and Health (NSDUH) opracowała listę...

Jak kojarzą się nam święta Bożego Narodzenia? Media wykreowały obraz szczęśliwej rodziny, która składa sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem przy suto zastawionym stole. Wszyscy są uśmiechnięci i życzliwie do siebie nastawieni. Tymczasem w naszych domach bywa często zupełnie inaczej. Nie każdy ma radosne święta. To właśnie w tym okresie (zwłaszcza że Boże Narodzenie zbiega się w czasie z końcówką roku) wielu ludzi robi bilans swojej sytuacji, uświadamiając sobie zarówno ostatnie sukcesy, jak i porażki.

Dodatkowo spotkanie z rodziną i wymiana doświadczeń nie zawsze napawa optymizmem. Chociaż chętniej mówimy o tym, co dobrego nas spotkało, to na sercu ciążą nam problemy, o których przecież trudno rozmawiać w świątecznej atmosferze, jakiej towarzyszy presja przeżywania szczęścia.

Być może to właśnie dlatego po świętach w gabinetach psychologicznych pojawia się więcej niż zwykle pacjentów, chcących podzielić się rodzinnymi kłopotami, o których bali się porozmawiać z bliskimi. Wypierane w ciągu roku trudności zdają się kumulować właśnie w świątecznym okresie, który przeżywa się bardziej refleksyjnie i duchowo niż resztę roku.

Jednak najbardziej narażone na świąteczną depresję są osoby samotne. Zewsząd dopływają do nich radosne oznaki tego wyjątkowego czasu. Do centrów handlowych przybywają całe rodziny w poszukiwaniu produktów potrzebnych na święta oraz prezentów. Rozgłośnie radiowe prześcigają się w puszczaniu świątecznych hitów, a reklamy telewizyjne pokazują obraz szczęśliwej rodziny przy wigilijnym stole. Jak w tej sytuacji ma czuć się ktoś, kto jest samotny? Kto nie ma z kim podzielić się opłatkiem i pośpiewać kolęd?

Świąteczna depresja dotyka co trzecią osobę po 55. roku życia. Profesor Dominika Maison, prezes Domu Badawczego Maison, upatruje takiego stanu rzeczy w tak zwanym „syndromie opuszczonego gniazda”. Dzieci, które już dawno opuściły rodzinny dom, zajęte karierą i nową rodziną, nie zawsze chętnie wracają w rodzinne strony albo też spędzają święta u teściów bądź za granicą kraju.

Cykliczna depresja

Świąteczna depresja może dotknąć każdego z nas, nawet jeżeli mamy z kim spędzić Boże Narodzenie. Grudniowe przygotowania zamieniają się często w szał zakupów i presję jak najlepszego przygotowania potraw na stół. Towarzyszący temu wszystkiemu stres często wyładowujemy na bliskich, co sprawia, że w świąteczną atmosferę wkradają się negatywne emocje.

Świąteczna depresja zaczyna się niewinnie: doświadczamy lekkiego bólu lub zawrotów głowy, czasem pojawia się nadmierna nerwowość, potliwość, a nawet wysypka. Stany melancholii mieszają się z poczuciem bezradności, nierzadko dochodzi do płaczu. Jedni całkowicie zechcą wówczas ograniczyć kontakt z rzeczywistością, zamykając się w domu i obchodząc święta przy włączonym telewizorze, z dala od suto zastawionego, wigilijnego stołu, przy którym mogliby siedzieć jego bliscy. Inni – wręcz przeciwnie – są nad wyraz nerwowi i nadpobudliwi, rozładowując złe emocje na rodzinie i kłócąc się na każdym kroku. Jak podaje serwis AccuWeather.com, psychologowie określają ten stan mianem świątecznej depresji, która często mija wraz z nadchodzącym nowym rokiem.

Jak ustrzec się przed świąteczną depresją?

Święta to czas dla ciebie i twojej rodziny. Skup się na ludziach, nie trać całej energii na planowanie Bożego Narodzenia, bo to tylko spotęguje twoje zdenerwowanie. Spróbuj przeżyć te dni duchowo, ciesz się czasem wolnym, który wreszcie możesz poświęcić bliskim. Jeżeli przygotowujesz święta w domu, pamiętaj, że twoją rodzinę bardziej ucieszy widok radosnego gospodarza niż zastawionego po brzegi stołu.

Niektórych ludzi spotykamy tylko przy okazji świąt, dlatego postaraj się maksymalnie wykorzystać czas na rozmowę z nimi. Może i oni są już zmęczeni przedświąteczną gorączką i czekają na chwilę wytchnienia?

Warto również zrobić bilans mijającego roku. Ale skupiaj się na sukcesach, nie na niepowodzeniach, których doświadczyłeś.

Pomyśl także o noworocznych postanowieniach. Twoja przyszłość zależy przede wszystkim od ciebie. Jeżeli chcesz spędzić kolejne święta szczęśliwie, zadbaj, abyś miał powody do radości. Zapomnij na chwilę o tym, ile masz obowiązków. Zaplanuj wakacje, pomyśl o hobby czy zajęciach, które dadzą ci satysfakcję i rozwiną.

Przede wszystkim jednak, pozwól sobie się wyciszyć. Święta Bożego Narodzenia są tylko raz w roku. To twój czas. Ciesz się każdą chwilą i nie myśl o tym, co jeszcze musisz zrobić, ale o tym, ile już dokonałeś.

Komentarze (2)
~olk
~olk ponad rok temu

@~QJM: Spróbuj zmienić te biesiadne świętowania. Dawniej uczyli, że w pierwszy dzień Świąt "siedzi się w domu" i leniuchuje się. Natomiast w drugi dzień, panie domu dowartościowały się wydając przyjęcia, bo "to jest tradycja". Nie siedź cały dzień przy stole, Idź na spacer, albo odwiedź swoich przyjaciół albo zrób co lubisz przecież Święta są też dla Ciebie.

Odpowiedz
~QJM
~QJM ponad rok temu

Mnie absolutnie nie martwi samotność w święta... Najbardziej martwią mnie te Q... "spędy" rodzinne i pieprzenie o niczym przez 5 - 8 godzin. O polityce ani słowa bo może dojść do rękoczynów, o literaturze, historii, kulturze... nie ma z kim. Im ktoś mniej wie na dany temat to bardziej się drze, że wie najlepiej. I czy ta sąsiadka co zmarła, 10 lat temu szła w spódnicy, czy spodniach..., jak się piecze, gotuje itp... A chooj mnie to wszystko obchodzi...? Czasami zaś czuję się jak na korytarzu do lekarza rodzinnego... omawiane są wszystkie choroby świata wraz z ich leczeniem. Jak zapytam: to po co są lekarze...? To wychodzę na "głupka wioskowego". Jak mnie to dobija...

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Depresja i mania
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Depresja i mania
Depresja i mania

Problem depresji w medycynie paliatywnej (WIDEO)

Problem depresji w medycynie paliatywnej (WIDEO) Odtwórz wideo

Medycyna paliatywna zajmuje się leczeniem i opieką chorych z objawami postępującej, aktywnej, zaawansowanej choroby. Celem tej dziedziny medycyny jest poprawa jakości ostatnich dni życia, kiedy nie ma już żadnych szans na zahamowanie szybko postępującej...

Depresja i mania

Przyczyny depresji u dzieci (WIDEO)

Przyczyny depresji u dzieci (WIDEO) Odtwórz wideo

Depresja to poważna choroba psychiczna, która niestety dotyka coraz więcej ludzi młodych i dzieci. Statystyki pokazują, iż coraz więcej dzieci (...) młodocianych pragnie zwrócić na siebie uwagę w rodzinie, szkole czy grupie rówieśniczej. Jakie...

Depresja i mania

Farmakoterapia przy depresji (WIDEO)

Farmakoterapia przy depresji (WIDEO) Odtwórz wideo

Osoba, która rozpoczyna farmakoterapię przeciw depresji musi pamiętać o kilku rzeczach. Leki przeciwdepresyjne nie są panaceum na wszystkie problemy (...) danego człowieka ani tabletkami szczęścia. Lek przeciwdepresyjny zmniejszy więc...

Depresja i mania

Zaburzenia somatyczne (WIDEO)

Zaburzenia somatyczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Obniżony nastój, złe samopoczucie i izolacja to najczęstsze objawy depresji. Jeśli nie podejmie się w porę odpowiedniego leczenia taka choroba (...) w tym samym czasie, przez co rozpoznanie może być błędne. Depresja...

Depresja i mania

Skuteczność terapii grupowej (WIDEO)

Skuteczność terapii grupowej (WIDEO) Odtwórz wideo

Jedną z form leczenia nerwicy jest psychoterapia, która ma na celu rozwiązanie wewnętrznych konfliktów chorego i poznanie przyczyn jego zaburzeń. Często wykorzystuje się pracę w grupie, która jest uzupełnieniem terapii indywidualnej. Takie rozwiązanie...

Depresja i mania

Depresja a seks (WIDEO)

Depresja a seks (WIDEO) Odtwórz wideo

Depresja to zaburzenie psychiczne, które wpływa negatywnie na życie seksualne. Przyjmowanie leków antydepresyjnych może obniżać libido, zatem osoby (...) czynniki, które mogą przyczynić się do zaburzeń w depresji, to:...

Depresja i mania

Męska depresja

Męska depresja

nie zdaje sobie sprawy z choroby, jaką jest depresja, najtrudniejszy krok to przyznanie się do dolegliwości przed samym sobą.