Dostęp graniczy z cudem. Nowy komunikat GIF o braku leków
Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed utrudnionym dostępem do kilku leków, które zostały wstrzymane w obrocie. Z brakami w aptekach muszą się liczyć pacjenci kardiologiczni, ale nie tylko.
1. GIF ostrzega przed brakami leków
Z najnowszego zestawienia GIF (aktualizowane co tydzień dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej) wynika, że nadal jest trudny dostęp do leku stosowanego w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego u dorosłych. Chodzi o tabletki zawierające amlodipinum i valsartanum (tabletki powlekane, 5 mg + 160 mg).
Powodem utrudnień jest wstrzymanie leku w obrocie, które obowiązuje do 20 sierpnia. GIF wskazuje jednak, że na rynku są dostępne odpowiedniki.
W aptekach i hurtowniach farmaceutycznych brakuje też leku zawierającego distigmini bromidum (tabletki, 5 mg), który przyjmują pacjenci z zaburzeniami pracy mięśniówki jelit, a także pęcherza moczowego. Lek jest też stosowany wspomagająco w leczeniu miastenii.
W tym przypadku zmiana producenta wymusiła czasowe wstrzymanie w obrocie do 1 stycznia 2026 roku.
GIF prognozuje dalszy wzrost utrudnień w dostępie do preparatu z żelazem (zawierającego ferri proteinatosuccinas, 40 mg Fe3+/15 ml, 20 fiol. 15 ml) z powodu braku zaplanowanych dostaw. Roztwór jest stosowany w leczeniu niedoboru żelaza oraz niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Na utrudnionym dostępem muszą się także liczyć pacjenci przyjmujący leku z carbamazepinum o działaniu przeciwpadaczkowym, a także psychotropowym i łagodzącym nerwobóle (zawiesina doustna 20 mg/1 butelka 250 ml). Produkt będzie wstrzymany w obrocie do 15 października.
2. Leki wróciły na rynek
GIF ma też dobre wiadomości. Pojawiły się dostawy produktów zawierających captoprilum, które stosuje się m.in. u chorych z nadciśnieniem, niewydolnością serca czy po zawale (zarówno w dawkach 12,5 mg jak i 25 mg). Sytuacja z dostępnością tych leków powinna się więc znacząco poprawić.
Ponadto na rynek wrócił lek valganciclovirum (tabletki powlekane, 450 mg), a GIF informuje, że jego dostępność powinna się poprawić już w najbliższych dniach. Lek stosuje się w początkowym i podtrzymującym leczeniu cytomegalowirusowego (CMV) zapalenia siatkówki u dorosłych pacjentów z nabytym zespołem niedoboru odporności (AIDS).
Ponadto valganciclovirum można stosować w celu zapobiegania chorobie u osób niezakażonych wirusem cytomegalii (dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci), którzy otrzymali przeszczepiany narząd miąższowy od dawcy zakażonego CMV.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.