Sygnał, że w płucach rozwijają się grzyby. Bardzo mylący
Choć nie wszyscy o tym wiedzą, grzyby mogą atakować nie tylko skórę czy paznokcie, ale także organy wewnętrzne, np. te wchodzące w skład układu oddechowego. Do mylących objawów należy krwiomocz. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z grzybicą płuc?
1. Grzybica płuc - co to za choroba?
Infekcje grzybicze układu oddechowego zazwyczaj dotyczą płuc. Patogeny grzybicze są powszechnie obecne w powietrzu, wodzie oraz glebie, a do organizmu mogą przedostać się poprzez skórę, system trawienny oraz oddechowy. Najczęściej grzybami zarażamy się przez nos lub usta.
Do infekcji grzybiczych płuc zalicza się m.in. choroby, takie jak aspergiloza, kandydoza, kryptokokoza oraz mukormykoza. Choć choroby te nie są często spotykane, narażone są na nie w szczególności osoby dorosłe o deficytach odpornościowych.
2. Objawy grzybicy płuc
Symptomy zagrzybienia płuc mogą z początku być mylone z grypą, zwłaszcza jeśli występują razem z gorączką, dreszczami czy intensywnym kaszlem. Jeśli zauważasz objawy, takie jak odkrztuszanie krwi w wydzielinie, krwiomocz, ból opłucnej oraz skrócony oddech, skonsultuj się z lekarzem. Często w takich przypadkach diagnozuje się tarcie opłucnej, wysięk lub niedodmę, a pacjent otrzymuje skierowanie na dalszą diagnostykę i leczenie.
3. Leczenie grzybicy płuc
Rozpoznana infekcja grzybicza układu oddechowego wymaga natychmiastowego leczenia. Wyjątkowo inwazyjne odmiany infekcji mogą mieć kiepskie rokowania, zwłaszcza gdy choroba zdąży się rozprzestrzenić. Leczenie obejmuje zwykle leki przeciwgrzybicze, które czasem łączone są z antybiotykami o szerokim wachlarzu działania, które mogą niwelować ryzyko wystąpienia nadkażenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.