Trwa ładowanie...

Ten test może ujawnić raka płuc. Wystarczy połączyć dwa palce

Sprawdź czy po złączeniu paznokci pozostaje między nimi szczelina
Sprawdź czy po złączeniu paznokci pozostaje między nimi szczelina (arch. prywatne)

Wykonanie testu Schamrotha zajmuje 5 sek. Dzięki niemu można "wyłapać" zmiany świadczące o rozwoju groźnych stworzeń. Jeżeli po połączeniu palców wskazujących nie zauważasz szczeliny, może to świadczyć o rozwoju tzw. palców pałeczkowatych.

spis treści

1. Jak wykonać test Schamrotha?

To test, który wykonują lekarze - mazywa się okienkowym testem Schamrotha. Jak go wykonać? Wystarczy przyłożyć do siebie paznokcie dwóch palców - najlepiej wskazujących, tak jakbyśmy chcieli stworzyć z nich kształt serca. Kluczową informacją jest odpowiedź na pytanie, czy po połączeniu między stawami palców pojawi się okienko przypominające w kształcie romb.

- Test Schamrotha jest naprawdę łatwym sposobem na wyłapanie potencjalnych schorzeń. Jest używany przez lekarzy jako częściowa metoda potwierdzania schorzeń, ale można go również wykonać samodzielnie - wyjaśniała na łamach "Huffington Post" pielęgniarka onkologiczna Emma Norton.

Zobacz film: "Każdego roku rak płuca zabija 23 tys. Polaków"
Wystarczy przyłożyć do siebie palce
Wystarczy przyłożyć do siebie palce (arch. prywatne)

Niepokojącym sygnałem jest sytuacja, w której paznokcie całkowicie do siebie przylegają. Może to świadczyć o zwiotczeniu łożysk paznokci i pogrubieniu dystalnych paliczków, czyli tzw. palcach pałeczkowatych. Zmiany pojawiają się etapami, na początku podstawa paznokcia staje się miękka, z czasem można zauważyć, że paznokcie zaczynają się zakrzywiać. W zaawansowanej fazie końce palców zaczynają puchnąć.

2. Jakie są najczęstsze przyczyny palców pałeczkowatych?

Palce pałeczkowate mogą być objawem różnych chorób. Mogą świadczyć o rozwoju chorób układu oddechowego, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, ropień płuca, śródmiąższowe choroby płuc, a nawet raka płuca.

Palce pałeczkowate mogą występować również u osób cierpiących na schorzenia układu krążenia
Palce pałeczkowate mogą występować również u osób cierpiących na schorzenia układu krążenia (FB)

W niektórych przypadkach pałeczkowatość palców może być wrodzona.

3. Manicure uratował jej życie

Zaobserwowanie tego typu zmian może pomóc w wykryciu groźnych schorzeń na wczesnym etapie. Tak było w przypadku Joan Martindale, która wybrała się na manicure. Kosmetyczka zwróciła uwagę na dziwne wygięcie paznokci u swojej klientki i poradziła jej, żeby zgłosiła się z tym do lekarza.

Okazało się, że 73-latka ma raka płuc. - Manicure uratował mi życie - podkreślała w wywiadzie dla "The Sun". - To było niesamowite, że wychwyciła to po prostu patrząc na moje paznokcie.

Jakie mogą być objawy raka płuc? kaszel; nawracające infekcje klatki piersiowej; plucie krwią; uporczywe zmęczenie; duszność; ból podczas oddychania; utrata apetytu; niewyjaśniona utrata wagi; świszczący oddech; uporczywy ból w klatce piersiowej.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze