Trwa ładowanie...

Szczepienia na COVID-19. Zmiany w harmonogramie szczepień w etapie 1

Zmieniają się zasady kolejności szczepień w etapie pierwszym. Według zaktualizowanego harmonogramu zaszczepić się będą mogły także osoby chore przewlekle.

spis treści

1. Etap pierwszy szczepień przed zmianami

Korekta rozporządzenia, które dotyczy kolejności szczepień wynika z ograniczeń w dostawie szczepionek Pfizera. Zmiany sugerowała także Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim, która domagała się szczególnego potraktowania osób z chorobami przewlekłymi.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Prof. Andrzej Horban o bezpieczeństwie na cmentarzach podczas Wszystkich Świętych"

Do tej pory w ramach etapu pierwszego zaszczepieni mieli być:

 • pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz hospicjów stacjonarnych,
 • seniorzy,
 • służby mundurowe, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, członkowie OSP, ratownicy górscy i wodni,
 • nauczyciele i inni pracownicy pedagogiczni,
 • nauczyciele akademiccy.

2. Etap pierwszy szczepień - po zmianach

Zmiany w etapie pierwszym przedstawił Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Po odświeżeniu, najbliższe szczepienia mają mieć taką kolejność:

 • seniorzy powyżej 60 r.ż., rejestracja osób powyżej 70 r.ż. startuje już 22 stycznia,
 • osoby z chorobami przewlekłymi,
 • służby mundurowe oraz nauczyciele.

3. Jakie choroby przewlekłe upoważniają do zaszczepienia na COVID-19?

Lista chorób przewlekłych, które uprawniają do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, zawarta jest w Narodowym Programie Szczepień. Aby z tego prawa skorzystać, należy posiadać odpowiednie skierowanie od lekarza.

Jakie to choroby?

Mowa tu m.in. o przewlekłych chorobach nerek, deficytach neurologicznych (np. demencji), chorobach płuc, nowotworach, cukrzycy, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, nadciśnieniu tętniczym, niedoborach odporności, astmie oskrzelowej czy otyłości lub mukowiscydozie.

Lista jest dość długa, ale premier już zaznaczył, że w jej ramach możliwe są "drobne korekty". Ta kwestia podlega jeszcze dyskusjom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza