Przejdź na WP

Szokujące odkrycie – wiek dojrzewania może mieć wpływ na rozwój wielu chorób

Bez względu na to, czy zaczyna się wcześniej czy później, zawsze odgrywa ważną rolę w życiu młodego człowieka. Okazuje się, że dojrzewanie, bo o nim mowa, może mieć wpływ nie tylko na zmianę wyglądu i charakteru nastolatka, ale także na to, jakie choroby mogą wystąpić u niego w przyszłości. Wiek, w jakim człowiek przechodzi dojrzewanie płciowe może mieć wpływ na kilkadziesiąt problemów, które mogą wystąpić w dorosłym życiu nastolatka.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Gdy dziecko zmienia się w dorosłego...

Obecnie rozpoczęcie dojrzewania płciowego rozpoczyna się u chłopców i dziewczynek pomiędzy 10. a 15. rokiem życia, ale zdarza się też, że pierwsza miesiączka pojawia się już ok. 8. roku życia dziewczynki. Szacuje się, że mniej więcej co 10 lat dojrzewanie płciowe u dzieci przyspiesza średnio o 2 miesiące. Warto pamiętać, że dojrzewanie to nie tylko zmiany w wyglądzie fizycznym chłopców i dziewczynek, ale także zmiany społeczne i emocjonalne. To właśnie w tym czasie kształtują się zainteresowania i potrzeby dzieci, zmieniają się ich nastroje, pojawiają się wahania emocjonalne i potrzeby kontaktów społecznych.

Jak rozmawiać z nastolatkiem? - wskazówki dla rodziców
Jak rozmawiać z nastolatkiem? - wskazówki dla rodziców [10 zdjęć]

Rodzice często rozmawiają z nastoletnim dzieckiem, pouczając je, co zazwyczaj odnosi odwrotny skutek...

zobacz galerię

2. Zdrowotne skutki dojrzewania

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali zdrowie pół miliona osób, biorąc pod uwagę wiek, w którym rozpoczęło się u nich dojrzewanie. Z badań wynika, że dzieci,         u których dojrzewanie rozpoczęło się wcześniej niż u innych badanych, były o 50% bardziej narażone na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Sami autorzy badania stwierdzili, że takie wyniki są zdumiewające a to, że czas dojrzewania ma tak duży wpływ na cukrzycę jest wprost nie do uwierzenia.

Zespół Katedry Epidemiologii na Uniwersytecie w Cambridge ustalił, że o wczesnym dojrzewaniu dziewcząt świadczy wiek pomiędzy 9. a 11. rokiem życia, a o późnym pomiędzy 15. a 19. U chłopców dużo trudniej było ustalić te granice, jednak stwierdzono, że normalne dojrzewanie chłopców następowało między 9. a 14. rokiem życia. Badania wykazały, że zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne dojrzewanie związane było z występowaniem wielu chorób, takich jak nowotwory, w tym rak szyjki macicy i rak piersi, atak serca, nadciśnienie, wczesna menopauza, stan przedrzucawkowy, astma, depresja, jaskra i otyłość.

3. Dojrzewanie na świecie

Dzieci na całym świecie dojrzewają w ten sam sposób. Zmianom w wyglądzie fizycznym towarzyszą zmiany emocjonalne, wahania nastrojów i wybuchy agresji
Dzieci na całym świecie dojrzewają w ten sam sposób. Zmianom w wyglądzie fizycznym towarzyszą zmiany emocjonalne, wahania nastrojów i wybuchy agresji

Wiek dojrzewania dzieci zmienia się nie tylko w Polsce, ale dotyczy już wszystkich młodych ludzi na świecie. W ciągu 10 lat przesunął się o miesiąc w Wielkiej Brytanii, a w Chinach pojawia się już 4 miesiące wcześniej niż przed dekadą. Autorzy badania twierdzą, że potrzebne są kolejne badania nad skutkami okresu dojrzewania, aby móc zapobiec skutkom czasowym i wspierać zmiany rodzące się w życiu każdego młodego człowieka. Podkreślają jednak, jak ważne jest, aby nie zapominać, że wiek dojrzewania to tylko jeden z wielu czynników wpływających na ryzyko rozwoju chorób.

Źródło: www.bbc.com

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy