Trwa ładowanie...

Szczepionka dla dzieci z najbiedniejszych krajów

Avatar placeholder
28.12.2018 12:33
Szczepionka dla dzieci z najbiedniejszych krajów
Szczepionka dla dzieci z najbiedniejszych krajów

W Nikaragui rozpoczął się program szczepień, który obejmie w sumie 41 najbiedniejszych krajów świata. Dzieci z tych państw otrzymają szczepionkę przeciw pneumokokom, która najprawdopodobniej uratuje życie wielu z nich.

spis treści

1. Czym są pneumokoki?

Każdego roku na świecie z powodu zakażenia pneumokokami umiera pół miliona dzieci, przy czym w biednych krajach umiera ich 2 tysiące razy więcej niż w krajach rozwiniętych. Pneumokoki są groźnymi bakteriami przenoszonymi drogą kropelkową. U dzieci prowadzą do poważnych chorób, w tym do sepsy, czyli zakażenia krwi, a także do zapalenia płuc i zapalenia opon mózgowych, uszu i zatok. W konsekwencji zakażenia pneumokokami u dziecka może dojść do porażenia nerwów lub utraty słuchu.

2. Szczepionka przeciw pneumokokom

Stosowanie szczepionki przeciw pneumokokom jest obecnie standardem w krajach wysoko rozwiniętych. Niestety najbiedniejszych krajów na nią nie stać. Dzięki wspólnym siłom Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (Unicef) udało się sfinansować program szczepień, który uchroni dzieci z najuboższych krajów przed zakażeniami pneumokokami i ich poważnymi konsekwencjami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze