Trwa ładowanie...

Szczepionka dla dzieci z najbiedniejszych krajów

W Nikaragui rozpoczął się program szczepień, który obejmie w sumie 41 najbiedniejszych krajów świata. Dzieci z tych państw otrzymają szczepionkę przeciw pneumokokom, która najprawdopodobniej uratuje życie wielu z nich.

spis treści

1. Czym są pneumokoki?

Każdego roku na świecie z powodu zakażenia pneumokokami umiera pół miliona dzieci, przy czym w biednych krajach umiera ich 2 tysiące razy więcej niż w krajach rozwiniętych. Pneumokoki są groźnymi bakteriami przenoszonymi drogą kropelkową. U dzieci prowadzą do poważnych chorób, w tym do sepsy, czyli zakażenia krwi, a także do zapalenia płuc i zapalenia opon mózgowych, uszu i zatok. W konsekwencji zakażenia pneumokokami u dziecka może dojść do porażenia nerwów lub utraty słuchu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Rezygnujesz ze szczepienia? Narażasz życie dziecka"

2. Szczepionka przeciw pneumokokom

Stosowanie szczepionki przeciw pneumokokom jest obecnie standardem w krajach wysoko rozwiniętych. Niestety najbiedniejszych krajów na nią nie stać. Dzięki wspólnym siłom Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (Unicef) udało się sfinansować program szczepień, który uchroni dzieci z najuboższych krajów przed zakażeniami pneumokokami i ich poważnymi konsekwencjami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza